Якщо у вас на губах виникли білі підшкірні плямки розміром з просяне зернятко, не поспішайте панікувати. Це можуть бути нешкідливі утворення, які називають гранулами Фордайса.
Гранули Фордайса
Чому вони виникають і чи вважаються патологією, пояснив лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
– Отож, що це за патологія?
– Гранули Фордайса – це маленькі безболісні вузлики світло-жовтого або білого кольору, на перший погляд, вони схожі на дрібні прищики. Але насправді це гіперплазовані сальні залози, які найчастіше локалізуються на слизових оболонках порожнини рота, на губах, у паху, на ореолах сосків, іноді – в пахвових зонах.
Більшість дерматологів не вважають їх появу захворюванням, оскільки утворення доброякісні, безсимптомні та незаразні. Скоріше, це фізіологічна особливість людини, яка не загрожує здоров’ю і є лише косметичним дефектом.
Вперше подібні зміни сальних залоз були описані американським дерматологом Джоном Фордайсом ще наприкінці 19 століття й отримали на честь нього свою назву.
– Чому збільшуються залози?
– Точних причин виникнення гранул Фордайса досі не виявлено. Але до найімовірніших причин, що провокують збільшення сальних залоз, належать:
- гормональна перебудова організму (в періоди статевого дозрівання, вагітності, клімаксу), а також під впливом різних захворювань (наприклад, порушення роботи наднирників);
- вроджені особливості: близьке розташування сальних залоз до верхнього шару дерми; вузькі вивідні протоки залоз, схильні до закупорки та скупчення секрету (шкірного сала), що і призводить до утворення мініатюрних кіст;
- недостатнє дотримання інтимної гігієни;
- куріння;
- неправильне харчування, надлишок у раціоні тваринних жирів і швидких вуглеводів.
На що звертати увагу?
– Гранули Фордайса проявляються у вигляді маленьких (1-2 міліметри) опуклих світлих цяток або папул (дрібних вузликів) жовтувато-білого кольору, найчастіше на облямівці губ і в інтимних зонах.
Утворення безболісні та зазвичай не завдають дискомфорту. Вони можуть бути як одиничними, так і досить численними. Іноді сусідні гранули Фордайса здатні зливатися між собою.
У разі натискання на утворення може виділятися секрет сальних залоз, що має жовто-білий колір і густу консистенцію. Але видавлювати гранули категорично не рекомендується, оскільки це загрожує занесенням інфекції та виникненням ускладнень.
– Чи можна видалити новоутворення?
– Специфічного методу лікування гранул Фордайсу немає. Зазвичай пацієнти звертаються по допомогу до дерматолога або косметолога лише в тих випадках, коли видимі сальні залози є серйозним естетичним дефектом і стають для людини джерелом постійного дискомфорту та переживань.
Залежно від площі, локалізації та розмірів висипань, для їх видалення використовуються різні методи: вплив лазером, кріодеструкція, електрокоагуляція, зрідка – хірургічне втручання (за допомогою скальпеля). Однак мінімум у половині випадків після видалення гранул вони згодом з’являються знову.
Також вважається, що поширення гранул Фордайса зупиняє застосування кремів і мазей з ретинолом та олією жожоба. Іноді утворення зникають самостійно.
Як запобігти появі нових гранул?
– Щоб звести до мінімуму ризик появи нових гранул Фордайса, ведіть здоровий спосіб життя, виключіть з раціону сало, жирну свинину та кондитерські вироби. Регулярно вживайте часник, цитрусові, спаржу, цільнозернові продукти, свіжі фрукти та овочі.
Крім того, рекомендується періодично приймати курс полівітамінів і риб’ячого жиру, а також змащувати проблемні ділянки шкіри олією сосни або чайного дерева.
– Коли слід терміново йти до лікаря?
– Варто не зволікати з консультацією фахівця, якщо:
- ви постійно помічаєте появу нових утворень або вже існуючі гранули Фордайса стали збільшуватися в розмірах;
- вузлики почали свербіти, боліти, кровоточити або ще якимось чином турбувати вас;
- відбулася травматизація утворень.
Лікар проведе діагностику за допомогою дерматоскопа і допоможе відрізнити гранули Фордайса від патологій зі схожими проявами: нейродерміту, контагіозного молюска, папіломавірусу.
Ірина КАДЧЕНКО
Читайте також: Дерматологиня розповіла, як правильно доглядати за шкірою
- Не підіймайте слухавку – це шахраїТелефонне шахрайство набирає обертів. Щоразу зловмисники обирають нові способи, як обдурити довірливих громадян. Коли на екрані телефону з’являється невідомий номер, складно розібратися: дзвонить хтось у справах або телефонують шахраї.