Пам’ятаєте, в дитинстві нас усіх змушували щодня їсти суп. Наші бабусі переконували, що «без рідкого шлунок зіпсуєш».
І добре, якщо хтось був із тої когорти унікальних людей, які з найменшого віку обожнювали перші страви. Але таких у моїй дитячій компанії я не пригадую. Минув час, а дискусія про корисність перших теплих страв не втратила своєї актуальності. То чи насправді потрібно щодня їсти суп. Про це розповіла відома дієтологиня Світлана ФУС.
За її словами, принципової необхідності саме в перших рідких стравах у нашого організму немає. Для здоров’я важливо, щоб ми їли не лише сирі продукти, але і термічно оброблені. Проте супи теж бувають різними. Їх можна приготувати так, щоб зберегти максимальну цінність всіх інгредієнтів, які до нього входять.
Обов’язкова складова будь-якого супу – бульйон. Нежирні відвари з птиці, кролика, яловичини – високопоживні продукти для ослаблених хворих. Супи-пюре – дбайливе харчування для слизової шлунка, кишківника і при різних захворюваннях травної системи.
Готуючи суп, варто дотримуватися таких правил:
- не переварюйте овочі, нехай вони будуть зварені «аль-денте» (трішки тверді);
- найкраща основа для супу – овочі, а це не тільки морквина, картопля і цибуля. Можна додати коренеплоди або овочі, які ви не дуже любите використовувати в раціоні. Наприклад, селеру, пастернак, кабачки, томати, болгарський перець, всі можливі види капусти, зелень;
- відмовтеся від жирних наваристих бульйонів. Ідеальні – легкі бульйони з курячої, індичої грудки без жиру і шкіри, з яловичої вирізки, кролика, з нежирної риби, овочів або грибів. Суп можна приготувати й на воді;
- додавайте крупу та макаронні вироби в невеликих кількостях;
- їжте суп без хліба або з 1-2 зерновими хлібцями;
- у супі можуть бути м’ясо, риба, яйця або гриби в невеликій кількості.
– Тож їсти чи не їсти суп – це особистий вибір кожного, – зазначає дієтологиня. – Головне – невелика порція. До речі, у холодну пору року тарілка теплого супу завжди допоможе швидше наситити організм і не переїсти.
Ганна ПЕТРЕНКО