fbpx
Як уберегтися від застуди

Як уберегтися від застуди: що варто знати, щоб не хворіти

Діліться інформацією з друзями:

Як уберегтися від застуди і чи можливо зовсім не хворіти.

Як уберегтися від застуди коли різко похолодало. Адже це час особливо «сприятливий» для застуд та вірусних інфекцій, котрі активно розгулюють у транспорті, на роботі чи в інших людних місцях.

Як захиститися?

В першу чергу треба підтримувати й зміцнювати свій загальний імунітет і подумати про вакцинацію.

Якщо говорити не про специфічний імунітет (тобто вакцинацію), то зараз така пора, що треба звернути увагу на вживання овочів та фруктів. При цьому віддати перевагу все ж овочам. Особливо зеленим, бо деякі фрукти містять багато цукру.

Також варто згадати про загальнозміцнюючі вправи, прогулянки на свіжому повітрі, загартовування. До речі, якщо хочете підвищити опірність організму до застуд, тоді можна проводити місцеве загартування: кінцівок рук, ніг, умивання холодною водою, контрастний душ. Ну а поступово досвідченим «моржам» можна переходити до обливання холодною водою чи купання у водоймах.

Звісно, така порада не для всіх. Вона стосується в першу чергу тих, хто регулярно підтримує свій тонус. Також для тих, хто не боїться холоду, корисно пройтися босоніж по землі чи берегу водоймища.

Не менш важливою при профілактиці застудних захворювань є гігієна порожнини носа та носоглотки, а також горла. Проводити процедури полоскання можна звичайною водою або підсоленою. Особливо це стосується дітей. Щоб дитина добре дихала носом, слід підвищувати вологість повітря в квартирі, а також застосовувати засоби для зволоження слизової носа.

Процедура полоскання не завадить і дорослим. Інша справа – змусити себе це робити. Для полегшення можна використовувати вже готові зволожуючі спреї з морською сіллю, які нескладно знайти в аптеках.

При перших ознаках застуди

По-перше, не варто переносити застуду на ногах. Підхопивши нежить, бажано дотримуватися постільного режиму (економити сили та енергію) та перебувати в теплі.

Якщо немає високої температури, при перших симптомах можна прийняти гарячий душ або ванну. Прогріти при цьому обличчя, шию, грудну клітку. Після цього закутатися в ковдру, випити гарячого чаю. Якщо немає алергії, то в чай можна додати кілька ложок меду. А ще краще – імбир. Він зміцнює імунітет і добре зігріває.

Не забувайте при перших ознаках застуди пити багато рідини. Чим більше і частіше ви п’єте, тим більше шансів в організму на швидке відновлення. А ось палити, вживати каву чи алкоголь небажано. Необхідний також здоровий сон та відпочинок. Адже саме у фазі глибокого сну відбувається регенерація імунної системи.

Чого робити не варто?

Якщо сталося так, що ви все-таки захворіли, в першу чергу не слід відразу приймати антибіотики. Лише за призначенням лікаря. Якщо температура тіла піднімається не вище за 38 градусів і якщо дозволяє стан здоров’я, не вживайте жарознижуючих засобів. Збивати таку температуру не слід. Вона потрібна організму для боротьби з вірусом. А зловживання жарознижуючими лише пригнічує імунітет.

Збивати температуру можна тільки в тому випадку, якщо вона перевищує 38,5 градусів, або якщо є якісь побічні ефекти, що супроводжують нижчу температуру (наприклад, судоми або сильний дискомфорт).

Треба бути обережними з лікуванням дітей. Обов’язково – при підозрах на застуду чи грип – варто проконсультуватися в лікарем. Так само людям з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом. Їм теж варто звертатися за медичною допомогою.

Вакцинація від грипу

Аби убезпечитися від грипу, медики пропонують зробити щеплення. Вакцинуватися можуть всі бажаючі. Однак в першу чергу це рекомендують робити дітям, вагітним жінкам, людям похилого віку. Особливо людям з ослабленим імунітетом, схильністю до простудних захворювань і тим, хто хворіє на діабет. Звісно 100% ефекту вакцинація не дасть, але на 70% застереже від можливих ускладнень.

Щеплення від грипу не входить до обов’язкових календарних щеплень, тому є платним. Через те, що віруси грипу мінливі, щеплення робиться на сезон. Кожного року проводять дослідження на найбільш агресивні віруси й проти них виготовляють вакцину.

Народними методами

Зменшити ризик занедужати та вберегтися від застуди та грипу можна і народними методами.

Ефективними є овочі, які містять багато фітонцидів – речовин, що пригнічують розвиток небезпечних бактерій. Це хрін, редька, цибуля, часник. Наприклад, терта редька з медом є перевіреним засобом проти грипу та застуди, як і лимон із медом.

Якщо ви перемерзли, помічним стане теплий глінтвейн. Адже майже в усіх рецептах присутні цитрусові – апельсини, лимони. А мед і спеції (кориця, гвоздика, імбир, мускатний горіх, чорний мелений перець) позитивно впливають на імунітет.

Народні методи допомагають підтримувати стан хворого, а згодом – одужати. Якихось обмежень у такій терапії немає. Безумовно, треба слідкувати за реакцією. Скажімо, на мед чи інші продукти.

Цікаво, що протистояти застуді допоможе грибна юшка та інші страви з грибів. Ці лісові дари викликають загибель вірусів та хвороботворних бактерій, що потрапляють в організм.

Загалом більшість все ж воліє лікувати застуду в домашніх умовах, не звертаючись до лікарів. Однак, якщо застуда триває занадто довго або лікування не допомагає і симптоми лише посилюються, все ж варто звернутися за медичною допомогою.

Підготувала Надія ПРИШЛЯК