fbpx

Сьогодні Міжнародний день нездорової їжі

Діліться інформацією з друзями:

Нездорову їжу часто називають «пустими калоріями». Вона навантажує наш організм надмірною кількістю жиру, цукру й солі, при цьому містить дуже мало харчових волокон, вітамінів і мінералів. Саме такими прийнято вважати цукерки, гамбургери, солодкі напої, кондитерські вироби, картоплю фрі та інші звабливі перекуси.

Є багато інформації про шкідливість нездорової їжі, тож останнім часом дедалі більше людей виключають її зі свого раціону. Проте існує особливий день у році, який називається Міжнародним днем нездорової їжі. Він щороку відзначається 21 липня і цього дня можна дозволити собі відійти від правил здорового харчування та побалувати смакові рецептори чимось некорисним, але смачним. 

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ?

Хоч від самого початку своєї історії люди не завжди мали здорове й різноманітне щоденне меню, але їжу майже завжди готували вдома, з мінімально оброблених місцевих сезонних продуктів. Вперше готові страви почали продавати в Давньому Римі — смажене м’ясо й тушковані овочі призначалися здебільшого для бідняків, які не мали власних кухонь, а також для мандрівників.

В часи середньовіччя вуличні торговці в містах Європи пропонували людям пироги, вафлі, млинці, м’ясні страви. В місцях, розташованих на морському узбережжі, до меню входили риба та морепродукти. Вулична їжа вже в ті часи була смачною — мабуть, тому Олівер Кромвель у 1644 році заборонив продавати пироги в Англії, оголосивши їх «язичницьким задоволенням».

Але самої ідеї нездорової їжі, тобто харчів промислового виробництва з високим ступенем переробки, не існувало до 1800-х років. Батьківщиною таких продуктів вважають США.

ПЕРШИЙ СНЕК

На думку Ендрю Ф. Сміта, історика кулінарії та автора книги «Фаст-фуд і нездорова їжа», початком епохи шкідливих наїдків була модернізація борошномельних заводів у 1820-х роках. Нові технології помелу призвели до того, що очищене біле борошно стало недорогим і доступним для широких верств населення. Дотепер воно є основою для виробництва булочок, печива та закусок з низьким вмістом клітковини й високим вмістом вуглеводів.

Ріст промислових підприємств змушував людей перебиратися з сільської місцевості в міста, щоб працювати на фабриках і заводах. Продавці їжі отримали багато нових клієнтів в особі голодних робітників, які хотіли поїсти в обідню перерву швидко, дешево й ситно. Природно, що поява перших зразків фаст-фуду не змусила себе довго чекати. Наприклад, брати Фредерік і Луї Рюкхайм в 1893 році створили відомий «Крекер Джек» — солоно-солодку суміш з попкорну, патоки та арахісу. Продукт був представлений на Всесвітній виставці в Чикаго і до 1916 року став найпопулярнішим в країні снеком.

КОКА-КОЛА

Цікавою є історія кока-коли, надзвичайно популярного в світі солодкого напою. Винайдена фармацевтом Джоном Пембертоном у 1886 році, спершу кока-кола виготовлялася в аптеках і призначалася заради тонізуючого ефекту при багатьох захворюваннях. Пляшка містила 9 міліграмів кокаїну з листя коки та екстракт горіха коли, багатий на кофеїн. Згодом Пембертон продав свій винахід, а завдяки рекламі кока-кола стала феноменально успішним продуктом.  Кокаїн було виключено з формули напою в 1903 році.

MCDONALD’S

Одна з найбільших  світових мереж закладів швидкого харчування завдячує своєю появою братам Річарду й Морісу Макдональдам.  В 1948 році вони пішли на ризик, запропонувавши в першому ресторані швидкого харчування  McDonald’s  власну систему обслуговування —«Speedee Service System». В меню були гамбургери за ціною всього 15 центів, картопляні чіпси та апельсиновий сік. Успіх закладу призвів до того, що брати стали продавати свою концепцію за франчайзингом. Мережа розширювалася по всьому світові настільки швидко, що в 1990-х роках кожні п’ять хвилин десь відкривався новий  McDonald’s. 

В 1950-х роках з розвитком автомобільної культури з’явилися ресторани швидкої їжі для автомобілістів. Ці заклади візуально нагадували заправні станції, де працівники запаковували замовлену їжу й передавали її прямо в кабіну автомобіля. Нездорова їжа почала здобувати дедалі більшу популярність, бо чимало людей подорожували й були вимушені харчуватися в дорозі. До того ж індустрія стрімко розвивалася, пропонуючи новинки з серії апетитних і зручних перекусів мало не щодня.

«JUNK FOOD JUNKIE»

Лише в 1970-х нездорова їжа почала здобувати погану славу завдяки науковим дослідженням щодо впливу консервантів, жирів, цукру й солі на людський організм. Саме тоді з’явився й сам термін «нездорова їжа» — завдяки мікробіологу Майклу Джейкобсону. Втім, це словосполучення стало справді популярним з появою пісні Ларрі Гроуса «Junk Food Junkie» в 1976 році.

Відтоді явище нездорової їжі привертає увагу не тільки лікарів та дослідників, а й міжнародних організацій найвищого рівня. Наприклад, ООН заявляє, що політика глобалізації, захоплення ринків транснаціональними компаніями та агресивна реклама продуктів високого ступеню переробки призвели людство до переходу на нездорове харчування. В результаті маємо дедалі вищий рівень ожиріння та неінфекційних захворювань, тобто серйозну загрозу для життя й здоров’я населення всієї планети. 

