Про користь вітаміну С (аскорбінової кислоти) чули всі. В організмі цей вітамін не виробляється, тому має надходити з їжею. Детальніше про продукти, в яких міститься цей вітамін, і як їх вживати розповіла відома дієтологиня Світлана ФУС:
Якщо не отримувати його в достатній кількості, розвивається гіповітаміноз. А цього допускати не слід, бо вітамін С важливий для синтезу колагену, бере участь у відновленні шкіри, кісток, суглобів, зв’язок, у процесі згортання крові, необхідний для еластичності й міцності судинної стінки та для імунного захисту.
Добова потреба становить від 70 до 100 мг. Їх не важко набрати у будь-яку пору року. Треба тільки знати, де вітамін С міститься у достатній кількості. Ківі, квашена капуста, ягоди, цитрусові, перець – основні та доступні джерела вітаміну С.
Пишуть, що велику кількість аскорбінової кислоти має шипшина. І це справді так. Але у свіжому та сушеному вигляді її ніхто не їсть. Можна знайти у продажу сік шипшини, а з сушеної шипшини зварити компот. Тільки майте на увазі, що користь шипшини в компоті буде набагато меншою – під час термічної обробки концентрація вітаміну зменшується у багато разів.
Ще кажуть, що багато вітаміну С у зелені. Але проблема цього продукту в тому, що вміст вітаміну С вимірюється у ста грамах продукту, а з’їсти таку кількість петрушки не всім до снаги.
Це не означає, що не треба пити відвар шипшини або їсти зелень. Просто треба розуміти, що це дуже гарний додаток до нашого раціону, але з невеликим вмістом аскорбінової кислоти в тій кількості продукту, яку ми реально з’їдаємо.
Тому краще вживати різноманітні овочі та фрукти у свіжому, замороженому чи квашеному вигляді відповідно до пори року.
Що треба з’їсти, щоб отримати достатньо вітаміну С (70-100 мг):
- 100 г капусти, яблуко, помідор разом містять необхідну норму вітаміну С;
- 40 г болгарського перцю;
- 30 г чорної смородини;
- 100 г цвітної капусти (приготовленої на парі);
- 100 г апельсинів.
Дуже важливо максимально зберегти цей вітамін у продуктах. Вітамін С водорозчинний. Це нестійка сполука, що розпадається під час тривалого зберігання. Аскорбінова кислота легко окислюється. Також не варто піддавати продукти, багаті на вітамін С, впливу світла і підвищеної вологості повітря. Сушіння, нарізка, тривале нагрівання продуктів у каструлі з відкритою кришкою, повторний розігрів страв, зберігання в мідному або залізному кухонному посуді руйнують потужний антиоксидант.