fbpx

Чи знали ви, що кульбаба це корисний бур’ян?

Діліться інформацією з друзями:

Зазвичай у травні золоті квітки кульбаби перетворюються на парасольки з насінням, які найменший вітерець розносить довкіллям. Але цьогоріч через затяжну і холодну весну ми ще можемо милуватися жовтими килимами кульбаби, які вкривають луки і галявини, ростуть обабіч доріг і на полях. Народні назви рослини — літучки, пухлинки, пустодуй, солдатики, бабакуля, молочай, російською — одуванчик.

Про це пише Високий замок.

Та в Європі кульбабу, яку ми безжально виполює­мо на городах, вирощу­ють на грядках, у США, Японії, Індії вважають городньою тра­вою. Французи просто обожню­ють салат з молоденького листя кульбаби, тому й вивели сорти рослини з м’яким і великим лис­тям, які вирощують упродовж року в спеціальних теплицях.

У листі кульбаби є вітаміни С, групи В, каротиноїди, з міне­ральних речовин — солі заліза, кальцію, магнію, фосфору, ко­бальту, марганцю. Кульбабу до­бре вживати для профілактики атеросклерозу і на початкових стадіях цукрового діабету, вона допомагає позбутися шуму у ву­хах і запаморочення, поліпшує пам’ять і сон.

Кульбаба корисна людям з високим рівнем холестерину, її застосовують за хворої печін­ки, підшлункової залози. Ста­родавні китайські лікарі запев­няли: якщо щодня з’їдати по 10 стебел кульбаби (без головок), то чимало хвороб мине через місяць.

Страви з кульбаби — це смач­но і екзотично. Головне, зібра­ти «урожай» до того, як кульба­би відцвітуть. Тому покваптеся зібрати і зварити з листя супи, наробити салатів і приправ до м’ясних та рибних страв (щоб позбутися гіркоти, слід поклас­ти рослину на пів години в соло­ну воду або занурити в окріп на 1−2 хв).

У кульбаби їстівні всі части­ни. Бутони маринують як капер­си, їх можна також тушкувати. З квітів варять ароматний чай або варення, схоже на золотистий мед. Колись на основі варення з кульбаби готували приворот­не зілля, тому цей десерт у на­роді називають варенням ко­хання. Кореневища, зібрані у вересні, можна смажити як кар­топлю, а ще з нього готують «ка­вовий» напій. В Англії з кульбаби роблять вино з додаванням ли­монів і пряних трав.

Готують з кульбаби також від­вари, настоянки, сиропи. У скля­ну банку скласти квітки кульба­би шарами, чергуючи з цукром. Утрамбувати, квітки дадуть сік, утворюється суцільна маса. Можна пити цей сироп з теплою водою все літо. Або подрібни­ти квітки кульбаби разом з зе­леними «кошиками» і змішати з цукром. А настоявши квіти куль­баби в олії, ви матимете чудовий лікувальний засіб, який допома­гає за герпесу, екземи, ран, опі­ків, фурункулів, корости і укусів комах. У банку нещільно вкласти квітки кульбаби, залити соняш­никовою олією, настояти добу. Потім банку витримати на водя­ній бані 40 хвилин, настояти ще добу. Процідити, відтиснути.

Та не слід збирати рослину біля доріг, трас, у містах — вони можуть накопичувати шкідливі речовини — свинець та інші важ­кі метали. Тому шукайте еколо­гічно чисті місця.