Фармація зажила такої великої популярності, що до звичайних помічних засобів інтерес пропав. Несправедливо забутим є чайний гриб.
Дорослі люди часто нагадують малих дітей. Зачувши про користь чогось, спостерігаємо ажіотак, який так і називається: «Я теж таке хочу!» Заохотити поселити у себе на кухні чудесного помічника, який має назву чайний гриб, неважко. Адже користь від нього очевидна.
Якось дитиною, набігавшись, втамувала спрагу склянкою солодко-кислого напою. Спекотного літнього дня він видався мені справжнім бальзамом. Смак того пиття залишився у пам’яті на все життя. Чайний гриб «живе» у нашій сім’ї й досі. Не скажу, що послуговуюся ним часто. Та все ж раджу не оминати можливості розжитися на такий цінний продукт.
Чайний гриб (його ще називають медузоміцета, комбуча) являє собою желеподібну субстанцію (зооглею), яка утворюється від симбіозу оцтовокислих бактерій і дріжджових грибів. У живій природі не зустрічається. Для його розвитку необхідне певне штучно створене середовище. Верхня частина – рівна і глянцева, нижня – з відростками у вигляді ниток. Саме в ній відбуваються всі хімічні процеси, завдяки яким напій містить вітаміни і елементи, необхідні для організму. Цінним є медузин – природний антибіотик. Вживання напою покращує стан кишківника, адже придушує патогенну мікрофлору, нормалізує вироблення шлункового секрету, позбавляє від підвищеної кислотності. Допомагає при запорах і діареї, прискорює обмінні процеси. Вітаміни, що є в напої, підвищують опірність організму інфекціям. Його рекомендують вживати при каменях у сечовому міхурі або нирках. До того ж він знижує «поганий» холестерин у крові, запобігає розвитку тромбозу, зменшує больовий синдром при неврологічних патологіях головного мозку, позбавляє від безсоння, знижує артеріальний тиск. Нині мода на натуральні продукти відродила традиції. А напій із чайного гриба володіє незаперечними корисними властивостями. Процес його приготування в домашніх умовах досить простий. Продукти для закладки завжди є під рукою на кожній кухні. Якщо у напою не тонізуюче, а цільове лікувальне призначення, додають аптечні трави.
Послуговуються ним і в косметичних цілях. Мова про поліпшення якості волосся і шкірного покриву. Комбуча допомагає розкрити і очистити пори. Її цілющі властивості використовують ті, у кого масна та комбінована шкіра. За умови, що продукт має термін настоювання не менше як місяць.
Що важливо, вживання квасу з чайного гриба не викликає побічних ефектів. Список протипоказань у продукту є невеликою.
Підготувала Галина ГРИЦЮК