Оральні контрацептиви часто називають просто таблетками.
Оральні контрацептиви: вся правда про таблетки
Оральні контрацептиви (ОК) часто називають просто «таблетками». Вони містять штучні версії жіночих гормонів, які природним чином виробляються в яєчниках. Вони перешкоджають нормальній овуляції — виходу яйцеклітини з яєчника, та підвищують вʼязкість слизу навколо шийки матки. Таким чином звичайне запліднення яйцеклітини неможливе. Розрізняють два типи ОК:
- комбіновані оральні контрацептиви, наприклад Джаз*, що містять естроген і гестаген;
- прогестинові оральні контрацептиви, що у своєму складі містять лише гестаген.
Комбіновані препарати
КОК у своєму складі мають естроген — етинілестрадіол або местранол. Гестагеном може бути норетистерон, левоноргестрел, етинодіол. Стандартний спосіб приймання: приймати по 1 таблетці щодня протягом 21 дня, потім робити перерву на 7 днів. Естроген у складі контрацептивів пригнічує секрецію фолікулостимулювального гормону (ФСГ), що пригнічує розвиток фолікула. Гестаген пригнічує секрецію лютеїнізувального гормону (ЛГ), тим самим запобігає овуляції та робить цервікальний слиз менш придатним для проходження сперматозоїдів. Естроген та гестаген діють злагоджено, змінюючи ендометрій для запобігання імплантації.
Прогестинові препарати
Ці препарати містять лише гестаген — норетистерон, левоноргестрел або етинодіол. Їх вживають щодня без перерв. Механізм дії спрямований насамперед на зміни цервікального слизу, що стає несприятливим для сперми. Гестаген також впливає на ендометрій, на рухливість та секрецію у фаллопієвих трубах. Прогестинові препарати — альтернатива КОК. Їх призначають у тих випадках, коли естроген протипоказаний. Вони також підходять для жінок, артеріальний тиск яких значно зростає під час приймання естрогенів. Однак їх протизаплідний ефект менш надійний, ніж у комбінованих препаратів. Тому пропуск дози може привести до зачаття.
Побічні дії
Типові побічні ефекти:
- збільшення маси тіла внаслідок затримки рідини або набору ваги;
- легка нудота, почервоніння, запаморочення, депресія або дратівливість;
- зміни з боку шкіри (наприклад, вугрі та/або збільшення пігментації);
- порушення менструального циклу після припинення вживання таблеток.
Варто звернути увагу на те, що естроген у складі препаратів сприяє тромбоутворенню. Приймання КОК на фоні паління значно збільшує ризики тромбозів та тромбоемболій.
Корисні ефекти
Клінічні дослідження відмічають, що оральні контрацептиви:
- знижують ризики раку яєчників та ендометрію;
- зменшують менструальні та міжменструальні кровотечі;
- зменшують прояви ПМС;
- позитивно впливають на динаміку лікування залізодефіцитної анемії.
Зважаючи на це, ОК — ефективний метод контрацепції, що має свої «за та проти». Тому варто проконсультуватися з гінекологом, щодо вибору препарату.
- *№ реєстраційного посвідчення: UA/5468/01/01
Читайте також: Оральні контрацептиви: вся правда про таблетки
- Українські розвідники пробігли марафон морської піхоти в СШАВоїни спецпідрозділів ГУР МО України “Артан” та “Шаман”, які отримали поранення під час війни з росією, взяли участь у марафоні морської піхоти США. Захід, який щорічно відбувається у Вашингтоні, округ Колумбія, та Арлінґтоні, штат Вірджинія, організували з ініціативи корпусу морської…