Так уже повелося: поки грім не вдарить, чоловік не перехреститься. Тому ООН вже зараз б’є на сполох. Через затяжну пандемію Covid-19 майже 23 мільйони дітей у світі не вакциновані від інших інфекційних захворювань. Близько 17 мільйонів узагалі не отримали жодної вакцини!
А яка ситуація зі щепленням дітей від інфекційних недуг, небезпечних своїми ускладненнями, у Рівному? З цими запитаннями редакція газети «7 днів» звернулася до начальника міського управління охорони здоров’я Віктора ІСЬКІВА.
– На жаль, у Рівному, як і в Україні в цілому, картина з вакцинацією дітей не набагато краща, – каже Віктор Ігорович. – Це у нас, медиків, викликає неабияку тривогу. Адже, як свідчить статистика, у структурі захворюваності населення інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць. А ще можуть спровокувати епідемію. Ви ж пам’ятаєте, що ми пережили у 2017 році, коли стався спалах захворюваності на кір? А все через те, що від цієї інфекції щепленням була охоплена недостатня кількість дитячого населення. Якщо зважити на те, що спалахи кору відбуваються кожні 3-5 років, то, гадаю, як білий день ясно, що не варто нехтувати вакцинацією насамперед дітей шкільного віку.
– Тобто, крім пандемії короновірусу, нас може накрити ще й епідемія кору?
– Тьху-тьху, щоб не наврочити. Про це навіть думати не хочеться. Але, щоб не накликати біду, треба завчасно подбати про те, щоб цього не сталося. Іншими словами, створити достатній колективний імунітет – вакцинувати 90 відсотків населення.
Для цього й проводиться вакцинація у відповідності до Календаря щеплень, який розроблено з урахуванням міжнародного досвіду. На сьогодні, за умови його дотримання, він є найоптимальнішим для забезпечення повноцінного імунітету. Профілактичні щеплення населенню здійснюють відповідно до Наказу №551 від 11.08.2014 Міністерства охорони здоров’я України «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».
Згідно з календарем профілактичних щеплень дитина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту. Необхідні щеплення проти цих захворювань проводяться у центрах первинної медико-санітарної допомоги міста Рівне безкоштовно.
– Якщо є відповідні нормативні документи, затверджений Календар щеплень, повчальний приклад спалаху захворюваності на кір чотирирічної давності, чому знову виникла критична ситуація з профілактичною вакцинацією дітей?
– До деякої міри на Календар щеплень негативно вплинула пандемія коронавірусу, на боротьбу з яким повністю задіяна й первинна ланка. Отож сімейні лікарі та педіатри менше уваги приділяли профілактично-роз’яснювальній роботі з батьками щодо необхідності дотримання Календаря щеплень дітей. А батьки, як не прикро, не виявили ані свідомості, ні відповідальності за здоров’я своїх дітей. Скажу більше. Негативно на виконанні обсягу щеплень позначається значна кількість відмовників. Так, станом на 1 січня 2021 року в місті нараховується 1328 осіб, які відмовляються від профілактичних щеплень їхніх дітей, з яких 575 не мають жодного профілактичного щеплення. Позаторік цей показник становив 1338 осіб, з них 621 не мали жодної профілактичної вакцинації.
– І що з того вийшло?
– А те, що дещо впали показники вакцинації населення міста. Так, для прикладу, торік щеплення проти кору, паротиту та краснухи в Рівному дітям першого року життя виконане на 85,3% до річного плану, коли у 2019 році цей показник становив 98,2%. Своєю чергою ревакцинація у віці 6 років у 2020 році виконана на 72,4% (2019 року – 88,8%), ревакцинація вікової групи 7 років і старші – 79,5%. Фактично стільки ж, як і в 2019 році.
– А як зі щепленням від інших інфекцій?
– По суті, така ж ситуація. Скажімо, вакцинація дітей першого року життя проти кашлюку, дифтерії та правця за 2020 рік виконана на 81,5% до річного плану (2157 дітей із 2647 запланованих). За цей же період 2019 року показник виконання становив 86,8% (2186 дітей із 2518). У віковій групі 1 рік і старші торік і позаторік вакциновано 100% дітей, а от показник ревакцинації малюків у 18 місяців у 2020 році виконано на 64,6% (1798 дітей із 2785), хоча за цей же період 2019 року він становив 100%. Щоправда, на неналежне виконання плану профілактичних щеплень проти кашлюку, дифтерії та правця значною мірою вплинула відсутність протягом кількох місяців вакцини АКДП.
Неабияке занепокоєння викликає ревакцинація проти дифтерії та правця у віці 6 років, яка проводиться вакциною АДП виробництва Болгарії, бо виконана лише на 55,9% до річного плану (1814 дітей із 3245). Низькі показники вакцинації також пов’язані з довготривалою відсутністю цієї вакцини. Ревакцинація проти дифтерії та правця у віці 16 років становить 78,5% (1828 дітей із 2328), дорослих – 66,8% (4632 осіб із 6929). Використовується вакцина АДП-м виробництва Індії. Які саме щеплення вас цікавлять?
– Давайте, мабуть, проаналізуємо всі, які входять до Календаря щеплень, аби знати, звідки слід чекати біди?
– Тоді візьмемо статистику вакцинації проти поліомієліту дітей до року. Торік план щеплень виконано на 85,6% (2265 дітей із 2647), за 2019 рік – 80,8% (2035 дітей із 2518). Якщо позаторік ревакцинація у віковій групі 1 рік і старші виконана на 100 відсотків, то торік – тільки на 69,7% (1941 дитина із 2785).
Вакцинацією проти гепатиту В у 2020 році охоплено 59,7% дітей першого року життя (2019 року – 62,4%), вікова група 1 рік і старші – 100% (66,3% позаторік). Тут негативно позначилася значна кількість відмовників.
Ідемо далі. У 2020 році в Рівному 77,9% дітей до року охоплено вакцинацією проти туберкульозу (90% – позаторік).
– Як бути, якщо батьки з тих чи інших причин не дотрималися Календаря щеплень?
– Нічого страшного. Якщо дитина з якоїсь причини не отримала щеплення згідно з Календарем, вакцинація проводиться за індивідуальним графіком, який складе сімейний лікар у відповідності до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України. Головне – не відкладати необхідні вакцинації у «довгий ящик». Краще зробити їх зараз, до кінця літа, поки діти не пішли в школи і дитсадки. Час для цього ще є. А для тих хто вагається чи нехтує щепленням, скажу так: пам’ятайте, що вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку здоров’я дитини. Відмовившись від проведення імунізації, ви наражаєте дитину на високий ризик захворювання з можливими важкими ускладненнями. Прийміть це не як залякування, а як застереження.
Спілкувався Василь ГЕРУС