fbpx

Рівненська сімейна лікарка дала кілька порад для кращого сну

Діліться інформацією з друзями:

Усі ми знаємо, яку важливу роль у нашому житті відіграє повноцінний сон. Як життєво необхідно для кожного гарно висипатися. Однак реальність вносить свої корективи. Війна. Повітряні тривоги, хвилювання за близьких, підвали, бомбосховища, окопи… Тож і не дивно, що нині багатьом важко заснути. Коли ж це вдається, то сон недовгий, неспокійний і не допомагає відновити сили. Як справитися з цією проблемою, розповіла сімейний лікар Центру ПМСД «Ювілейний» Катерина ПОЧТАР.

За її словами, зараз дуже важливо добре висипатися. Під час сну мозок «переробляє» отриману інформацію. Треба дати йому можливість пережити все те, що відбувається в країні, щоб відновитися та з новими силами починати день.

Тож лікар рекомендувала прості правила, які допоможуть швидше засинати та відновлюватися під час нічного відпочинку.

Найперше і найголовніше правило – дотримання режиму. Для нашого мозку вкрай важливо засинати та прокидатися в один і той самий час. На жаль, більшість так не роблять. Вкладаються спати сьогодні пізно, а завтра рано, а потім взагалі не сплять, сподіваючись виспатися на вихідних. Однак це так не працює.

– Уявіть, як при такому режимі відпочинку почувається мозок, – наголошує лікар. – Він зробив підготовчі процеси перед сном, а людина не спить. Ок. Мозок знову активізувався. Потім людина лягла спати. Та сон не йде, бо мозок досі активний. Якось таки заснули. Наступного дня лягаєте раніше. Заснути не виходить. «Внутрішній годинник» збився. Тому дотримання режиму сну вкрай важливе. Тоді жодні заспокійливі та снодійні пігулки не знадобляться.

За дві години до сну вимикаємо все, що активізує нашу нервову систему: гаджети, новини, навчання або роботу, фізичну активність тощо. Бо потім таку активізацію буде непросто загальмувати.

Створіть собі комфортні умови для сну. У спальні має бути темно, тихо, місце для сну (ліжко, подушка, ковдра) мають бути зручними. Щоб ніщо вас не відволікало. Перед сном добре провітрити кімнату.

Створіть для себе ритуал відходу до сну. Тобто перед сном намагайтеся виконувати одну й ту саму послідовність дій. Таким чином виробляється рефлекс, який працюватиме на вас. Почистили зуби, прийняли душ, побажали усім доброї ночі. Рефлекс включився. Очі закриваються самі.

Добрим стимулом для гарного нічного сну є прогулянки на свіжому повітрі. Це пришвидшить засинання та покращить якість нічного відпочинку.

Важко розслабитися? Лежите в ліжку, а думки кружляють в голові, як ураган? Можна спробувати спеціальні додатки для медитацій, музику для сну, розслабляючий масаж, йогу і так далі. Вибирайте, що вам до душі.

Скорегуйте раціон. Кава, міцний чай у другій половині дня не бажані. Важку їжу теж краще не вживати перед сном. Неприємні відчуття в животі не дадуть заснути. Алкоголь, паління, наркотичні речовини, які нібито знімають стрес, насправді цього не роблять. Вони створюють короткочасну ілюзію заспокоєння, але з часом сон лише погіршується.

Фізична активність нормалізує кровопостачання головного мозку, утилізує гормони стресу. Це просто незамінний елемент для чудового сну.

– Зрозуміло, що зараз не кожен може ці поради виконувати. Але попри все – тримайтеся, – підсумувала лікар. – Бережіть своє здоров’я. На зло рашистам. Все буде Україна.

Наталія НИРКОВА