Настала вже звична для цієї пори року спека. Така погода негативно впливає на стан людей із хронічними захворюваннями. Чи не найбільше потерпають ті, хто має серцево-судинні хвороби: гіпертонію, стенокардію, вегето-судинну дистонію, ішемію.
Якщо у вас гіпертонічна або ішемічна хвороба, ви перенесли інфаркт або інсульт, залишайтеся вдома, коли сонце найбільш активне. Якщо все ж таки мусите вийти, обов’язково захистіть голову і візьміть із собою звичні ліки.
Гіпертонікам у спеку слід менше пити. Через потрапляння в організм рідини збільшується об’єм циркулюючої крові, а це може призвести до стрибка тиску. При серцевих захворюваннях (якщо вага людини 60-80 кг) треба випивати не більше як літр рідини на добу. Якщо спека аномальна і людина сильно пітніє – 2 літри. Але не більше.
У спеку серцеві м’язи змушені скорочуватися сильніше і частіше. Та ще з потом людина втрачає багато солей, у тому числі калію. А його дефіцит призводить до тахікардії – прискореного серцебиття. Для здорової людини це просто спосіб організму підлаштуватися, що не спричиняє небезпеки. Хоча відчуття при тахікардії малоприємні: серце починає швидко битися, з’являються нудота, слабкість, задишка.
Якщо у вас хворе серце і стався напад тахікардії (прискорене серцебиття), припиніть активність і присядьте. Сполосніть обличчя і руки прохолодною водою. Закрийте очі і протягом кількох секунд натискайте на очні яблука подушечками вказівних пальців. Максимально напружте м’язи черевного пресу або затримайте подих. Це заспокоїть серцевий ритм. Якщо ці нехитрі прийоми не допомогли – прийміть ліки.
Пам’ятайте: у спеку фізична активність небезпечна, бо зростає навантаження на серце, можуть статися перепади тиску.
Найнебезпечніший час для людей із серцевими недугами – друга половина дня, коли різко зменшується кількість кисню у повітрі. Так що плануйте всі важливі справи або поїздки на ранок, аби після обіду ви могли відпочити і не перевантажувати організм.
Галина КАШПЕР, лікар-методист ОЦЗ