Фізичну активність вибрали навіть ті, які казали, що їм нічого не подобається, розповідає лікар-терапевт.
Все більше моїх пацієнтів починають вести здоровий спосіб життя. Буває, приходять до мене з проханням: підберіть, яка фізична активність мені підходить. І тут починається… «Це надто важко». «Це мені не подобається». «Це не цікаво». «А, може, я взагалі не створений для фізичної активності?» Створений.
В усіх людей генетично закладено багато рухатися.
Первісні люди більшу частину дня бігали на полюванні, тікали від звірів, збирали ягоди в лісі. Точно не лежали на дивані, дивлячись серіальчик. Тобто внутрішнє бажання рухатися є у кожного з нас. Просто воно може бути чимось заблоковане. Наше завдання – знайти внутрішню мотивацію.
Спитаєте: а хіба не можна просто змусити себе? Місяць позмушувати, а потім вже виробиться звичка.
Коли ми змушуємо себе щось робити, ми насилуємо свою душу. То яка звичка виробиться? Душа звикне терпіти, коли їй погано? Тоді й для тіла користь сумнівна, і прихильність до активності низька.
Отже, шукаємо фізичну активність до душі.
- Спосіб 1. Згадайте, що вам подобалося раніше. В дитинстві, наприклад.
- Спосіб 2. Сідаєте, берете аркуш паперу. Завдання – писати всі види фізичної активності, які ви знаєте. Чим більше, тим краще. Навіть ті, які для вас здаються нереальними. Потім читаємо та прислухаємося до себе, яка активність у вас відгукнеться. Тобто піднімуться теплі емоції. Це – воно. Те, що вам підходить.
Наступний крок – запланувати. Бо якщо просто вибрати, то можна ніколи не почати займатися.
Це означає, що завтра о 8.00 я почну бігати. Бігаю півгодини, для прикладу, у парку Шевченка. Або завтра після роботи піду і куплю абонемент у спортзал. Чи басейн.
Хочу навести приклади активностей, які вибрали мої пацієнти та пацієнтки, які казали, що їм нічого не подобається:
- йога;
- аквааеробіка;
- плавання;
- ходьба в парку;
- прибирання у квартирі (що поробиш, якщо людині подобається!).
Це – воно, якщо згадка про заняття викликає усмішку, навіть коли сумно. Воно, якщо у важкій ситуації кажете собі: «Зате у вівторок я іду на танці». Воно, якщо стрес не страшний, бо знаєте, що «вибігаєте» його у неділю вранці.Бажаю вам вибрати та запланувати. Просто зараз. Це буде чудовий внесок у ваше міцне здоров’я та гарне самопочуття.
Катерина ПОЧТАР, лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний»
Читайте також: Фізична активність створює «запас міцності» мозку