Хоча сезони активності кліщів припадають на квітень-червень та серпень-жовтень, утім розслаблятися не можна і в липні. І не тільки в лісі, а й місті. Адже «кровососи» добре почуваються скрізь.
Зустріти їх можна в парку, сквері, на будь-якому газоні. Найнебезпечніші зони Рівного, які насичені кліщами, визначили фахівці Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Де в Рівному найбільше кліщів
За результатами моніторингових спостережень за наявністю та чисельністю кліщів на території міста Рівне. Ними були заселені багаті на високий травостій та невеличкі чагарники. А такі місцини, як зелена зона озера Басів Кут, сквер біля Пагорбу слави відзначаються стабільно високими показниками кількості іксодових кліщів – від 10 до 19 екземплярів на прапоро/км. – йдеться у повідомлені обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Спеціалісти обласного центру контролю та профілактики хвороб зазначають, що цьогоріч пік чисельності цих членистоногих змістився на більш ранній час і відзначався у березні – початку квітня. На тепер фіксуємо їх у менших кількостях (від 4 до 8 на прапоро/км), але на більших територіях міста – у скверах біля Грабника, Просвіти, Ювілейному, Гідропарку, Автомобілістів, парку ім. Т. Г. Шевченка, на набережній уздовж річки Устя. Не виявили іксодових кліщів у скверах на Князя Романа, Текстильнику та на Лебединці.
Попри те, що далеко не кожне присмоктування кліща до людини може призвести до захворювання, будь-який контакт, зі слів медиків, все ж таки можна вважати потенційно небезпечним та намагатись усіляко його уникати. Звісно, при виїзді у ліс більшість людей пам’ятають про максимально закритий одяг та озброюються необхідними акарицидами, тобто речовинами, що відлякують кліщів.
Однак при звичній прогулянці містом теж, як наголошують в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, слід час від часу оглядати себе та своїх попутників. Адже ці членистоногі роблять свою криваву справу не відразу, а попередньо близько двох годин обирають прийнятне для себе місце.
«Варто уникати чагарникової рослинності та травостою, які є місцями засідок іксодових кліщів, не сходити з доріжок та середини стежок, а також подбати й про впорядкування власного подвір’я (не допускати захаращення та високих заростів), де цих членистоногих теж можна зустріти», – радять спеціалісти.
– Якщо ж присмоктування кліща все ж таки відбулося, його потрібно максимально швидко видалити зі свого тіла. Для цього варто звернутись у медичний заклад. Якщо такої можливості немає, це можна зробити самостійно. Для прикладу, за допомогою нитки, обернувши її навколо кліща, або ж пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, акуратно розхитуючи, викрутити членистоногого. Після чого проконсультуватись з лікарем-інфекціоністом стосовно подальшого спостереженням за станом свого здоров’я та необхідності профілактичного лікування.
Про небезпеку укусів кліщів, які можуть переносити багато хвороб, застерігає й МОЗ. Найпоширенішими з них в Україні є кліщовий вірусний енцефаліт та бореліоз, більш відому як хвороба Лайма.
Кліщовий енцефаліт
Кліщовий енцефаліт – це запалення головного мозку, що може призвести до паралічу та смерті пацієнта. Специфічних ліків проти енцефаліту немає – тільки симптоматичне лікування вдома чи в лікарні в разі важкого перебігу.
Найкращий захист від кліщового енцефаліту – це завчасна вакцинація дітей та дорослих. Потрібно отримати три дози вакцини. Інтервал між першою та другою дозою 1-3 місяці, між другою та третьою – 5-12 місяців. Першу бустерну дозу вводять через 3 роки, наступні – кожні 5 років після останньої бустерної дози.
Хвороба Лайма (бореліоз). Первинними симптомами цієї хвороби є гарячка, головний біль, сильна втома та часто – характерна червона пляма в місці укусу (еритема), яка з часом більшає і стає схожою на мішень. Іншими проявами хвороби Лайма можуть бути біль у суглобах, серці (кардит) чи частковий параліч обличчя або шиї.
Якщо в перші тижні (а краще дні) не зупинити хворобу Лайма курсом антибіотиків або не завершити її лікування, вона перейде в хронічну форму, яка не піддається ефективній медикаментозній терапії.
МОЗ дає рекомендації що робити,
якщо ви виявили на собі кліща.
- Якщо ви виявили на собі кліща, якнайшвидше видаліть його самостійно або зверніться до найближчого медзакладу.
- Обробіть місце укусу хлоргексидином, водою з милом, спиртом тощо.
- Одразу зв’яжіться з сімейним лікарем: очно чи дистанційно.
- Отримайте рецепт на антибіотик, потрібний для знищення борелій, які, можливо, вам передалися.
- Повністю закінчіть призначений лікарем курс антибіотиків, не перериваючи його.
- Будьте уважними до симптомів хвороби Лайма після лікування. Можливо, буде потрібен другий етап терапії.
Укус кліща небезпечний не тільки для людини, а й для тварин, особливо для собак. Ці маленькі чорні паразити передають тваринам такі захворювання, як анаплазмоз, піроплазмоз та бореліоз. Анаплазмоз виявити у собаки відразу неможливо, піроплазмоз вражає внутрішні органи тварини і навіть може призвести до її смерті.
Існує щеплення лише від бореліозу, яке треба робити раз у рік. Проте воно не захищає тварину від укусу кліщів, а тільки від хвороби.
Якщо у чотирилапого господарі побачили кліщ, його слід негайно витягнути. Зробити це можна вищевказаними способами. А ще необхідно спостерігати за твариною. Має насторожити, коли улюбленець раптом стає сумним, кволим, відмовляється від їжі, у нього підвищилася температура, з’явилося блювання. Тоді треба звернутися до лікаря.
Власники котів і собак мають завчасно обробити підопічних. Тим паче, що засобів від кліщів існує безліч. Найдієвіші – таблетки. Також є краплі, нашийники, спреї тощо. Підібрати засіб індивідуально допоможуть ветеринари.
Читайте також: Що робити, якщо виявили на собі кліща
- Бізнес-центр у Рівному змінився через демонтаж вивісокУ центрі міста Рівне триває демонтаж вивісок та реклами.