fbpx

У спеку фізична активність небезпечна – радить рівненський лікар

Діліться інформацією з друзями:

Для людей, які страждають хронічними хворобами, літо – найнебезпечніша пора, оскільки на сонці багато захворювань загострюються.

Серцево-судинні хвороби

Сильна спека – найперший ворог людей із серцево-судинними недугами: гіпертонією, стенокардією, вегето-судинною дистонією, ішемією.

Якщо у вас гіпертонічна або ішемічна хвороба, ви перенесли інфаркт або інсульт, не виходьте на сонце в саме пекло. Якщо все ж таки має бути довга дорога – обов’язково захистіть голову і візьміть з собою звичні таблетки.

Гіпертонікам у спеку слід менше пити. За рахунок потрапляння в організм рідини збільшується об’єм циркулюючої крові, а це може привести до стрибка тиску. При серцевих захворюваннях, якщо вага людини 60-80 кг, вона повинна пити не більше як літр на добу. Якщо спека аномальна і людина сильно пітніє – 2 літри, але не більше.

У спеку серцеві м’язи змушені скорочуватися сильніше і частіше. Та ще з потом людина втрачає багато солей, в тому числі і калію, а його дефіцит призводить до тахікардії – прискореного серцебиття.

Але якщо у вас хворе серце і стався напад тахікардії, припиніть будь-яке навантаження і присядьте. Сполосніть обличчя і руки прохолодною водою. Закрийте очі і протягом декількох секунд сильно натискайте на очні яблука подушечками вказівних пальців. Максимально напружте м’язи черевного преса або затримайте подих. Це заспокоїть серцевий ритм. Не допомогло, – прийміть ліки.

Пам’ятайте: у спеку фізична активність небезпечна – зростає навантаження на серце, може різко стрибнути тиск. Найнебезпечніший час для людей із серцевими захворюваннями – друга половина дня, коли різко зменшується кількість кисню в повітрі.

Хронічні хвороби

Тримайтеся в тіні, якщо страждаєте на цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози, ожиріння, онкологічні захворювання.

У астматиків і хворих на виразку шлунка спека може спровокувати загострення. Тому їм не слід довго бути під прямими сонячними променями.

Спека – ворог для роботи на дачі людям із короткозорістю середнього і високого ступеня. Від роботи нахильці, піднятті важких предметів може статися крововилив у сітківку ока або відшарування самої сітківки.

Якщо ви відчули важкість у серці, перед очима замерехтіли мушки (ознака порушення кровопостачання судин сітківки), негайно припиніть роботу.

Якщо ви страждаєте вищепереліченими захворюваннями, обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем з приводу профілактичних прийомів ліків. Можливо, на час літньої спеки він змінить звичне дозування.

Ангіна і застуда

Ці хвороби давно стали супутниками літнього відпочинку всупереч поширеній думці про їхній «осінній характер». Основними причинами їх появи стають перепади температури більше ніж на 10 градусів через кондиціонери, вживання холодних напоїв або морозива у спеку. Будь-яке переохолодження організму – удар по імунітету і можливість для мікроорганізмів проявити себе.

Білий наліт у горлі вказує на ангіну, і з нею потрібно обов’язково йти до лікаря. Лікування ангіни, навіть літньої, триватиме не менше як 10 днів!

Харчові отруєння

Найбільша небезпека побутових літніх хвороб – отруїтися несвіжою їжею, а в спеку це дуже просто. Хвороботворні мікроорганізми розмножуються стрімко навіть за температури +18. Уявіть, яку «свистопляску» вони влаштовують при +30!

Головне гастрономічне правило у спеку – вживайте щойно приготовані страви, не зберігайте їх довго. Смажене м’ясо може «витримати» в холодильнику 18 годин, фарш – не більше як 12, відварна риба, варені ковбаси, молочні продукти – добу. Якщо змінився колір, запах продукту, – викидайте! Особливо небезпечний вуличний фас-фуд. Термін зберігання смажених пиріжків, біляшів, котлет, сосисок в тісті, чебуреків – три години з моменту приготування.

Розкриті пакети з соком і молоком зберігайте не більше доби. Якщо живете в селі, коров’яче молоко і воду з колонки обов’язково кип’ятіть.

Тепловий удар

Він виникає через різкі зміни тиску в судинах головного мозку. За високої температури тіло починає пітніти більше. Остуджуйте себе. Якщо ви випили недостатньо води або занадто багато часу провели на сонці, то система охолодження внесе збої в організм, зневоднить його. Кров згущується, порушується рівновага солей, судини розширюються і тиск падає нижче норми. Це призводить до сонячного удару. Людині різко стає зле, вона відчуває запаморочення, нудоту, раптову слабкість, може навіть знепритомніти.

За таких умов важливо швидко надати допомогу. Головне – знизити жар, яким палає тіло. Людину треба швидко перенести в тінь, укласти, підняти ноги (щоб кров притекла до головного мозку) і порадити глибоко дихати.

Найчастіше тепловий удар трапляється у дітей, літніх людей та осіб із нестійкою вегетативною нервовою системою. У них система терморегуляції визначально працює не дуже добре, тому їм особливо слід берегтися від перегріву.

Галина КАШПЕР, лікар-методист ОЦЗ

Щоб постійно бути в курсі новин підписуйтеся на наш Telegram