fbpx

Алергія не терпить будь-якої самодіяльності

Діліться інформацією з друзями:

Літо у розпалі. Достигають трави, квіти, злаки. Неповторна краса! Та для деяких людей таке перетворення природи стає катуванням. Причина – висока концентрація алергену в повітрі. Від алергії потерпає приблизно кожен п’ятий українець.

Отож, давайте поговоримо про те, як зрозуміти, що у вас алергія, а не інфекція, як полегшити самопочуття і визначити алерген.

Алергія – це «збій» в імунній системі. Замість того, щоб атакувати мікроби, наш імунітет починає боротися з пилком рослин, їжею, пилом і так далі.

Виділяються антитіла, які називаються імуноглобуліни Е. Саме вони з’єднуються з ні в чому не винними речовинами, прилипають до клітин з назвою «тучні». Тучні клітини виділяють гістамін, який викликає купу неприємностей.

Як результат, людину турбують сльозотеча, закладеність носа, нежить, висипання, кашель, задишка тощо.

Які обстеження потрібні при алергії?

Перш за все необхідно відповісти на запитання, чи це дійсно алергія. Бо існує ще псевдоалергія. Це такі стани, які виглядають як алергія, але при цьому ніякого збою в імунітеті немає. Наприклад, хвороби печінки, шлунка, кишківника.

Для цього треба зробити аналіз крові на загальні імуноглобуліни Е. Саме на загальні. Якщо вони підвищені, це істинна алергія.

Зараз є мода робити імуноглобуліни до конкретних алергенів. Це дуже дорого і часто неінформативно. От уявіть собі. Ви зробили аналіз крові на п’ятдесят алергенів, витратили купу грошей, а результат – негативний, бо у вас алергія на якісь інший, п’ятдесят перший алерген. Виходить, не вгадали.

Далі, якщо це істинна алергія, роблять аналізи, щоб визначити, на що саме. Тут ласкаво просимо до алерголога. Без самодіяльності. Вам може здаватися, що ви і так в курсі, на що алергія. «Лікарю, я завжди кашляю, коли квітне кульбаба». А може разом із кульбабою квітне щось іще та воно не винувате.

Якщо псевдоалергія – до лікаря «первинки». Шукаємо хворобу, що викликає схожі на алергію прояви, лікуємо її та живемо довго і щасливо.

З істиною алергією медицина також може допомогти. З цим добре справляються алергологи. Вони призначають специфічну імунотерапію. Людина приймає таблетки з маленькими дозами необхідних алергенів. Організм у відповідь виробляє антитіла, які блокують ті самі імуноглобуліни Е. Антитіла до антитіл. І таке буває.

А що ж робити тут і зараз, коли з очей та носа ллється вода? Як допомогти?

Можна прийняти так звані антигістамінні препарати. Лоратадин, цетиризин, дезлоратадин, фексофенадин тощо. Їх можна купити в аптеці, проте обов’язково звернутися до лікаря.

Ще один важливий момент. Гістамін міститься в продуктах харчування. Тому бажано тимчасово виключити з свого раціону їжу, багату на гістамін. Інакше таблетки будуть блокувати не той гістамін, який винуватий у ваших симптомах, а той, що ви з’їли. До таких продуктів відносяться риба, гриби, горіхи, яйця, кава, алкоголь, газовані напої, яскраво забарвлені ягоди та фрукти, цитрусові тощо.

Ще деякі рекомендації при алергії:

  • – якщо ви точно знаєте, на що у вас алергія, уникайте цих алергенів;
  • – менше бувайте на вулиці у вітряну погоду;
  • – коли прийшли додому, вимийте руки, умийтеся, прийміть душ, щоб змити з себе пилок;
  • – при алергії на пилок рослин кондиціонер – хороша річ. Закриваємо вікна, включаємо кондиціонер, приходимо до тями;
  • – вологе прибирання – теж супер, бо допоможе змити алергени.

Сподіваюся, ця інформація буде вам корисною. Бажаю, щоб у вас ніколи не було алергії.

Катерина ПОЧТАР,сімейний лікар Рівненського ЦПМСД «Ювілейний»