Щодо Міжнародного дня нездорової їжі — про його походження немає конкретних фактів. Можна припустити, що це свято було вигадане людиною чи групою людей, які  довгий час дотримувалися принципів здорового харчування та зрештою захотіли виділити єдиний день у році для того, аби згадати смак некорисної їжі без відчуття провини та відчутної шкоди для здоров’я.

ЯК ВІДЗНАЧАТИ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ?

Назва свята говорить сама за себе — цього дня можна насолоджуватися солодкими й солоними смаками, жирними стравами та навіть газованими напоями. Можна купити свої улюблені цукерки, а також кекси чи печиво, посидіти перед телевізором з тарілкою пончиків або попкорну.

В Інтернеті зараз можна знайти безліч рецептів страв, які очевидно не належать до здорового харчування. То чому б не спробувати приготувати щось нове, калорійне й апетитне вдома замість відвідин закладу швидкого харчування. Втім, похід у McDonald’s або інший подібний ресторан — теж гідний спосіб відзначити Міжнародний день нездорової їжі.

Доречно відсвяткувати цю подію з друзями, влаштувавши незвичайну вечірку, на якій забороненими будуть не прості вуглеводи та насичені жири, а корисні й дієтичні салати. Зрештою, це цікава ідея, то чому б не повеселитися в дружній компанії, не рахуючи калорії та отримуючи максимум задоволення від некорисної, але такої смачної їжі. Також це привід поділитися інформацією про свято в соціальних мережах і викласти фото своїх недієтичних смаколиків.

ЧОМУ МИ ЛЮБИМО ЦЕЙ ДЕНЬ? 

Здавалося б, це досить дивне свято — навіщо присвячувати окремий день їжі, яка в принципі не варта уваги. Але дієтологам добре знайомі випадки, коли людям, які тривалий час дотримувалися здорової, збалансованої дієти, так і не вдавалося схуднути. Проте як тільки їм дозволяли зрідка вживати улюблені страви з переліку некорисних, вага починала зменшуватися. Парадокс пояснюється тим, що скасування будь-якої заборони покращує психологічний стан, а це позитивно впливає на метаболізм. 

Тому Міжнародний день нездорової їжі виконує роль своєрідного запобіжника для багатьох людей. Не дуже комфортно усвідомлювати, що ті чи інші продукти назавжди опинилися в переліку «табу», особливо якщо раніше ми вживали їх досить часто. Але якщо існує день, який  дає «дозвіл» на смакування забороненим, то в інші дні набагато легше втриматися від такої спокуси. 

Звісно, для тих, хто турбується про своє здоров’я, це має бути справді один день, у крайньому випадку — лічені дні на рік. Тим більше, що зараз генії маркетингу в харчовій промисловості часто подають і рекламують свої висококалорійні закуски з низьким вмістом корисних речовин як «органічні», «безглютенові» або «цільнозернові». Тому для того, щоб розпізнати справжню цінність подібної їжі, завжди слід уважно читати відомості про склад продукту на упаковці.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ В ІСТОРІЇ

  • 1892

В США почалося промислове виробництво кока-коли.

  • 1893

1893 рік — На Всесвітній виставці в Чикаго вперше було представлено продукт фаст-фуду — снек «Крекер Джек».
  • 1896

Макс Зілафф у Берліні винайшов торгівельний автомат — пристрій для продажу готових продуктів без участі продавця. В 1902 році перший торгівельний автомат з’явився у Нью – Йорку.
  • 1948

В місті Сан-Бернардіно в Каліфорнії відкрито перший ресторан фаст-фуду McDonald’s.
  • 1972

Майклом Джейкобсоном, директором Центру науки в інтересах суспільства, вперше було застосовано термін «нездорова їжа» — «junk food».
  • 2008

Дослідження на тваринах, проведені вченими Полом Джонсом і Полом Кенні в Науково – дослідному інституті Скріппса, показали, що нездорова їжа впливає на мозок подібно до наркотиків, викликаючи залежність.

ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ

Чому бургери входять до переліку нездорової їжі, адже м’ясо, салат, помідори та цибуля вважаються корисними?

Причина — в кількості калорій, яка досягає 30% від добової норми, а також високому вмісті трансжирів у «швидких» бургерах. Сукупність цих факторів призводить до ожиріння, підвищеного рівня холестерину та відкладання бляшок на стінках кровоносних судин.

Що таке трансжири та чому вони шкідливі?

Трансжири отримують методом гідрогенізації рослинних олій, змінюючи молекулярну структуру природного продукту. В результаті отримують дешеві тверді жири, які не можуть повноцінно перетравлюватися, накопичуються в організмі та перешкоджають засвоєнню незамінних жирних кислот. Доведено зв’язок між вживанням трансжирів і хворобами серцево- судинної системи, діабетом та навіть онкологічними захворюваннями.

Чи існує статистика щодо кількості людей, які страждають від нездорової їжі?

За даними ООН, близько 2 мільярдів людей у світі мають нестачу в організмі необхідних мікроелементів, при цьому 600 мільйонів з них потерпають від ожиріння. Ці проблеми пов’язані з систематичним вживанням нездорової їжі — дуже калорійної, але «пустої» з точки зору харчової цінності.

Як часто можна вживати нездорову їжу без шкоди для здоров’я?

Якщо повністю відмовитися від такої їжі неможливо, то дієтологи радять формулу 80 : 20, тобто 80% всіх прийомів їжі мають бути здоровими і лише в 20% можна дозволити собі некорисні продукти.  

Чи впливає на частоту вживання нездорової їжі соціальний стан людини?

Виявлено, що люди з низьким рівнем доходів їдять більше нездорових продуктів, ніж більш забезпечені громадяни. Вчені пояснюють це тим, що невпевненість у завтрашньому дні не сприяє плануванню довгострокової здорової дієти.

Джерело