fbpx
як мозок реагує

Як мозок реагує на відсутність світла і як собі допомогти легше пережити цей час

Діліться інформацією з друзями:

Цікаво дізнатися, як мозок реагує на відсутність світла та як допомогти собі легше пройти такі ситуації. Про це на своїй сторінці розповіла експертка з нейроменеджменту, нейродослідниця, коуч з розвитку лідерства Наталія Кадя.

Освітлення сприяє раціональній обробці емоцій

Кожен орган в нашому тілі працює за своїм внутрішнім годинником. Головний кардіостимулятор — це ділянка мозку під назвою супрахіазматичне ядро (SCN). Клітини сітківки ока надсилають «світлову» інформацію клітинам SCN. Цей сигнал вмикає відповідні гени у цих клітинах. Коли ці гени ввімкнені, клітини виробляють білки, які викликають каскад змін у мозку та тілі. Згодом рівень білку в клітинах SCN піднімається настільки високо, що вони сигналізують генам виключатися, і тоді рівень білку знов падає.

Цей цикл триває 24 години. Він починається щоранку з появою сонячного світла, щоб синхронізувати роботу організму з навколишнім середовищем.

Якщо сонячне світло недоступне, організм підтримує 24-годинний цикл, але він більше не прив’язаний до світла та темряви.

Відсутність світла впливає на активність мозку, провокуючи іppaціональні страхи.

Мигдалеподібне тіло відіграє ключову роль у формуванні наших емоцій. Воно відповідає за наші страхи. При включеному світлі підвищується функціональний зв’язок між мигдалеподібним тілом та вентромедіальною префронтальною корою, яка пов’язана з обробкою емоційних реакцій людини. Тому освітлення сприяє раціональній обробці емоцій.

Освітлення сигналізує мозку про помірну безпеку. В безпеці активність мигдалеподібного тіла знижується. Коли світла немає, мигдалеподібне тіло активується, сигналізуючи мозку про небезпеку. Так ми починаємо відчувати страх і тривогу.

Тобто за наявності світла мозку легше впоратися з відчуттями страху та тривоги. У темряві всі емоції стають ще сильнішими, і мозку складно їх долати.

Відсутність світла провокує мозок вмикати захисні механізми.

Темрява еволюційно асоціюється з наявністю небезпеки. Коли є світло, ми можемо вчасно помітити загрозу і убезпечити себе.

У темряві мозку дуже важко ідентифікувати небезпеку, так ми втрачаємо контроль над ситуацією і відчуваємо сильну тривогу — передчуття лиха або загрози, які ми не можемо контролювати і на які не здатні вплинути.

Мозок знає, що убезпечити себе і подолати ворога значно легше, коли ми не самотні. Оскільки у темряві нам фізично важко помічати людей навколо себе, ми почуваємось самотніми.

Як допомогти мозку справитись з відсутністю світла?

  1. Намагайтеся за можливості дотримуватися природного циклу організму під час відключень світла. Якщо ще не час спати — використовуйте ліхтарики або свічки, щоб сигналізувати мозку про «денний цикл».
  2. Якщо світло вам дали вже після десятої вечора, мінімізуйте яскравість освітлення, щоб налаштувати мозок на наближення періоду сну.
  3. Сила дотику: при дотику виділяється окситоцин — «гормон обіймів», та ендорфін — «гормон щастя». Із збільшенням тривалості блекауту абсолютно природно зростає почуття тривоги і відчуття самотності. Найпростіший спосіб дати мозку зрозуміти, що ми не ізольовані — обійняти іншу людину. Так мозок вивільнить окситоцин, з’явиться відчуття заспокоєння і зменшиться рівень тривоги.

Це вас теж може зацікавити: