Пандемія коронавірусу настільки масштабно накрила наше життя, що, здається, крім COVID-19, у нас не залишилося абсолютно ніяких інших хвороб та інфекції. Навіть таких, як кір, що ще півтора року тому до півсмерті налякав своєю агресивністю і летальною статистикою, а відтак спричинив чималі черги під кабінетами щеплень. Чи навчили нас чогось пройдені уроки? Чи стала вакцинація від інфекційних недуг неписаним правилом бодай більшості, яка вболіває про здоров’я своїх дітей? Про це розмова нашого журналіста з начальником міського управління охорони здоров’я Віктором ІСЬКІВИМ.
– Вікторе Ігоровичу, як пандемія позначилася на проведенні імунопрофілактики у Рівному?
– Однозначно негативно. Особливо в перший місяць, коли всі ми намагалися дотримуватися максимальної самоізоляції. У той час навіть сімейні лікарі не наполягали на плановій вакцинації дітей, щоб не піддавати їх ризику заразитися COVID-19. Тому за 5 місяців цього року щеплення, для прикладу, проти кору, паротиту та краснухи в місті Рівне дітям в 1 рік виконане на 25,1% до річного плану, коли за цей же період 2019 року – на 42,6%. Знизилися показники ревакцинації в 6 років: за 5 місяців 2020 року вакциновано 18,8% дітей (за цей же період торік – 46,4%), старших 7 років відповідно 26,8% цьогоріч і 55,3% у минулому році. Тобто на перших порах ми дещо (гадаю, виправдано) перестрахувалися. Але згодом процес щеплення суттєво активізувався і зараз планова вакцинація проводиться у повному обсязі.
Архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон у листопаді минулого року зробив щеплення від грипу та дифтерії. Такий крок владика Іларіон пояснив тим, що Православна Церква України підтримує здоровий спосіб життя і захист організму від інфекцій. До слова, свою позицію стосовно вакцинації висловила і Православна Церква України. Зокрема, в повідомленні йдеться про те, що на сучасному рівні розвитку медицини є дієвий спосіб захиститися від інфекцій – це вакцинація. Тож не варто нехтувати працею багатьох поколінь лікарів, які досліджували небезпечні для здоров’я людини мікроорганізми та створили вакцини, які забезпечують імунітет проти цих збудників. Щеплення населення допомагає сформувати колективний імунітет, уникаючи масових смертей, як це було у давні часи, повідомляє Рівненська єпархія ПЦУ на своїй сторінці у Фейсбуці. |
– А яка ситуація з вакцинацією проти інших небезпечних інфекцій?
– По суті подібна до щеплення проти кору, паротиту та краснухи. Скажімо, вакцинація дітей першого року життя проти кашлюку, дифтерії та правцю за 5 місяців цього року виконана на 31,7% до річного плану (щеплено 838 дітей із 2647), за цей же період торік – на 36,6%, в 1 рік і старші за 5 місяців 2020 року – 55,6% (488 дітей із 878) та за такий же період минулого – 48,9%, у 18 місяців за 5 місяців 2020-го – 23,7% (660 дітей із 2785) і відповідно за 5 місяців 2019 року – 41,4%. Дещо гірший стан справ з ревакцинацією проти дифтерії та правця у 6 років, план якої виконано на 19,2% (623 дитини із 3245). Це зумовлено довготривалою відсутністю вакцини АДП виробництва Болгарії, яку ми використовуємо. На жаль, маємо відносно низькі показники й ревакцинації проти дифтерії та правця у 16 років – 15,5% (360 дітей із 2328), дорослих – 16,7% (1155 осіб із 6929) (вакцина АДП-м виробництва Індії).
- Медичні огляди за рахунок міського бюджету пройдуть освітяни столиці
- Адаптувався і став більш заразним: вчені стурбовані мутацією коронавірусу
Фактично такі ж показники маємо з вакцинації дітей проти поліомієліту, гепатиту та туберкульозу. Але це не тільки у нас, а по суті по всій Україні. Ось, наприклад, план щеплення БЦЖ (до 1 року) станом на кінець травня виконано на 31,1%, а в сусідньому Луцьку – на 31,8%; АКДП-3 (до року) в Рівному – 31,7%, в Луцьку – 38,2%, а в Тернополі – 33,4%; АДП (старші 6 років) у нас – 19,2%, в Луцьку – 14,4%, у Тернополі – 17,9%.
– А от цікаво, чи змінилося ставлення батьків до вакцинації дітей?
– Треба сказати, що є позитивні зрушення. Тобто кількість осіб, які категорично відмовляються від вакцинації, не так уже й багато. А в порівнянні з минулим роком навіть зменшилася. Якщо торік ми мали 1660 осіб, то цього – 1312. Хоча прикро, що 611 із цих дітей не мають жодного профілактичного щеплення. Втім, гадаю, з часом таких людей ставатиме дедалі менше. Адже людство вже не раз переконалося, що найкращим захистом проти інфекційних хвороб є вакцинація.
Інтерв’ю взяв Василь ГЕРУС
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram