Під час війни зростає ризик передачі інфекційних захворювань. Це, зі слів начальника міського управління охорони здоров’я Віктора Іськіва, зумовлено багатьма причинами.
Серед найпоширеніших – перебування в укриттях, тісний контакт між людьми, проживання у спільних приміщеннях, неналежні санітарні умови, ускладнений доступ до медичних послуг. Не менш важливий у цьому переліку – пропуск планових щеплень.
– Отож надолуження пропущених щеплень, – наголошує Віктор Іськів, – є нині вкрай важливим заходом профілактики інфекцій. Перш за все тих, що включені до Національного календаря щеплень: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту і краснухи. Більшість із цих щеплень проводять у дитинстві. А від правця і дифтерії вакцинують кожні 10 років і дорослих.
Як бути, якщо з тих чи інших причин пропустили якусь із обов’язкових вакцинацій?
– Якщо ви перебуваєте в безпечному місці, але пропустили ревакцинацію від дифтерії та правця або маєте дітей, яким потрібне планове щеплення, – каже головний медик Рівного, – зверніться до свого сімейного лікаря. Якщо ж переїхали в інший населений пункт, зверніться до найближчого центру первинної медичної допомоги. Навіть без декларації з лікарем первинна допомога буде надана безоплатно. Щеплення вакцинами, закупленими коштом державного бюджету, також є безоплатним.
У місті Рівне ЦПМСД «Центральний» (вул. Драгоманова, 7), як повідомив Віктор Іськів, визначено закладом із надання медичної допомоги на первинному рівні внутрішньо переміщеним особам, які прибувають на територію громади, та скеровуються централізовано (у разі потреби) при реєстрації. Отримати планове щеплення чи надолужити пропущене можна як у «Центральному», так і в інших центрах первинної медичної допомоги Рівного.
Разом з тим начальник міського управління охорони здоров’я нагадує про необхідність завершити курс щеплень проти COVID-19, який складає дві дози вакцини і бустер. У Рівному нині працюють всі стаціонарні пункти вакцинації, які розміщені в медичних закладах територіальної громади.
– Не має значення, – зауважує Віктор Іськів, – звідки людина прибула, чи має укладену з сімейним лікарем декларацію та повний набір документів. Достатньо звернутися до будь-якого центру первинної медико-санітарної допомоги та обрати вакцину для щеплення.
Олена ЧЕСНЯК