Є люди, які роками не ходять до лікаря. Втім, трапляються й такі, які ладні здавати «всі аналізи», та ще й якомога частіше. То як же треба? Істина – вона посередині.
Якщо людина не йде до лікаря, то…
Якщо людину щось турбує, вона зазвичай приходить на прийом до лікаря. Після огляду призначаються потрібні обстеження. Не всі аналізи, щоб подивитися, а що там? А лише ті, які відповідають лікарю на конкретні запитання.
90% необхідної інформації для оцінки стану людини медик отримує з опитування та огляду. А 10% – це обстеження, які підтверджують його думку. Так, головний інструмент лікаря – це його мозок. А не КТ усього тіла та не «вся біохімія».
Якщо людина почувається добре та хоче здати аналізи «для профілактики», тоді ми проводимо скринінг. В залежності від віку, статі та супутніх станів є перелік обстежень, які можна пройти для вчасного виявлення хвороби. У людини немає скарг, вона періодично проходить цей скринінг. Тоді можемо виявити хворобу на тій стадії, коли лікування ефективне. Отож варто звернутися до сімейного лікаря. Він дасть необхідні направлення.
Ми з моєю медсестрою пішли далі. Телефонуємо або пишемо на вайбер пацієнтам. Розповідаємо, які обстеження треба пройти. Надсилаємо електронне направлення. Людина, не виходячи з дому, отримує можливість попіклуватися про своє здоров’я.
Я приємно вражена своїми пацієнтами. Ще ніхто не сказав щось на зразок: «Нащо мені це? Мені таке не треба». Всі дякують. І не просто дякують. Засипали мене запитаннями: «А де це проходити? А як записатися? А подивіться, будь ласка, результати»…
Катерина ПОЧТАР,
лікар-терапевт ЦПМСД «Ювілейний»
Читайте також: МОН: Студентам, які виїхали за кордон, скасують стипендії
- Які БАДи можна “призначити” самостійно. Лікар назвала безпечні дозуванняВживання біологічно активних добавок без призначення лікаря для багатьох українців стало нормою. Чи можна так робити? Які БАДи можна призначати собі самостійно без лікаря?