fbpx

На Рівненщині виготовлення ліків забезпечує єдина аптечна мережа

Діліться інформацією з друзями:

Що ми уявляємо, коли чуємо слово «аптека»? Чисте приміщення зі скляними шафками, заповненими різними баночками, коробочками, ємностями з цілющими засобами, здатними зцілити будь-яку недугу.

І обов’язково – привітну жінку-фармацевта, яка знає все-все про ліки і одразу порадить щось «від голови» чи «для серця». Це так, але аптека – це не просто супермаркет із таблетками. Колись лише в таких закладах їх і виготовляли. І хоча нині більшість медичних препаратів продукують фармацевтичні заводи, від виготовлення лікарських форм для конкретного пацієнта у Рівному не відмовилися.

Щоправда, через низку причин таких виробництв залишилося небагато. Щороку це число зменшується.

На Рівненщині екстемпоральне виготовлення ліків забезпечує лише ТДВ «Рівнефармація».

Незважаючи на широкий асортимент готових лікарських засобів в аптеках, у світі існує стабільна тенденція до збільшення виготовлення медпрепаратів за індивідуальними рецептами. Це й не дивно, адже такі ліки мають свої переваги:

  •  точне дозування діючих речовин відповідно до віку, маси тіла хворого;
  •  відсутність стабілізаторів, консервантів, барвників, коригентів смаку. Це надзвичайно важливо для вразливих пацієнтів – немовлят і малолітніх дітей, літніх людей, пацієнтів із хронічними недугами, пацієнтів із алергічними проявами;
  • доступність ціни на курс лікування;
  • відсутність можливості фальсифікації.

У Рівному такі препарати найчастіше прописують у педіатрії, дерматології, кардіології тощо. Найбільш популярними є розчини для зовнішнього застосування та електрофорезу, дитячі назальні краплі, заспокійливі мікстури Кватера, Павлова, Равкіна, мазі з вітамінами, креми для обличчя, відбілюючі маски, антивугрові лосьйони.

– Нині 8 наших аптек у Рівному займаються екстемпоральним виготовленням ліків, – розповіла заступниця директора ТДВ «Рівнефармація» Олена РЕВА. – Вони є в кожному районі міста.

Деякі з них мають спеціалізації. До прикладу, аптека №4 виготовляє лікарські форми для пацієнтів, котрі мають дерматологічні проблеми. Аптека №122 має гомеопатичне виробництво. Тут одразу веде прийом відповідний фахівець, який оглядає хворих і робить припис. У цій же аптеці пропонують медичних п’явок тому, хто практикує гірудотерапію. Крім мешканців Рівного, препарати, виготовлені в аптеці за рецептом лікаря, доступні й жителям районів нашої області. Вони можуть замовити їх в аптеках мережі «Рівнефармація» у своїх населених пунктах. Ми виготовляємо і доставляємо продукт власним транспортом.

– Олено Всеволодівно, як на вашу думку, чому ліки, виготовлені за рецептом, не втрачають своєї популярності навіть зараз, коли фармацевтичний ринок володіє широчезним асортиментом препаратів для будь-яких випадків?

– Дійсно, готових ліків є чимало. Однак ми часто бачимо, що люди мають алергічні реакції на певні препарати. Тому потребують для лікування чогось іншого, особливого. У випадках із маленькими дітками буває, що дозування діючої речовини в готовій формі завелике. Тут теж стануть у нагоді ліки, виготовлені за рецептом. Іноді лікар вважає, що конкретному пацієнтові потрібно щось додати в існуючу лікарську форму. До прикладу, вітамін. У заводських умовах цього приготувати неможливо, бо така форма нестійка, тобто швидко втрачає свої властивості. Останнім часом ми бачимо, що кількість таких особливих пацієнтів збільшується. Лікарі частіше прописують такі препарати. І це світова тенденція. На жаль, число компаній, що займаються екстемпоральним виготовленням ліків, у нас в Україні постійно зменшується.

– З чим це пов’язано?

– Це досить непростий процес, який потребує чималих фінансових і людських ресурсів. Найперше потрібно чимале приміщення, яке слід обігрівати, освітлювати, зі спеціальним обладнанням, яке потрібно регулярно повіряти. А також склад для зберігання субстанцій, що використовуються в роботі. Вони, до речі, теж чимало коштують. Ніхто не продасть нам 10 чи 100 грамів певної речовини, яка використовується для приготування мазі чи мікстури. Деякі субстанції використовуються мінімально, а коштують чимало й реалізуються постачальниками немалими об’ємами. Потрібні висококваліфіковані спеціалісти, які відповідально ставляться до роботи. До нас приходять випускники з коледжів і університетів на стажування, переймають практичний досвід наших провізорів. Хтось залишається працювати в нас, інші йдуть у схожі аптеки в сусідніх містах. Коли сумувати всі ці складові, то й виходить, що виготовлення ліків – це непросте завдання. До того ж значний клопіт. Тож і не дивно, що чимало сучасних компаній, які мають аптеки, відмовляються від такої діяльності.

– Чи маєте ви якусь підтримку від держави? Адже це соціально важлива місія.

– На жаль, ні. Ми і наші колеги з інших міст зверталися до уряду. Через фахову асоціацію писали листи, звернення з проханням зменшити виробникам таких препаратів комунальні витрати. Передбачити якісь пільги. Однак відповіді так і не дочекалися.

– Знаємо, що ви теж скорочуєте кількість виробництв медпрепаратів у аптеках. Торік ваша компанія мала десять таких закладів, а цього року їх уже 8.

– Так. На жаль, ми змушені були зупинити виробництво на базі аптеки № 121, що знаходиться на території обласної лікарні. Там на спеціальному обладнанні за зміну могли виготовляти до 500 флаконів різних стерильних інфузійних розчинів. Ця аптека єдина в області виготовляла в асептичних умовах порошки для немовлят із неврологічними розладами. Однак виробництво зупинили, бо витрати на його утримання були величезними. Ми сподіваємося, що нас почують і буде створена державна програма для підтримки таких компаній, як наша. Адже виготовлення ліків в аптечних умовах за індивідуальними рецептами потрібне пацієнтам. Чимдалі таких запитів усе більшає. Це світова тенденція. Переконана, що такі пацієнти з особливим запитом на медпрепарати будуть завжди. Отже й виробництво має право на існування та розвиток. Сподіваюся, що наші владні мужі це зрозуміють і підтримають таку важливу сферу.

– Дякуємо вам за розмову і зичимо успіху.

Спілкувалася Наталія НИРКОВА 

ВІЗЬМІТЬ НА ЗАМІТКУ

Аптеки у м. Рівне, які займаються виготовленням ліків за рецептами:

  • аптека №1 – м-н Незалежності,3;
  • аптека №3 – вул. Соборна, 187;
  • аптека №4 – вул. Директорії, 5;
  • аптека №43 – вул. Богоявленська, 8;
  •  аптека №70 – вул. Б. Хмельницького, 3;
  •  аптека №109 – вул. М. Карнаухова, 25а;
  •  аптека №122 – вул. Кн. Острозького, 4/6;
  •  аптека №135 – вул. Київська, 46.