fbpx
«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці

«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці

Діліться інформацією з друзями:

Що таке енергетична криза, кожному з нас судилося пізнати з власного досвіду. Намагаючись деморалізувати українське суспільство, росія від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано нищить об’єкти критично важливої енергетичної інфраструктури. Це призводить до гострих проблем в електропостачанні.

Життя на грані блекауту з запровадженням графіків відключення світла змушує задуматися над впровадженням енергозберігаючих практик у повсякденному житті. Відтак серед населення наразі постає питання щодо енергозбереження та, відповідно, економії енергоресурсів, у тому числі споживання електроенергії. Адже, як показує практика, це не лише зменшення навантаження на електросистему країни, а й економічна вигода для споживачів.

Починати слід з власної оселі

При правильному підході до використання електричної енергії можна домогтися її заощадження на 10-30%, а то й більше. У цьому особисто я переконалася ще років вісім тому, коли при створенні ОСББ мешканці нашого будинку довірили мені очолити правління об’єднання співвласників.

Звісно, окрім заміни комунікаційних систем, першим ділом взялися впроваджувати енергоефективні заходи – замінили в місцях загального користування вікна на енергоощадні, встановили індивідуальний теплопункт з погодним регулюванням, замінили тепломережі, а згодом утеплили весь будинок. 

Не забули про такі, здавалося б дрібнички, як заміна старих ламп розжарювання на LED-лампи, встановлення біля під’їздів ліхтарів з датчиками руху тощо. Підрахували: суми в платіжках за тепло стали на 20% відсотків менші. Крім економії ще й додався комфорт – перестали «цвісти» стіни в кутових квартирах, а влітку стало менш спекотно. Помітною стала економія електроенергії – витрати зменшилися мало не вдвічі.

Утім, на тлі поліпшення загального добробуту, ні-ні, та й доводилося інколи вислуховувати скарги декого з мешканців багатоповерхівки, в тому числі й на великі платіжки за електроенергію. Спершу шукали причини: несправний лічильник, проблеми з проводкою, була навіть підозра, що хтось з недобросовісних сусідів приєднався. А коли всі спроби виявилися марними, прийшло «прозріння» – дослідити споживання електроенергії в побуті. Почала з власної оселі.

Скупий платить удвічі більше

Не скажу, що до того не цікавилася питанням економії. Усі лампочки у квартирі замінили на енергоефективні ще років 15 тому. А от раціональним використанням електроенергії, відверто кажучи, не дуже переймалася. І, як згодом виявилося, дарма. Бо, озброївшись знаннями і скориставшись порадами фахівців, тільки на оплаті за електроенергію щомісяця наша сім’я заощаджує щонайменше 200 гривень. 

Перш за все, звернула увагу на побутові прилади, які в сім’ї використовуємо щодня. Часто ми навіть не підозрюємо, скільки енергії витрачається на роботу холодильників, пральних машин або телевізорів. А для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади в годину.

«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці - фото 1

Звісно ж, без цих побутових приладів ми не зможемо забезпечити наше комфортне існування, але навчитись правильно заощаджувати електроенергію і зменшувати кількість спожитої – нам потрібно. 

Найефективніший вихід, як твердить керівник центру енергоефективності НУВГП, кандидат технічних наук Володимир Довбенко, придбати новітню побутову техніку, і перш за все ту, де застосовуються найбільш досконалі технології енергозбереження. 

Купуючи побутову техніку зверніть увагу не тільки на ціну

«Купуючи побутову техніку, покупці звертають увагу на бренд, на функції, які має техніка, і звісно ж на ціну, – каже експерт з енергоефективності. –  Але багато хто навіть не задумуються про експлуатаційні витрати. Скажімо, один холодильник коштує 10 тисяч гривень, інший – 12 тисяч. Звичайно, хочеться купити той, що дешевший. Ми думаємо – для чого переплачувати? Але треба ще звертати увагу на те, скільки споживає один і другий.

