fbpx

Як отримати антиретровірусну терапію в Європі та в Україні під час війни

Діліться інформацією з друзями:

Як отримати антиретровірусну терапію (АРТ) в Європі та в Україні.  За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з початку війни Україну покинуло понад три мільйони людей.

Деякі з них мають захворювання і потребують медичного спостереження або постійного прийому ліків. Однією з перших проблем, з якою стикаються українці за кордоном, є те, де і як отримати необхідне лікування. Мережева група ECEE (Euroguidelines в Центральній та Східній Європі) започаткувала ініціативу АРТ «Українці для українців за кордоном», щоб забезпечити необхідну терапію українцям, які виїхали на лікування до Європи.

 Для отримання українцями, які виїхали до Європи, необхідної терапії, спільнота лікарів, залучених до надання медичної допомоги людям, що живуть із ВІЛ, ECEE Network Group (Euroguidelines in Central and Eastern Europe) запровадили ініціативу «АРТ українцям за кордоном». 

 Ця активність відбувається за координації Центру громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ) та Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України (ІЕІХ). 

Для українців, які живуть із ВІЛ і опинилися за кордоном через війну РФ, створений перелік клінік (із зазначенням адрес в країнах та контактів), де можна отримати АРТ. 

Щоб ознайомитися з переліком медичних установ Центральної та Східної Європи, які підтвердили повну готовність надавати медичну допомогу ВІЛ-інфікованим пацієнтам з України, необхідно перейти за посиланням. 

Звертаючись до медустанови за  антиретровірусною терапією, бажано (але не обов’язково) мати інформацію щодо історії лікування ВІЛ-інфекції. Якщо з тих чи інших причин це неможливо, за вашою згодою, лікарі клініки зв’яжуться з представниками ЦГЗ та ІЕІХ й отримають необхідну інформацію, щоби надати максимально якісну допомогу.

Інформація за посиланням систематично оновлюється координаторами ініціативи «АРТ українцям за кордоном».

Контакти для координації:

  • –  Лариса Гетьман, l.hetman@phc.org.ua, +38 0677867407
  • – Сергій Антоняк, antoniakserge@gmail.com

Нагадуємо, АРТ-препарати ефективно контролюють ВІЛ. Завдяки ним неможливо вилікувати ВІЛ та повністю елімінувати (вивести) його з організму. Проте регулярне застосування такої терапії пригнічує вірус. Його кількість в крові стає настільки мізерною, що він не проявляється в аналізі крові. Якщо такий рівень зберігається впродовж шести місяців, від людини з ВІЛ практично неможливо інфікуватися навіть статевим шляхом. Це принцип «U = U» «undetectable = untransmittable», що у перекладі з англійської значить «не визначається = не передається». 

Проте навіть після досягнення цього стану припиняти терапію категорично не можна — без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися в організмі людини та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.

Як отримати антиретровірусну терапію (АРТ) за місцем фактичного перебування під час війни

Через війну багато українців змушені були покинути свої домівки. Для людей з ВІЛ, які мають щоденно приймати антиретровірусні препарати, вкрай важливо не переривати їх прийом. Ті, хто змінив місце проживання, можуть отримати антиретровірусну терапію за місцем фактичного перебування.

Для цього необхідно звернутися до СНІД-Центру або кабінету «Довіри». Лікарі-інфекціоністи та/або соціальні працівники зв’яжуться із СНІД-Центром у місті, в якому ви проживали, й отримають інформацію щодо антиретровірусної терапії, яку ви проходили.

Для українців, які не змінювали місце проживання і залишилися в рідному місті, як і раніше, АРТ-препарати можна продовжувати отримувати у СНІД-Центрі або в кабінеті «Довіра», де стоїте на обліку. 

Звертаємо увагу на важливість безперервного й систематичного прийому АРТ-препаратів, адже без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.

Пресслужба Міністерства охорони здоров’я