Від того, що ми споживаємо, залежить наше здоров’я. Це аксіома, яка не потребує доказів. Важливо мати орієнтири – групи продуктів і їх кількість, яку щодня потрібно класти в свою тарілку, щоб їжа приносила користь. Про здоровий стиль харчування та корисну формулу денного раціону розповіла відома дієтологиня Світлана ФУС.
Збереження певних пропорцій продуктів на тарілці – простий і важливий спосіб залишатися здоровими і стрункими. У 2014 році експерти з дієт Гарвардської медичної школи розробили так звану «Тарілку здорового харчування». Ця інструкція заснована на численних дослідженнях про вплив їжі на здоров’я людини. А в 2017 році МОЗ України на її основі видало «Методичні рекомендації для здорового харчування дорослої людини».
Чого ж і скільки слід покласти корисного у вашу тарілку протягом дня?
Половину тарілки, за рекомендаціями фахівців ВООЗ, мають займати овочі або фрукти. Якщо умовно розділити тарілку навпіл, то на одній половині мають бути овочі і фрукти. Їх співвідношення – 2:1, тобто дві частини овочів, які не містять крохмалю, і одна частина фруктів.
Іншу половину тарілки ділимо на три частини. На першій – джерела повноцінного білка: риба, птиця, яйця, м’ясо. На другій – молочні продукти: молоко, кисломолочні напої, сири. А на третій частині нашої половини тарілки – зернові, бобові, крохмалевмісні овочі, горіхи і насіння.
Поруч із тарілкою розташовуються рослинні олії і вода. Олія має бути холодного віджиму, вона обов’язкова в раціоні.
Не рекомендується для здорового харчування використовувати перероблені м’ясні продукти, рафіновані зернові. Слід обмежити вживання солі до 5 г на день для досолювання їжі.
– Дотримуйтеся здорового раціону, розподілу продуктів згідно тарілки здорового харчування. Важливо не впадати в крайнощі, повністю відмовляючись від якихось видів продуктів або шукати суперфуди. Головне – зберігайте баланс та різноманітність у харчуванні. І не забувайте про рух! Все це допоможе бути здоровими, фізично активними, підтримувати свою вагу в нормі, – зазначила дієтологиня.
Марія МАТВІЙЧУК