Після старту етапу медичної реформи, що передбачає програму медичних гарантій породіллям у вагітних жінок виникає багато питань. Дуже часто в соціальних мережах можна наштовхнутися на подібні питання: “Хтось народжував у квітні-травні, чи пологи дійсно повністю безкоштовні?”, “Дівчата, безкоштовні пологи доступні для всіх породіль чи є якісь винятки?” “Підкажіть, за новим законом про безкоштовні пологи надаються ліки?”, “А як можна дізнатись, чи пологовий має договір з НСЗУ?”.
Такі ж та подібні питання отримують і лікарі:
У наших пацієнток останнім часом виникає багато справедливих запитань щодо пологів в умовах реформування медицини. Про це йдеться на сторінці Пологового будинку Рівненської міської ради у Фейсбук.
Нагадуємо, що рівненський Пологовий має підписаний договір з службою здоров’я.
А Національна служба здоров’я України на своєму сайті дає відповіді та детальні роз’яснення на найпоширеніші.
Можна обирати пологовий будинок, в якому народжувати?
Так. Породілля має право на вільний вибір пологового будинку, незалежно від місця реєстрації та фактичного проживання. При цьому, жодних благодійних внесків та пакетів з медикаментами. На пологи потрібно брати лише речі індивідуального користування для себе та малюка на час перебування у лікарні.
НСЗУ заплатить за вибір лікаря, з яким народжувати?
Ні. Особисті домовленості пацієнтки з певним лікарем знаходяться поза межами програми медичних гарантій і не передбачені в пакеті послуг «Медична допомога при пологах». Заклади охорони здоров’я отримуватимуть від НСЗУ оплату за кожні пологи у розмірі 8 136 грн. В цей тариф входить медична допомогу при пологах з черговою акушерською бригадою. І не входить індивідуальний вибір лікаря.
Пацієнтка може обирати лікаря, з яким народжувати?
Так. Якщо жінка хоче вибрати конкретного лікаря, лікарня може встановити за це окрему плату, яка піде офіційно в касу. Таким чином, ці гроші йтимуть на розвиток всієї лікарні і на оплату праці всіх членів команди.
НСЗУ рекомендує оплачувати додаткові послуги офіційно, через касу закладу.
Чому НСЗУ платить саме за пологи з черговою бригадою?
Міжнародні практики не рекомендують домовлятися з певним лікарем про пологи. Це зумовлено тим, що графік роботи з чергуванням передбачає, що медичний персонал має достатній час на відпочинок. А от нестача відпочинку та втома є найпоширенішими причинами лікарських помилок. Якщо обраний вами лікар повертається на пологи додатково після роботи – це створює певні ризики для породіллі.
Які послуги відносяться до платних?
Послуги з покращеного сервісу такі, як палата підвищеного комфорту, покращене харчування, а також додаткові послуги за бажанням відноситься до категорії платних послуг. Ці послуги потрібно сплатити офіційно через касу медичного закладу.
Які ж послуги безоплатні для породіллі?
Що пацієнтка отримує безоплатно?
- медичну допомогу при пологах з ЧЕРГОВОЮ акушерською бригадою (ведення неускладнених фізіологічних пологів, ведення ускладнених пологів, кесарський розтин);
- анестезію оперативних втручань за призначенням;
- моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого (лабораторно-інструментальні обстеження, консультації лікарів інших спеціальностей у разі потреби);
- інтенсивну терапію породіллі;
- стабілізацію стану новонародженого після пологів та проведення серцево-легеневої реанімації (за потреби);
- метаболічний скринінг у новонароджених;
- вакцинацію новонародженого згідно з Календарем профілактичних щеплень.
Як пацієнтці отримати послугу безоплатно?
- за самозверненням;
- за доставленням бригадою екстреної медичної допомоги;
- за направленням лікуючого лікаря;
- за направленням з іншого клінічного підрозділу лікарні або іншого закладу охорони здоров’я.
Для породіллі послуга буде безоплатною. Причому, незалежно від місця реєстрації та фактичного проживання. Жодних благодійних внесків через те, що вирішили народжувати в іншому районі чи місті, платити не змушені. Про це наголошується на сторінці НСЗУ у ФБ
Щоб постійно бути в курсі новин Вам підпишіться на наш Telegram