fbpx

Рівненська лікарка розповіла, які саме ознаки вказують на зниження гемоглобіну в крові

Діліться інформацією з друзями:

Появу слабкості, втомлюваності, задишки, болю в грудях більшість пояснює зміною пори року. Мовляв, таким чином тіло людини реагує на переміну погоди. І вже мало хто підозрює, що причиною погіршення самопочуття може стати залізодефіцитна анемія, зниження або підвищення в організмі рівня гемоглобіну.

Які саме ознаки вказують на зниження гемоглобіну в крові? Як підвищити в ній рівень заліза?

Про це журналістці «7 днів» детально розповіла лікар загальної практики ЦПМСД «Північний» Ірина ТОДЕРІКА.

– Ірино Станіславівно, що саме спричиняє зниження рівня гемоглобіну?

– Давайте почнемо передусім з визначення, що таке гемоглобін. це – складний залізовмісний білок еритроцитів крові людини, що здатний зворотно зв’язуватися з киснем, забезпечуючи його перенесення до тканин. Головна функція гемоглобіну полягає в транспортуванні дихальних газів. У капілярах легенів кисень з’єднується з гемоглобіном, утворюючи сполуку – оксигемоглобін. Потоком крові він доставляється до органів і тканин, де кисню мало. Кисень необхідний для окислювальних процесів у клітинах, де і звільняється із зв’язку з гемоглобіном. Крім того, гемоглобін здатний зв’язувати в тканинах невелику кількість діоксиду вуглецю (CO2) і звільнати його у легенях. Монооксид вуглецю – CO – зв’язується з гемоглобіном крові міцніше, ніж кисень, необоротно утворюючи карбоксигемоглобін. Сполуки гемоглобіну з нітратами називаються метгемоглобіном. У зв’язку з цим блокуються процеси транспортування кисню.

Вміст гемоглобіну в крові у чоловіків дещо вищий, ніж у жінок. У дітей першого року життя спостерігається фізіологічне зниження концентрації гемоглобіну. Зниження вмісту гемоглобіну в крові (анемія) може бути наслідком підвищених втрат гемоглобіну при різного роду кровотечах або підвищеному руйнуванні (гемолізі) еритроцитів. Причиною анемії може стати нестача заліза, необхідного для синтезу гемоглобіну, або вітамінів, що беруть участь в утворенні еритроцитів (переважно В12, фолієва кислота), а також порушення утворення клітин крові при специфічних гематологічних захворюваннях. Анемія може виникати вдруге при різного роду хронічних соматичних захворюваннях.

– За якими ознаками можна визначити появу анемії?

– Симптоми анемії дуже різні. Вони залежать від її виду та ступеня важкості. Але спільними для всіх і найчастішими є такі:

  • втома;
  • слабкість;
  • блідість або жовтуватість шкіри;
  • аритмія;
  • задишка;
  • запаморочення;
  • біль у грудях;
  • мерзлякуватість рук і ніг;
  • головний біль.

– А який рівень гемоглобіну вважається нормальним?

– Загальноприйняті показники норми гемоглобіну: для жінок – від 120-140 г\л; чоловіків – 130-160 г\л; новонароджених – 145-225 г\л; дітей у віці 3-6 міс. – 95-135 г\л. Від 1 року і до повноліття норма гемоглобіну поступово збільшується і стає такою, як у дорослих. Для вагітних жінок – 110-140 г\л. Для того, щоб визначити рівень гемоглобіну, роблять забір капілярної або венозної крові.

– Чи потрібна якась спеціальна підготовка перед здачею крові на аналіз?

– Її здають вранці натщесерце. Напередодні відмовтеся від фізичних та емоційних навантажень, не вживайте жирної та гострої їжі. За годину до аналізу не паліть, не пийте кави та чаю.

– Що необхідно робити, аби нормалізувати рівень гемоглобіну?

– Найперше слiд звернути увагу на своє харчування. Додати в рацiон залiзовмiснi продукти: печiнку, м’ясо червоних сортiв, шпинат (особливо сiк iз нього), листя салату, персики, гранат. А також яблука. але такi, що пiсля очищення стають коричневими (у них залiза бiльше). Не варто забувати й про бiлкову їжу та про те, що залiзо з неї засвоюється разом iз вiтамiном С, якого багато в зеленi та соках граната, цитрусових. Якщо залiзо не засвоюється, то єдиний спосiб пiдвищити рiвень гемоглобiну – регулярно робити спецiальнi ін’єкції. Відмовтеся від чаю і кави та віддайте перевагу гранатовому соку або відвару з шипшини.

І головне – при перших симптомах  анемії слід негайно звернутися до лікаря. Вчасне лікування поліпшить самопочуття, загальмує процеси старіння.

Записала Ірина ВАСИЛІВ