«Про дитячі зуби слід починати дбати ще до народження малюка»
Рівненська лікарка розповіла, як зберегти дитячу посмішку здоровою
Здоров’я дитячих зубів – одна з ключових тем, яка турбує молодих батьків. Як правильно доглядати? Коли потрібна перша зубна щітка? Як спланувати перший візит до стоматолога? Ці та багато інших питань часто залишаються без фахової відповіді. Тож і не дивно, що «зубне питання» обростає міфами та застарілими стереотипами. Аби зруйнувати помилкові уявлення, ми звернулися безпосередньо до фахівця, який має справу з дитячими зубами щодня.
На найбільш актуальні питання про здоров’я ротової порожнини відповіла відома дитяча лікар-стоматолог Юлія КОЗУБ. Сьогодні до вашої уваги перший із серії матеріалів про те як зберегти здоровою дитячу посмішку.
– Тож пані Юліє, розкажіть коли і як найкраще починати догляд за дитячими зубами?
– Задуматися про дитячі зубки потрібно ще до народження малюка. Якщо в материнському організмі буде дефіцит кальцію або фтору, то зубки проріжуться уже зіпсованими. Одразу будуть із «пляшковим карієсом» або з недорозвиненою емаллю. Тобто ще під час вагітності майбутня мама має слідкувати, щоб у її раціоні вистачало продуктів, багатих фтором і кальцієм.
Коли дитячі зубки вже почали прорізуватися, їх одразу варто починати чистити. Для цього можна скористатися дентальними серветками, які просочені ксилітом, або спеціальною щіточкою, яка вдягається на пальчик мами. Є спеціальні зубні щітки для дітей першого року життя. Існують навіть зубні пасти, призначені для такого віку. Наголошую – щітка і паста потрібні одразу після появи першого зуба!
– Які ще гігієнічні процедури, крім чищення, потрібні дитячим зубам?
– Я б рекомендувала ремінералізуючу терапію для дитячих зубів. Існують спеціальні пасти для проведення рем-терапії. Спочатку ми чистимо зуби зі звичайною пастою, далі наносимо на зуби спеціальний гель. І щонайменше 2 години дитина не повинна ні їсти, ні пити. Тому цю процедуру краще проводити на ніч. Зуби будуть укріплюватися, вони ставатимуть чистішими та здоровішими. Це може бути своєрідною профілактикою карієсу.
– Як правильно організувати харчування малюка, щоб зберегти здоров’я зубів?
– Найбільше рекомендую продукти, багаті фтором і кальцієм. Це молочні і кисломолочні продукти. Цукерки без цукру (з натуральних фруктів), апельсини, яблука, чорний шоколад (70%). Щоправда, останній продукт діти не дуже люблять, адже він має гіркуватий смак. Якщо хочете дати дитині солодощі, то краще одразу з’їжте три цукерки і негайно почистіть зуби.
– Існує така думка, що варто їсти більше твердої їжі, адже вона буцімто укріплює ясна. Наприклад яблука або горіхи.
– Звісно це правда, адже тверда їжа допомагає очищувати зуби від нальоту.
– Коли найкраще вперше вести дитину до стоматолога, як правильно підготувати малюка і як обрати лікаря?
– Кожна мама має пам’ятати, що для такого візиту не варто чекати, доки виникнуть проблеми з зубами. Найліпше привести дитину до стоматолога у 6-8 місяців, коли почали прорізуватися передні зуби. Лікар проконсультує, як правильно доглядати за ними, як організувати гігієнічний догляд, покаже мамі як коректно користуватися щіткою. Після цього варто приходити до лікаря через кожних три місяці аж до двох років, коли повністю сформується молочний прикус. Якщо ці рекомендації будуть дотримані, то дитина вже матиме звичку відвідування стоматолога, і робитиме це усвідомлено. Знатиме, що це не боляче. І вже в 3-4 роки дозволить полікувати зуби.
Перед прийомом можна подивитися мультик «Свинка Пепа» або «Фіксики», де в доступній формі пояснюється усі подробиці візиту до лікаря. Поясніть дитині, що лікар просто посвітить ліхтариком і порахує зубки.
Важко дати якісь рекомендації щодо вибору фахівця для дитини. Хтось прислухається до порад знайомих, хтось читає відгуки в інтернеті, або просто йде до найближчої клініки, де приймають маленьких пацієнтів. Остаточний вибір кожен робить сам.
Розпитувала Наталія ЯГУЩИНА