fbpx
Сезонні небезпеки: сальмонельоз – в області, кашлюк – у Рівному

Сезонні небезпеки: сальмонельоз – в області, кашлюк – у Рівному

Діліться інформацією з друзями:

На Рівненщині впродовж літа найчастіше хворіють на інфекційні хвороби.

Про це розповів головний санітарний лікар, генеральний директор ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ України» Роман Сафонов  під час брифінгу в Рівненській ОДА.

«У холодну пору року найчастіше хворіють застудними захворюваннями, а влітку – гострими кишковими інфекціями. За півроку показник склав уже 40% звернень. Серед них переважна більшість – це діти. Цьогоріч спостерігається значне збільшення захворюваності на сальмонельоз. Окрім того, виявлений випадок спалаху гепатиту A. Цю хворобу вже зафіксовано в області», – розповів Роман Сафонов.

Також він додав, що саме гепатит A наразі швидко поширюється в сусідніх областях. У Дубенському районі нашої області маємо 8 випадків хвороби, в тому числі серед хворих одна дитина. Це люди з одного села, які контактували між собою. 

«Епідеміологи виявили недугу в Острожецькій громаді. У всіх встановлений легкий і середній перебіг тяжкості, хворі госпіталізовані в заклади охорони здоров’я, їм надається спеціалізована допомога. Наразі наші фахівці проводять епідеміологічне розслідування цього випадку, активне виявлення хворих серед контактних осіб. Уже обстежено 90 людей і знайдено один випадок захворювання», – додала завідувачка відділу епіднагляду (спостереження) профілактики інфекційних хвороб ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ України» Юлія Терентьєва.

Роман Сафонов також нагадав, що захворювання передається через недотримання правил особистої гігієни. Першими симптомами вірусного гепатиту A є нудота, блювання, підвищення температури тіла, загальна слабкість, біль у м’язах і суглобах. І лише в 10%-60% випадків з’являється пожовтіння шкіри та очей. Дуже важливо не чекати появи жовтяничних проявів вдома чи, тим паче, «на ногах», а одразу звертатись до лікаря.

Окрім того, йшлося і про інфекцію кашлюка. За півроку в області зареєстровано 245 осіб, які захворіли. При тому в червні був зареєстрований 21 випадок, а впродовж минулого року – 22. На щастя, летальних випадків не було.

А тим часом у Рівному, як повідомили в міському управлінні охорони здоров’я, за 6 місяців 2024 року було зафіксовано 71 випадок захворювання на кашлюк. Серед захворілих – 66 дітей. Для порівняння, за даними Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у 2023 році кашлюк діагностували у 5 пацієнтів (усі віком до 17 років). 

Лише в червні на кашлюк у Рівному 6 осіб захворіли. 

Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі. 

Симптоми кашлюку: 

  • нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі; 
  • під час кашлю чути характерний свист; 
  • напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень; 
  • у немовлят кашель може не проявлятись, але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя; 
  • гарячка; 
  • нежить. 

Основним способом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше. 

Усім вагітним жінкам, як радять у міському управлінні охорони здоров’я, варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Сергій ТАТАРЕНКО

Читайте також: Мікробіологи назвали кухонні речі, від яких краще відмовитися