Для прикладу, холодильник №1 споживає 500 кВт/годин за рік, а №2 – 300. Множимо різницю в споживанні на вартість 1 кВт. На сьогодні це 4,32 грн для побутового споживача, для бізнесу – 10 гривень. У нашому прикладі різниця в оплаті за електрику – 200х4,32= 864 грн на рік. Рахуйте самі, що вигідніше». 

«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці - фото 2

Найважливіший параметр для техніки, зі слів Володимира Довбенка, – це клас енергоефективності. На сьогодні весь Євросоюз має сертифікацію згідно з класом енергетичної ефективності, який позначається латинськими літерами від A до G, де клас «А ++» – найбільш енергоощадний;

«А +», «А», «В», «С», «D», «G» – менш енергоощадні. Придбавши побутову техніку класу «А» або «А+», на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу «В».

Дотримуватися правил потрібно постійно, а не час від часу

Почувши про економію електроенергії, насамперед на думку спадає зменшення її споживання. І справді, навіть просте вимкнення приладів із розетки, коли вони не використовуються, може значно знизити витрати. Існують декілька простих порад, завдяки яким використання електроенергії стане ефективним і, відповідно, заощаджуватимете кошти. 

«Способи економії електроенергії, що дозволяють вам досягти суттєвого зниження її витрати, не складні, –твердить інженер-електрик Денис Добровский.  –  По-перше, використовуйте енергоефективну побутову техніку.

«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці - фото 3

По-друге, економте на освітленні. І не тільки, йдучи з кімнати, завжди гасіть світло. Ви можете зменшити споживання електроенергії, встановивши у своєму помешканні енергоощадні лампи. Вони служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше.

Врахуйте, що на заміні лише однієї 75-ватної лампи на 10 Вт LED-лампу ви заощадите понад 100 кВт на рік, а це, при теперішній вартості електроенергії 4,32 грн за 1кВт, отримуємо понад 500 грн. І це лише одна лампочка, а порахуйте скільки їх у вас в квартирі.

Ми порахували: Якщо в квартирі використовуються 75-ватні лампи розжарювання, і ми замінимо за технічними і світловими характеристиками на подібну, але LED-лампу потужністю 10 Вт.
Заміна лампочки економить за годину:
75 Вт⋅год– 10 Вт⋅год = 65 кВт⋅год, або 0,065 кВт⋅год
У день приблизно користуємося нею – 5 годин.
За місяць у нас вийде економія:
0,065 кВт⋅год*5годин*30 днів=9,75 кВт⋅год у місяць.
А в рік?
9,75 кВт*12 місяців=117 кВт⋅год на рік
За актуальним тепер тарифом 4,32 грн/кВт⋅год ми заощадимо: 505.44 грн за рік. І це лише одна лампочка.

По-третє, не залишайте техніку (чи то комп’ютери, мікрохвильові печі чи телевізори) у «сплячому» режимі, який «краде» електроенергію. Наприклад, телевізори в режимі очікування споживають близько 1·кВт год. на місяць, музичні центри – в середньому 1 кВт год., а комп’ютери – 3,6 кВт год. Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів у режимі очікування («режим сну») може досягати 350-400 кВт год. на рік, а це понад 1500 грн. 

«Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці - фото 4

По-четверте, встановіть двотарифний електролічильник».

«Усі ці прості способи економії електроенергії в побуті допоможуть заощадити щонайменше до 15% світла в місяць, – підсумовує Денис Добровський. – Важлива умова – регулярність. Дотримуватися правил потрібно постійно, а не час від часу».

Просто, але економно

Часто споживачі, зі слів експерта, цікавляться, як економити електроенергію з бойлером. Володимир Довбенко зазначає, що можна перевести бойлер на економний режим – встановити температуру для повсякденного користування 45-50 градусів, адже на нагрів до такої температури потрібно набагато менше часу. Але обов’язково 3-4 рази на тиждень підвищувати її до 55-60 градусів на декілька годин, щоб запобігти появі бактерій всередині баку. Але ця порада може допомогти економити одній родині, а іншій – ні.

