Багато хто помічає, що нежить, м’язові болі та біль у горлі значно посилюються після заходу сонця. Тепер експерти з’ясували, чому стається саме так і розповіли як зупинити кашель вночі.
За словами експертів, причин кілька. Але здебільшого відповідь криється у циркадному (або внутрішньому біологічному) ритмі організму. Щоб кашель не заважав спати його намагаються зупинити.
Практично кожна функція тіла запрограмована працювати на повну потужність у певний час дня і припиняти роботу в інший час. Для прикладу, коли сонце сідає й організм визначає, що наближається час сну, мозок виділяє менше гормонів стресу і наказує кишківнику сповільнити травні процеси.
Натомість деякі імунні клітини стають активнішими. Ці клітини призначені для вистежування і знищення патогенів, таких як віруси. Ця «боротьба» викликає запалення – еволюційний інструмент, який усуває небезпеку, але також відповідає за характерні симптоми застуди.
«Клітини імунної системи можуть викликати подразнення і запалення, що в кінцевому підсумку призводить до погіршення респіраторних симптомів у нічний час», – розповів доктор Дієго ХІДЖАНО, фахівець з педіатричних інфекційних захворювань.
Зниження рівня гормонів стресу (таких, як кортизол) може посилити проблему, оскільки ця хімічна речовина може ефективно знімати запалення.
Експерти також виокремлюють ще один важливий фактор: симптоми кашлю та застуди посилюються, коли ви лежите. Це відбувається тому, що слиз починає накопичуватися в задній частині горла – проблема, яку лікарі називають постназальним затіканням.
«Протягом дня накопичення слизу є меншою проблемою, тому що сила тяжіння допомагає його дренажу, коли ви стоїте та рухаєтесь», – пояснює доктор Хуан ЧІРІБОГА-УРТАДО, фахівець із сімейної медицини з клініки Університету Південної Каліфорнії.
Нарешті відсутність відволікаючих чинників вночі змушує вас зосередитися на дратівливому кашлі, якого ви не можете позбутися.
Що робити, щоб кашель не заважав спати?
Експерти рекомендують прості речі:
- – пити багато рідини протягом дня, щоб розріджувати слиз;
- – використовувати сольовий спрей для носа, щоб видалити частину липкої рідини;
- – вживати льодяники від кашлю зі смаком ментолу або спреї для горла, щоб забезпечити відчуття охолодження горла і допомогти впоратися з дратівливим першінням.
Але марно намагатися не кашляти.
«Немає жодної користі у спробах придушити кашель, оскільки причина, через яку ви кашляєте, полягає в тому, що організм відчуває, що йому необхідно позбутися якогось джерела подразнення», – каже доктор Аніндо БАНЕРДЖІ, консультант із респіраторних захворювань, який працює в британській лікарні.
Надія ПРИШЛЯК
Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги
- Графіки відключень електроенергії на Рівненщині в суботу, 23 листопадаГрафіки відключень електроенергії на Рівненщині можуть змінюватися залежно від коригування доведених лімітів диспетчерським центром Укренерго.