Останніми днями минулого року на Київщині від дифтерії померла 73-річна жінка. Це – єдиний летальний випадок цього захворювання в Україні за весь 2023 рік.
Захиститися від хвороби і її важкого перебігу можна лише завдяки вакцинації. Вакцини проти дифтерії – багатокомпонентні, тобто захищають від кількох хвороб одночасно. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, проти дифтерії вакцинують у 2, 4, 6 та 18 місяців, 6 та 16 років, у 26 і потім – кожні 10 років.
Якісні та безпечні вакцини проти дифтерії (майже 800 тис. доз) є в усіх регіонах України, вони надаються безоплатно як для дітей, так і для дорослих.
Водночас за даними Центру громадського здоров’я, за 11 місяців 2023 року лише 47,8% дорослих зробили щеплення проти дифтерії. Найнижчі охоплення вакцинацією – в Івано-Франківській, Закарпатській, Дніпропетровській, Чернівецькій та Одеській областях – від 30 до 36%.
Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Перебіг хвороби залежить від багатьох чинників, проте вона може мати дуже серйозні укладення, серед яких – пошкодження серцевого м’яза і навіть смерть.
Серед найпоширеніших проявів хвороби:
- біль у горлі;
- підвищена температура, лихоманка;
- набряк слизової оболонки ротоглотки;
- наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
- набряк шиї;
- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
За появи таких симптомів негайно зверніться до лікаря, щоби у разі підтвердження діагнозу отримати лікування.
Перевірте, чи робили ви щеплення проти дифтерії й правця упродовж останніх 10 років, якщо вам уже виповнилося 26 років. Надолужте пропущену вакцинацію якомога швидше – це може врятувати життя.
Джерело: МОЗ України
Читайте також: Діагностика інсульту, надання першої допомоги, лікування та реабілітація