«Немає жодної потреби кожному приймати препарати для розрідження крові, – пояснює лікар-кардіолог.
Є декілька шкал, згідно з якими сімейний лікар може розрахувати ризик утворення тромбів на тлі згущення крові та супутніх захворювань. Самостійно ж або за допомогою інтернету це дуже тяжко зробити правильно. Приймання аспірину про всяк випадок у неправильному дозуванні може призвести до гастриту, виразки шлунку або, в гіршому випадку, до кровотечі – розповідає лікар-кардіолог Ігор САЛАБАЙ.
«Про всяк випадок» має свої ризики
Якщо раніше реклама препаратів, які розріджують кров, цікавила здебільшого людей старшого віку, то тепер про тему «густої» крові та підвищеного ризику тромбоутворення знають навіть школярі. А дехто купує розрекламовані препарати для розрідження крові з метою профілактики утворення тромбів. Проте лікарі запевняють, що неконтрольовано вживати ці препарати не можна.
Уникати самолікування чи так званої профілактики ймовірного виникнення проблем зі здоров’ям радить і лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний» Катерина ПОЧТАР. «Чимало людей нерідко звертаються з запитанням про препарати для розрідження крові. Постараюся відповісти, – написала сімейна лікарка у своїй сторінці в соцмережах. – Так-от, «ліки для розрідження крові» – це народна назва. Так називають ацетилсаліцилову кислоту (аспірин), клопідогрель та інші. Насправді вони не розріджують кров. Взагалі не впливають на її густину.
Хочете, щоб кров була рідша? Пийте достатньо води.
Нащо тоді, спитаєте, цей аспірин? У нас в крові плавають тромбоцити. Коли судинка пошкоджується, тромбоцити між собою склеюються та латають дірку. Такі склеєні тромбоцити називаємо словом «тромб». Коли є поранення, тромб – це прекрасний помічник. Але буває, що тромб виникає без травми. Інколи він утворюється на бляшках всередині судин. Це проявляється інфарктом, інсультом, гострою ішемією кінцівок тощо. Тобто, який орган живить тромбована судинка, там і буде проблема.
Аспірин та аналогічні препарати не дають тромбоцитам склеюватися (тому їх називають антитромбоцитарними). Це знижує ризик несприятливих подій: інфаркту, інсульту тощо.
Разом з тим, антитромбоцитарні ліки викликають пошкодження слизової шлунка та кровотечу. Рідко, але зумовлюють».
Рішення, чи приймати аспірин, зауважує Катерина Почтар, приймається разом з лікарем. Для того визначається, який у людини ризик інсульту та який ризик кровотечі. І тільки якщо користь значно переважає шкоду, призначається аспірин. «Тобто, приймати аспірин просто тому, що всі ваші сусіди вже п’ють його, не варто, – наголошує лікар-терапевт. – Обов’язково порадьтеся з сімейним лікарем»
Читайте також: Рівненська лікарка порадила, як організувати аптечку вдома
- Мешканці села на Рівненщині зібрали продукти для села на ХерсонщиніМешканці села Курозвани, що в Гощанській громаді, знову продемонстрували свою згуртованість, людяність та бажання допомогти тим, хто цього найбільше потребує, і зібрали черговий гуманітарний вантаж для постраждалих від війни. Цього разу вони долучилися до збору овочів, консервації та інших продуктів…