Він наголошує, що для кожної родини треба рахувати окремо: скільки живе людей у квартирі, який розбір бойлера, які звички в родині – приймати душ чи ванну. Треба врахувати, який об’єм бойлера, яка в ньому ізоляція. До речі, на це слід звертати увагу ще при купівлі бойлера.

Вимикати бойлер варто, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтеся, наприклад поїхали на відпочинок на вихідні. Адже в режимі очікування бойлер споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води. До того ж важливо своєчасно виконувати техобслуговування пристрою.

Звички, які допоможуть зберегти енергію

Зберігати енергію в будинку можна не тільки за допомогою енергоефективних приладів, але й завдяки простим звичкам. Є чимало перевірених методів, які не вимагають ніяких фінансових вкладень. Ось деякі з них, якими поділилися опитані редакцією читачі.

Олена Сидорук, рівнянка:

«Усе залежить від того, як ми ставимося до економії. Не раз доводиться бачити, як дехто навіть вдень вмикає у квартирі світло, коли надворі ще сонце не зайшло. Відверто кажучи, дивуюся таким людям. Невже не простіше просто повністю відкрити штори чи жалюзі? У мене – прості, зате ефективні правила, які не лише економлять електроенергію, а й створюють приємну атмосферу в квартирі. Перше – не лінуюся час від часу мити вікна. Адже пил перешкоджає потраплянню в приміщення природного світла, тому доводиться частіше включати штучне освітлення, витрачаючи електроенергію. Друге – регулярно протираю лампочки і плафони. Якось прочитала в газеті, що пил здатен «з’їсти» до 20% випромінюваного світла, а це позначається на якості освітлення. Не лінуйтеся, і ваша оселя завжди буде затишна та економна».

Надія Нестерук, пенсіонерка:

«Мене всяким «мудрощам» наш електрик навчив, якого попросила полагодити холодильник. Так-от, поки він його ремонтував, розповів, що треба, а чого не можна робити. Наприклад, не ставити в холодильник гарячі страви. Бо це не тільки може зіпсувати його, а й для підтримки заданої температури холодильник витрачає в рази більше електроенергії. А ще треба регулярно розморожувати холодильник. Бо наявність льоду на стінках пристрою, як казав електрик, підвищує його енергоспоживання на 15-20%».

З розумом споживати електроенергію

Віра Олексіюк, бухгалтер:

«Мене моя професія змушує вміти все рахувати. Тому стараюся з розумом споживати електроенергію. Не просто не вмикаю без потреби світло і електроприлади, а й намагаюся використовувати їх раціонально. Наприклад,  пральну машину використовую тільки при повному завантаженні, щоб уникнути зайвих витрат води та електроенергії. При неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії, як твердять спеціалісти, становитимуть 10-15 %.

Вибираю програми з низькою температурою прання. А, буває, в холодній воді перу. Сьогодні існує безліч мийних засобів для прання в холодній воді. Крім того, що таким чином можна запобігти вицвітанню одягу, так ще й значно заощадите на електроенергії».

Енергоощадження, як наголошують експерти, передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії. Адже розумне і дбайливе користування електроенергією дозволяє без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів, знизити невиправдані витрати й водночас зменшити оплату за спожиту електроенергію. А це неабияк актуально, зважаючи на зумовлену війною енергетичну кризу та подорожчання електроенергії, вартість якої лише за останній рік зросла майже вдвічі. 

Світлана ПІКУЛА

Публікація підготовлена за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Читайте також: Конфоркою оселю не нагрієш – марнотратно і небезпечно

  • Рівненські баскетболісти поступилися «Черкаським Мавпам»
    Розпочався черговий тур чоловічої Суперліги з баскетболу. У Луцьку рівненські баскетболічти зустрічалися з «Черкаськими Мавпами». Це була гра рівних суперників, в якій більшу частину ігрового часу лідирували рівняни. Але на заключну десятихвилинку команди пішли за рівного рахунку – 55:55. А…