За місяці війни зафіксовано збільшення випадків вперше виявленого цукрового діабету. Чому під час війни у людей виникає діабет, – розповіла сімейна лікарка Центру ПМСД «Ювілейний» Катерина ПОЧТАР.
Основна причина в тому, що люди нині перебувають у стані перманентного стресу. В організмі виділяються гормони кортизол, адреналін, норадреналін. Всі вони підвищують рівень глюкози в крові. Є лише один гормон, який його знижує – інсулін. Інсуліну треба все більше та більше. Підшлункова залоза, яка його виділяє, рано чи пізно просто виснажується. Цукор крові росте. Так виникає діабет, – зазначає лікарка.
Проблема в тому, що ця недуга не одразу проявляється, симптоматика практично відсутня. Тож людина не так швидко усвідомлює, що з нею щось не так.
– Спочатку діабет може ніяк не проявлятися. Іноді трапляється, що людину турбує втома, більше хочеться пити. Зазвичай на це не звертають уваги. Однак, я дуже прошу бути уважним до себе та звертатися до лікаря у разі поганого самопочуття, – зазначила сімейна лікарка.
Вона також нагадала, що навіть при доброму самопочутті, після 40 років бажано раз на рік здавати аналіз крові на цукор.
Чому ж так важливо встановити діагноз та отримувати необхідне лікування при діабеті?
- Підвищений рівень глюкози робить шкоду всім органам та тканинам: очі перестають бачити, нирки відмовляють, пальці чорніють і так далі. Ускладнення діабету незворотні. Не можна просто прийняти ліки та повернути своє здоров’я. Тому так важливо виявити діабет вчасно, – пояснила Катерина Почтар.
Як запобігти розвитку діабету? Найперше слід знизити рівень стресу. Звісно зараз це зробити досить складно. Допомогти тут можуть помірні фізичні навантаження. Це може бути що завгодно: плавання, біг, волейбол, ролики, карате, танці… Коли людина рухається, гормони стресу “утилізуються”. Крім того м’язи споживають глюкозу без участі інсуліну.
Спробуйте знайти заняття, яке Вас заспокоює. Це можуть бути медитації, прогулянки, йога, масаж, тепла ванна, музика, книжки, фільми, спілкування з людьми, які Вам подобаються, заняття з психотерапевтом.
Надзвичайно важливо висипатися.
– Не можна все це відкласти на потім, – наголосила лікарка. – Війна – це екстремальна ситуація. Вона вимагає, щоб кожен з нас піклувався про своє здоров’я. Так у нас будуть сили наближати нашу перемогу.