За вікном квітень, а погода не дає можливості насолодитися таким довгоочікуваним весняним теплом.
Більше того, приховує небезпеку підхопити застуду чи якусь із сезонних вірусних інфекцій. Тож медики радять не поспішати ховати в шафи теплий одяг і зимове взуття. Адже попри сонячну погоду надворі нерідко зривається холодний вітер, а температура повітря, за прогнозами синоптиків, найближчими днями ще може опускатися до 0 градусів.
Вважається, що найпершим оберегом від різних захворювань є зміцнення імунної системи. Що треба робити для того, щоб не злягти в ліжко? Імунолог Валентина Чоп’як розповіла, як тримати своє здоров’я в нормі та у яких продуктах шукати природні вітаміни.
– Що може робити кожен, аби його імунітет був у нормі?
– На першому місці – повноцінний сон. Це 7-8 годин на добу для дорослих та 10-12 годин для дітей. Бажано при цьому засинати із 22.00. Корисним є нетривалий денний сон: достатньо і півгодини. Важлива також якість питної води, добова норма якої 2,5 літра (влітку до 3,5 літра). Вода допомагає імунній системі очищати організм. Найкращою є «жива», з природного джерела. Поки що ми не можемо сказати, що з кранів отримуємо ту воду, яку хочемо. Маємо пити кип’ячену або ж застосовувати спеціальні фільтри.
Важливо не об’їдатися. Варто їсти частіше, але малими порціями. Наша імунна система часом змушена замість інфекцій боротися з тим, чого ми наїлися. Пам’ятаймо про рослинну їжу. Треба більше вживати зелені, що має багато антиоксидантів. Негативно впливає на імунітет жирна їжа. Особливо смажена на олії чи смальці. Куряче м’ясо є кориснішим, аніж свинина, бо містить менше «тяжких» жирів. Забагато вуглеводів (а надто глюкози) теж недобре.
– А як щодо спорту, фізичних навантажень?
– Позитивно на відновлення імунної системи впливає дозоване фізичне навантаження, особливо на свіжому повітрі. Недарма у Японії діє соціальна програма «10 000 кроків до роботи». Японці з крокомірами ходили на роботу. Якщо не виконували цю норму, то отримували нижчу зарплату. Моя мрія, щоб так само з креативом підходили і до здоров’я українців. У країнах Скандинавії працівники отримують на 30% вищу зарплату лише для придбання абонементів у спортзали, фітнес-клуби, басейни, велотреки тощо.
Водночас імунна система не любить рекордів. Спортсмени-рекордисти часто хворіють у зрілому чи похилому віці. Для організму корисніше, якщо, для прикладу, пройтися шість кілометрів пішки (добова норма). У спортзалах та фітнес-центрах також варто себе навантажувати дозовано. Краще робити стетчінг-навантаження: м’які та легкі розтягування, які сприяють хорошому функціонуванню імунних клітин. Людям, які ходять до спортзалів, корисно порадитися зі спеціалістами щодо програми тренувань, адже активне нарощування м’язів для імунної системи не є добре.
Чи правда, що помірний стрес для імунної системи корисний?
Негативно впливає на діяльність імунної системи саме хронічний стрес. Варто пам’ятати про різні способи зняття хронічного стресу: спілкування з друзями і рідними, музика, пісні, танці. До речі, було дослідження, яке показало, що оперні співаки живуть довше. Як впливає на організм спів? Він створює особливі вібрації, які важливі для тимусу. Якщо казати по-науковому, то це гармонізує нейро-ендокринну імунну регуляцію. Отже, співати корисно.
Пірнання в крижану ополонку – це також процедура гостро-стресова. Мікроциркуляція після спазму судин організму покращується, що опосередковано може покращити обіг лімфоцитів. Проте назагал надмірне переохолодження не є добре. У людей, які займаються моржуванням, з часом кількість лімфоцитів зменшується.
– Чи існує генетична відмінність в імунітеті жінок та чоловіків?
– Жінки більш схильні до аутоімунних захворювань, а чоловіки – до пухлинних. По-різному працюють і їхні імунні клітини. У чоловіків активніше задіяні цитотоксичні T-лімфоцити, які здійснюють знищуючу функцію. У жінок більш активовані так звані хелпери, які стимулюють захист і розвиток імунних реакцій.
Юлія САБАДИШИНА