Прилавки магазинів, базарів та власні городи вже заповнюються сезонними фруктами, ягодами та овочами. Так і кортить з’їсти свіжу полуничку чим скоріше. Але не забувайте про гігієну!
Навіть якщо це власний город і ви добре протерли ягідку руками – це не гарантує, що вона стала чистою.
На шкірці можуть бути бактерії: сальмонела, кишкова паличка чи лістерія, що викликають кишкові інфекції. Також брудними можуть бути ваші руки.
Дотримуйтесь простих правил споживання:
- Ретельно вимийте руки.
- Мийте або чистіть фрукти, ягоди та овочі під проточною водою, навіть якщо не плануєте їсти шкірку (банан, авокадо, мандарин тощо). Мікроби на шкірці можуть потрапити всередину, коли будете різати.
- Для миття овочів, фруктів та ягід не потрібно використовувати мило чи інші мийні засоби. FDA наголошує, що це недоцільно, оскільки продукт може поглинати мийний засіб (https://bit.ly/3gpR4RV).
- Обирайте непошкоджену продукцію.
- Не купуйте вже порізані фрукти чи овочі, якщо вони зберігаються не в холодильнику.
- Для миття сильно забруднених овочів можна використовувати щітку.
- Витирайте овочі чи фрукти паперовим рушником чи серветкою.
- Не зберігайте фрукти та овочі разом з сирим м’ясом, при купівлі кладіть у різні сумки.
- Вдома мийте кухонне начиння та поверхні для приготування їжі, включаючи обробні дошки та стільниці, до і після приготування фруктів та овочів.
Будь-хто може отримати харчове отруєння, але певні групи частіше хворіють та важче переносять хворобу:
◾Дорослі віком від 65 років.
◾Діти до 5 років.
◾Люди, які мають проблеми зі здоров’ям або приймають ліки, що знижують здатність організму боротися з мікробами та хворобами, наприклад, люди з діабетом, захворюваннями печінки або нирок, ВІЛ або раком.
◾Вагітні.