Дієтологи наполегливо рекомендують перед приготуванням не просто промивати крупи, а й замочувати їх на тривалий час. Таким чином з круп видаляються небажані для організму сполуки. А каша вийде корисною і ситною.
Перевагу слід віддавати кашам з цільної крупи (не подрібнені і не пластівці). У цільних крупах присутня корисна для організму зернова оболонка. Зерна без оболонки містять менше харчових волокон. Вони мають більш високий глікемічний індекс. Цілісні крупи завдяки харчовим волокнам більш корисні для шлунково-кишкового тракту.
Більшість круп перед приготуванням рекомендується замочувати. Каша від цього стане кориснішою. Таким чином буде потрібно менше часу на термічну обробку. До того ж у каші збережеться більше цінних речовин.
Переваги замочування круп:
- ліквідуються небажані домішки і лушпиння;
- розм’якшується клітковина;
- каша приготується швидше;
- вимивається надлишок крохмалю. Крохмаль – ключове джерело вуглеводів у кашах. Замочування допомагає частково вимивати «легкі», небажані для організму, форми крохмалю;
- це збагачує їх вітамінами, мікроелементами, ферментами, частково руйнує глютен, лектини та інші антинутрієнти.
Внаслідок попереднього замочування приготована каша перетравлюється і засвоюється організмом ефективніше. Замочування зернових рекомендується і особам, які мають харчові алергії.
Технологія замочування не являє собою нічого складного. Вам буде потрібна тепла фільтрована вода, природний окислювач (яблучний оцет, сік лимона, кефір) і час. Господині зазвичай замочують крупу з вечора.
Як правильно замочувати крупу:
- Приготувати потрібний обсяг води для повного покриття крупи, 1 ст. л. зазначеного вище окислювача на кожну склянку води.
- Викласти крупу в попередньо підготовлену ємність, залити розчином, накрити кришкою.
- Залишити при кімнатній температурі. Краще не використовуйте пластиковий посуд.
- Витримавши час замочування, добре промийте крупу, щоб максимально видалити з неї шкідливі домішки. Після цього додайте чисту воду і варіть кашу. Смачного!
Рекомендований час для замочування деяких круп (у годинах):
- овес/пластівці – від 8 до 12;
- спелт, жито – 8;
- рис (коричневий) – 12;
- рис (білий) – 9;
- перловка – 6;
- гречка – 5;
- пшоно – 5;
- кінва, амарант – 3.