fbpx

Рівненській лікар радить, якщо з’явився біль у спині, не відкладайте візит до спеціаліста

Діліться інформацією з друзями:

Чомусь більшість думає, що біль у спині – це негаразди лише літніх людей або спортсменів, які багато тренуються. Проте, як свідчить статистика, ця проблема зі здоров’ям є другою після застуди, з якою люди звертаються до медичних закладів.

Більше того, набула характеру так знаної сезонної хвороби, яка здебільшого проявляє себе в осінню пору. Чому так? Як вберегтися і як собі зарадити, якщо таки «скрутило» спину?

Про це розмова журналіста «7 днів» із начальником управління охорони здоров’я, дипломованим травматологом Віктором ІСЬКІВИМ.

– Вікторе Ігоровичу, чому навіть, здавалося б, цілком здорові люди, бува, надривають спину?

– Насамперед тому, що зневажливо ставляться до свого здоров’я. Варто пам’ятати:

Домашні справи і робота в полі, на городі будуть завжди, а здоров’я у нас – одне.

Тож про нього слід піклуватися. Щонайменше, дотримуватися своєрідних правил безпеки, що вбережуть від серйозних неприємностей. Причиною появи болю в спині (якщо мова не йде про якісь конкретні хвороби) може стати те, що неправильно випрямляємося, занадто низько або різко нахиляємося, подовгу сидимо нерухомо, піднімаємо важкі речі, носимо високі підбори або просто довгий час проводимо на ногах. А ще – ми часто забуваємо про фізкультуру, нескладні вправи, які слід робити регулярно.

Щоправда, причиною болю можуть бути й більш серйозні явища: грижі міжхребцевих дисків, запальні процеси, метаболічні кісткові порушення – остеопороз – тощо.

– Проблеми зі спиною здебільшого виникають осінньої пори. Чим це зумовлено?

– Бо маємо нині підступнішу погоду: надворі ще припікає сонце, а сховається за хмарами, і тут же холодний вітер проймає до кісток. Розігрівшись під час роботи, спітніла людина роздягається. Аж раптом подув прохолодний вітерець. На ранок спину випростати вже не можете. Причиною виникнення болю часто-густо стає й те, що тривалий час працюєте в неправильній позі, зігнувшись літерою «Г». Щоб не було серйозних травм хребта, найкраще працювати на городі навприсядки чи на колінах, але не нагинатися.

Городникам бажано змінювати рутинну позу кожних 15-20 хвилин, розгинатися вгору, вбік, потягуватися. Піднімаючи важку ношу (скажімо, мішок із картоплею), згинайте ноги в колінах, а не спину. Присядьте, утримуючи його обома руками і притуляючи до себе. Тоді навантаження на хребет буде незначним. А ще краще важку ношу розділити на частини, піднімаючи які не перевантажуватимете хребта. Не повертайте тулуб, коли піднімаєте ящики чи мішки. Такі рухи – одна з найпоширеніших причин прострілів. Не сидіть в одному положенні довше, ніж 40 хвилин. Та коли від роботи на землі все-таки болить спина, не працюйте через «не можу». Краще день-два дотримуйтеся постільного режиму. Коли ж і це не дасть результатів, а біль стійко віддаватиме в ноги, зверніться до лікаря.

– Здавна люди за болю в спині самі собі дають раду. Які засоби для цього найефективніші?

– За найменших проблем зі спиною найкраще звернутися за консультацією до лікаря. Не варто займатися самолікуванням, бо це може призвести до серйозної біди.

Хоча, звичайно, щоб угамувати біль у ділянці спини, можна скористатися й перевіреними народними методами. Які з них найефективніші, важко сказати. Адже що підходить одному, те непридатне для іншого. Так, можна приготувати настій з коріння петрушки. Змолоти його на м’ясорубці, залити 2 склянками окропу, настояти, процідити, можна долити лимонного соку. Вживати 1/3 склянки двічі на день протягом двох днів. Зробити перерву на три дні й продовжити, поки біль не мине. Наступний рецепт: на дрібній тертці натріть очищену чорну редьку і прикладайте до хворого місця як гірчичник. Можна змастити соком чорної редьки шматок чистої щільної м’якої тканини, прикласти на болюче місце і закутати теплою хусткою. Компрес можна не знімати 2-3 доби, якщо не дуже пектиме. За потреби процедуру можна повторити кілька разів.

За болю у спині в народній медицині використовується і часник. Треба подрібнити його на кашку, змішати з перетопленим нутряним свинячим жиром (1:2 за об’ємом) і втирати щодня в болючі ділянки. Мазь зберігати щільно закритою в темному прохолодному місці. Перед використанням потрібну кількість мазі підігріти. Практикують ще й такий засіб: змішати склянку подрібненої на кашку чорної редьки з головкою подрібненого і вичавленого часнику. Суміш прикладають на 10-15 хвилин. Можна на болючу ділянку тіла прикладати марлевий мішечок, наповнений вичавленим часником. Тримати, доки не почне пекти. Потім почервонілу шкіру змастити теплою соняшниковою олією і добре закутати вовняною хусткою.

Відомі й інші методи нетрадиційної медицини. Наприклад, якщо ниє спина, треба ошпарити листя берези, викласти його товстим шаром на болючі ділянки тіла, обгорнути клейонкою і тримати не менше як півтори години. Повторити процедуру двічі: вранці й увечері. Для натирань використовують спиртову настоянку квіток білої лілії. Необхідно залити квітки спиртом так, щоб рідина їх покрила. Можна розтирати болючі місця 1-2 рази на день настоянкою кори черемхи: залити 1-2 столові ложки кори склянкою горілки і настоювати протягом 2 тижнів.

Але наголошую! Якщо з’явився біль у спині, не відкладайте візит до лікаря.

Розмову вів Василь ГЕРУС