У сучасного покоління набагато гірший стан здоров’я, ніж у наших попередників, вважають вчені. Тому, щоб дізнатися біологічний вік людини, потрібно додати до нашого реального віку ще 15 років. Чи не перебільшення це?
Біологічний вік – це ступінь зношеності організму. Він може не відповідати вікові людини за паспортом, але точно вказує на стан нашого здоров’я. На збільшення біологічного віку впливають соціальні проблеми, стреси, депресія, невпевненість у собі, екологія, неправильне харчування, шкідливі звички і т.д. Для прикладу, старіння шкіри виникає внаслідок порушення обміну речовин і накопичення токсинів. Це ознака підвищення біологічного віку. Але найважливішим фактором віку людини є кількість енергії в клітинах організму. За це відповідають мітохондрії – спеціальні утворення, які накопичують необхідну для життєдіяльності кількість енергії. Якщо вони недостатньо «заряджаються», то людина старіє.
У наш час спостерігається погіршення функціонування мітохондрій. Але, з точки зору медицини, відновити їх енергію дуже легко за допомогою фізичних навантажень. Рухова активність – це перший крок до здоров’я.
Вчені вивчають психологічно-соціальні причини, які впливають на тривалість життя чоловіка і жінки. Геронтологи вважають, що жінки старіють у середньому на 6–8 років пізніше за чоловіків. Секрет у тому, що жінка, як ніжне створіння, радіє навіть дрібницям і щаслива від того, що кохана.
Вона потребує ласки і ніжності. Чоловік же, навпаки, намагається шукати задоволення в роботі, – без неї він не відчуває себе повноцінним (але ласки він теж потребує, щоправда, не так сильно, як жінка).
Як же продовжити свій біологічний вік і зберегти красу, молодість та здоров’я?
Ось кілька важливих правил:
֍ вживайте 8 склянок води протягом дня. Вона виводить з організму токсини, очищає судини, омолоджує шкіру, насичує енергією клітини;
֍ дотримуйтеся правильного режиму сну незалежно від того, сова ви чи жайворонок. Ніч – для того, щоб відпочивати. Людина повинна спати 8 годин на добу. Здоровий сон – це сон із 10-ї години вечора до 7-ї години ранку.
Звичайно, не всім вдається дотримуватися такого режиму, тому підберіть оптимальний для сну час. Запам’ятайте, що на ранок ви повинні гарно відпочити, відчути приплив сил і енергії;
֍ підтримуйте щоденну фізичну активність, робіть зарядку, бігайте, займайтеся танцями, тенісом чи будь-якими іншими видами спорту;
֍ не переїдайте, вживайте більше овочів, фруктів та якомога менше булочок і цукерок. Ваш організм відчуває потребу тільки в конкретних вітамінах і мінералах, тому зверніть увагу на своє харчування;
֍ самопочуття дуже залежить від вашого психологічного настрою. Будьте доброзичливими, терплячими, упевненими в собі, не падайте духом, нічого не бійтеся і частіше посміхайтеся. Боріться зі стресом, депресією, не давайте жодній негативній думці псувати вам життя;
֍ подбайте про себе, не відкладайте важливі речі «на потім». Наприклад, не думайте: «Я завтра відмовлюся від солодощів, але сьогодні з’їм ще кілька шоколадок». Повірте, що в такому разі «завтра» не настане ніколи. Якщо хочете зберегти молодість, то зайнятися собою потрібно саме зараз, ніхто інший за вас цього не зробить.
І ще… Нині є великий вибір різних методик для відновлення і підтримки здоров’я – дихальні техніки, спеціальні гімнастики. Виберіть із цього щось конкретне для себе. Такі заняття теж допоможуть зберегти організм у хорошому стані.
Галина КАШПЕР, лікар-методист Обласного центру здоров’я
Тест: “Справжній вік – не той, що у паспорті”
Обчислити свій біологічний вік можна самостійно. Для цього потрібно пройти запропонований тест.
- Виміряйте, на якій відстані від очей ви можете прочитати сторінку звичайної книги. Запишіть результат: 10 сантиметрів – це 21 рік, 14 сантиметрів – 35 років, метр – 60 років.
- Це завдання виконайте із заплющеними очима. Підніміть і зігніть ліву ногу, розведіть руки в сторони. Якщо зможете встояти 30 і більше секунд, то ваш результат 25 років, якщо 15 секунд – то 50 років, а 5 секунд – 70 років.
- Пальцями правої руки обережно стисніть шкіру на внутрішній стороні лівої долоні, легко підтягніть і потримайте її 5 секунд. Відпустіть і порахуйте, скільки секунд буде залишатися слід на шкірі. Якщо 5 секунд, то вам 45 років, від 6 до 15 секунд – 60 років, від 15 до 55 секунд – 70 років.
- Для цього завдання потрібен помічник. Станьте рівно, витягніть руки вперед і поверніть їх долонями одна до одної. Помічник нехай тримає вертикально лінійку на позначці «нуль» на рівні вашого мізинця. Потім, без попередження, нехай відпустить лінійку, а ви її зловіть. Подивіться, на якій позначці ви її спіймали: 12 сантиметрів – 20 років, 20 сантиметрів – 50 років, 25 сантиметрів – 60 років.
Після виконання тесту додайте всі показники віку і розділіть на чотири. Ось і отримаєте інформацію про свій біологічний вік. Якщо результат вас неприємно здивує, негайно почніть щось робити, аби поліпшити стан свого організму.
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»