У соцмережах знову з’явилися фотографії зустрічей із гадами. Воно й не дивно.
З настанням весни чимало людей хочуть відпочити на природі, подалі від галасливого міста. Однак більшість забуває, що з приходом тепла погрітися на сонечку хочуть не тільки люди, а й плазуни. Відтак вже традиційно кожного року трапляються непоодинокі випадки укусів зміями. Тож час нагадати основні правила безпечного поводження під час відпочинку на природі, а також дії у разі атаки плазуна.
Найперше, вирушаючи на природу, варто подбати про власну безпеку та про те, як правильно поводитись при зіткненні з гадом. Тож, радять фахівці, вирушаючи до лісу, потрібно подбати про відповідні взуття та одяг. Найкраще вдягнути вільні штани з цупкої тканини: у випадку, якщо змія прокусить штани, то не зачепить шкіру. Взуття обов’язково повинне бути високим, аби прикривало оголені ділянки ніг.
Крім того, бажано мати з собою палицю, щоб нею в густих кущах перевірити, чи немає небезпеки. Змії самі нападати не будуть. Вони атакують тільки тоді, коли відчувають для себе загрозу. Тому палицею можна їх налякати, а також переконатися, що небезпеки немає. Потрібно пам’ятати, що на сонячних ділянках або в розщелинах, печерах також можуть бути змії, бо там вони створюють собі кубла. Тому просто з цікавості, «голими руками», туди лізти не варто. Якщо відчули небезпеку, то зупиніться, не робіть різких рухів, тримайте ділянку в полі зору, зробіть 2-3 кроки назад та обійдіть це місце. Якщо побачили змію, то в жодному разі не треба намагатися відкинути її рукою чи ногою, краще просто обійти. Якщо це велика змія і немає можливості обійти, тоді варто налякати і відкинути її палицею. Та в жодному разі не робіть цього руками.
Якщо плазун вкусив, необхідно одразу звернутися за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Інтоксикація від укусу призводить до появи слабкості, головного болю, задишки, запаморочення, набряку тканин та запалення лімфатичних вузлів. Також може сильно знизитися тиск.
Але до приїзду лікарів потерпілому можна надати першу медичну допомогу. Як діяти при укусі змії, розповів доктор біологічних наук Леонід ГОРОБЕЦЬ (на фото), який працює в Національному науково-природничому музеї.
Чого НЕ МОЖНА робити:
- накладати жгут/турнікет. Кінцівку не перетискаємо;
- припалювати місце укусу (це ефективно при укусі каракурта, але їх сезон не настав);
- робити надрізи;
- відсмоктувати кров;
- вживати алкоголь.
- Які порушення самопочуття спричиняє укус:
- сильний набряк укушеної кінцівки, в тому числі набряк через руйнування судин і внутрішні кровотечі;
- алергічну реакцію;
- падіння тиску;
- проблеми з диханням (внаслідок алергічної реакції та/або порушення роботи дихального центру мозку);
- зневоднення організму;
- з часом – утворення тромбів.
Що НЕОБХІДНО зробити:
- зняти одяг та взуття з укушеної частини тіла;
- якомога менше рухатися. Швидше за все у вас буде потреба переміститися до дороги, бліндажа тощо. Але робіть тільки те, що вкрай необхідне. Далі – лежати. У перший день навіть до туалету краще не ходити, а на судно;
- щоб подолати зневоднення, треба пити багато води, компоту, чаю, адже із сечею вийде багато отрути;
- можуть знадобитися лікарські препарати проти алергії, для підвищення тиску, протитромбозні (наприклад, гепарин). Не переймайтеся відсутністю протизміїної сироватки. Її необхідно зберігати у морозилці, що майже неможливо в умовах війни. В лікарні допоможе симптоматійне лікування. Смертельні випадки вкрай рідкі і зазвичай зумовлені нехтуванням елементарною лікарською допомогою.
Як бачимо, легше запобігти укусу, аніж лікувати його наслідки. Тому, аби не стати жертвою плазунів, потрібно чітко дотримуватися елементарних правил безпеки на природі. Адже, як вже не раз зазначали фахівці, змії самі не нападають. Тому, якщо не провокувати плазуна, можна залишитися неушкодженим…
Підготувала Ірина ВАСИЛЮК