Спекотний літній день важко уявити без освіжаючого напою. Що обрати? Воду, сік, компот чи все таки трохи Коли або Спрайту? Який напій буде смачним і ефективним у боротьбі із задухою? Спрагу неможливо втамувати, якщо напій солодкий, – переконує нутриціолог Алла БАГІНСЬКА. І немає різниці: солодка це вода у пляшці чи домашній солодкий компот.
– Відмінність у різній густині рідини в судинах і в клітинах тканин. Коли ви п’єте воду, кров стає рідшою. Тиск у судинах зменшується. Тому вода потрапляє в клітини, де густина більша. Клітини «тягнуть» воду на себе. Отож – спрага втамована. Коли ж ви п’єте солодкий напій, то все відбувається інакше. Така рідина густіша, ніж звичайна вода. У ній розчинені цукор і багато інших компонентів. Тому ми знову відчуваємо спрагу, хоча й напилися. Спочатку, звичайно, упродовж певного часу настає відчуття полегшення. Адже спрага втамовується від самого акту пиття, змочування рота, розтягнення стінок шлунка. Ми відчуваємо, що спрага минає. Та за якийсь час цей напій «витягує» воду з клітин. Тому спрага знову з нами.
До речі, нутриціолог нагадала, що на етикетках усіх напоїв зазначається вміст вуглеводів. Наприклад, якщо 100 г солодкого напою містить 10-11 г вуглеводів, то це приблизно відповідає чотирьом шматочкам цукру. А це забагато навіть для найбільших ласунів.
– Тож не дивно, що газованим напоєм спраги ви не втамуєте, – наголошує Алла Багінська. – Тут справа навіть не в консервантах і ароматизаторах. Спрагу стимулює вуглекислий газ. Він «сушить» слизову оболонку в роті і ви відчуваєте потребу її знову зволожити, попити. Тобто навіть мінеральна газована вода (без цукру) не здатна втамувати спрагу. І все через ті самі «бульбашки».
Якщо ж пити забагато води, то від цього збільшується об’єм крові. Це може спричинити навантаження на серце, нирки, шкіру, легені. Якщо внутрішні органи здорові, правильно працюють, то зайва рідина виведеться з організму швидко і без особливих наслідків. А якщо є проблеми, то навантаження може призвести до порушення роботи серця чи нирок.
– Спрагу можна втамувати, набравши у рот трохи води і потримавши її деякий час. Потім воду можна або ковтнути, або виплюнути. Найкраще тамують спрагу прохолодна вода, фільтрована, негазована столова мінералка без надмірної кількості солей, чаї зелений, каркаде, вода з лимоном, – порадила нутриціолог.