Третина людей із захворюваннями суглобів упевнені, що біль, який відчувають, пов’язаний зі змінами погоди. Вчені кажуть, така думка має право на життя.
Погодні умови, які сприяють появі болю у суглобах:
- низький атмосферний тиск. Згідно з однією з теорій, низький атмосферний тиск може провокувати набряк суглобів.
- низькі температури. Низька температура є одним з найчастіших чинників, що викликає біль у суглобах (за рахунок негативного впливу на синовіальну рідину);
- висока вологість/опади. Найбільш чутливо наші суглоби реагують на дощ.
Проте деякі науковці стверджують, що не самі погодні умови, а їх зміна негативно впливає на суглоби.
Суглобова (синовіальна) рідина є чутливою до змін атмосферного тиску. Сухожилля, м’язи і тканини розтягуються та скорочуються, відповідно, виникає біль. Коли атмосферний тиск є низьким, синовіальна оболонка продукує значно більший об’єм синовіальної рідини. При цьому в ній містяться біологічні запальні агенти, які посилюють набряк, біль і припухлість. Оскільки атмосферний тиск, як правило, знижується перед бурею, багато людей вважають, що їхні суглоби можуть «прогнозувати» погоду.
Коли на вулиці заморозки, пацієнти частіше скаржаться на біль у суглобах. Доведено наукою: в холодну пору року синовіальна рідина стає більш «в’язкою» і менш динамічною, внаслідок чого виникає відчуття, що суглоби стають менш гнучкими та еластичними, ніж зазвичай. Особливо такі зміни відчуваються при різкому зниженні температури.
Висока вологість і опади – ще один поширений тригер болю в суглобах. Опади, як правило, «крокують пліч-о-пліч» із низьким атмосферним тиском.
У холодну погоду наш організм намагається зберегти тепло, забезпечуючи життєдіяльність життєво важливих органів — серця та легенів. Це означає, що інші ділянки тіла, передусім кінцівки, мусять задовольнятися обмеженим кровотоком. Як наслідок, втрачають рухливість і починають боліти.
Психологи також мають своє пояснення. Більшість з нас у похмурі дощові дні має поганий настрій і відчуває брак життєвих сил. Такий стан душі й тіла робить нас більш вразливими, тож ми гостріше відчуваємо біль. Крім того, в дощ і холод люди воліють залишатися вдома. Відповідно, менше рухаються. Обмежена фізична активність сприяє тому, що суглоби стають більш закляклими і, як наслідок, з’являється біль.
Як полегшити біль у суглобах, зумовлений погодними факторами?
Уникайте переохолодження.
Якщо ваше тіло перебуватиме у комфорті та теплі, це сприятиме кращому кровообігу. Тож ваші суглоби будуть вам вдячні, якщо в холодну пору року носитимете одяг за погодою. Доброю ідеєю є також приймати ввечері теплу ванну чи спати з грілкою.
Будьте фізично активні.
Більше руху навіть у дощові дні! Намагайтеся підібрати для себе таку фізичну активність, яка дозволить вашим суглобам позбутися напруженості. Вдома, наприклад, можна займатися стретчингом чи йогою. Корисними стануть і плавання або пробіжки.
Намагайтеся добре висипатися вночі.
Виробіть собі звичку, яка стане сигналом для вашого організму, що час сповільнитися і готуватися до сну. Відмовтеся або значно обмежте використання ґаджетів перед сном, слухайте релаксуючу музику. Уві сні відновлюється весь наш організм, суглоби зокрема.
Дотримуйтеся протизапальної дієти.
Відмовтеся від нездорової переробленої їжі. Налягайте на свіжі овочі та фрукти, рибу, цільні зерна й оливкову олію.
Якою б не була причина болю в суглобах, приємного в цьому мало. Спробуйте скористатися цими порадами, проте якщо й надалі відчуваєте біль, зверніться до фахівця.