Енергонезалежність для приватних господарств: як завдяки сонячним станціям українці можуть стати незалежними від енергетичних коливань. Економити та підтримувати енергосистему України.
Ще в багатьох свіжими в пам’яті залишилася позаминула зима, коли через масові ворожі ракетні обстріли українцям довелося жити в напівтемряві. Адже через дефіцит електроенергії, спричинений пошкодженнями енергетичних об’єктів, відбувалися віялові відключення.
У перспективі, за прогнозами експертів, нас чекають не кращі часи. Отож чимало людей задумалися над пошуком альтернативних джерел енергозабезпечення.
До цього, зрештою, спонукає й погіршена Національним банком України оцінка дефіциту електроенергії на прогнозному горизонті. Згідно з повідомленням НБУ, цілеспрямовані обстріли росією української енергетичної інфраструктури, що тривали впродовж 2024 року, призвели до значних втрат в енергосистемі та збільшення періодів відключень. Найбільше постраждали маневрові генерації, такі як ТЕС і ГЕС. Відтак оцінки НБУ щодо дефіциту електроенергії були суттєво погіршені на 2024-2026 роки: понад 7% у 2024 році (попередня оцінка – 5%), близько 8% у 2025 році (попередня – 4%) та близько 5% у 2026 році (раніше дефіцит не очікувався).
Більшість приватних господарств у Рівненській області під’єднані до системи централізованого постачання електроенергії, яка виробляється на теплових, атомних і гідроелектростанціях. Така залежність робить споживачів вразливими перед перебоями в постачанні через аварії на електромережах і руйнуваннях енергетичної інфраструктури внаслідок обстрілів.
До того ж, дедалі більшим тягарем стає для населення постійне зростання тарифів на електроенергію. Особливо це стосується тих, хто проживає в приватних будинках, де споживання енергії може бути вищим через опалення, освітлення великих площ і використання побутових приладів.
Від мрії до реальності встановлення сонячної станції
Одним із рішень проблеми енергозалежності є встановлення сонячних електростанцій. Вони дозволяють не лише забезпечити власні потреби в електроенергії, а й, у разі надлишку, отримати додатковий дохід від продажу виробленої енергії, а також підтримати енергетичну інфраструктуру країни в періоди дефіциту електроенергії.
У цьому напрямі держава активно сприяє розвитку енергетичної незалежності громадян. У нинішньому році уряд започаткував програму енергоефективності для приватних домоволодінь. Вона передбачає виділення кредитів на пільгових умовах фізичним особам для придбання генеруючих установок – сонячних станцій і вітрових установок.
Першою на Рівненщині й другою в Україні скористалася, висловлюючись образно, кредитами на сонце рівнянка Олена Хомич. Ми попросили Олену Ярославівну розповісти про це детальніше.
– Сферу енергоефективності я вивчаю давно. Стежу за всіма тенденціями, які в ній відбуваються в плані економії енергоресурсів, зменшення витрат. З огляду на це ще до повномасштабної війни планувала купити для свого приватного будинку сонячну електростанцію. Хоча тоді в нас не було проблем зі світлом, з критичною інфраструктурою. Бо вважаю, що альтернативні джерела енергії – це майбутнє.
Думала взяти в банку кредит. Але, порахувавши кошти, побачила, що не потягну.
Скористалася шансом і не прогадала
Коли в нинішньому році була започаткована програма енергоефективності для приватних домоволодінь, де держава повністю відшкодовує відсотки по кредитах, вирішила: це мій шанс! Почала готувати документи, шукати банк, з яким найкраще можна було б співпрацювати. До слова, документів не треба багато, головний із них – довідка чоловіка і дружини про доходи, які не повинні перевищувати 180 тисяч гривень на місяць. Моїм партнером став «Глобус банк» – тут мені запропонували найкращі умови.
– Олено Ярославівно, розкажіть детальніше про кредитування.
– Я взяла кредит на сонячну електростанцію максимальної потужності – на 10 кВт. До складу сонячної електростанції входять сонячні електричні панелі, гібридний інвертор та акумулятори. За п’ять років маю виплатити за сонячні панелі включно з акумуляторами 480 тисяч гривень. Плачу тільки за тіло кредиту – щомісяця 8000 гривень. Це майже стільки, скільки платила раніше за електроенергію. Відсотки по кредиту повністю гасить держава. Вигідно? Звичайно! Я позичила в держави майже 500 тисяч гривень аж на п’ять років; за електроенергію, яку мені раніше надавало обленерго, тепер не плачу, бо використовую сонячне світло!
Нині умови стали ще кращі: видають кредити на купівлю сонячних електростанцій терміном на 10 років. Тому щомісяця треба віддавати лише 4000 гривень.
Як працює домашня сонячна електростанція?
– У мене гібридна електростанція з десятикіловатними акумуляторами. Вони можуть заряджатися як від сонця, так і від мережі.
Сонячні панелі й акумулятори йдуть у комплекті. Це одна з умов програми. Зроблено з тією метою, щоб не використовували інші джерела споживання.
Встановлювала сонячні панелі фахивці, все самі розраховували – і кути нахилу панелей, і все інше.
Надлишкову електроенергію віддаю безкоштовно в мережу обленерго. Таким чином підтримую енергетичну інфраструктуру держави.
Я брала на свій будинок сонячні панелі максимальної потужності. Люди можуть брати і на три, і на п’ять кіловат. Відповідно, сума кредиту буде меншою.
– Які маєте результати?
– Результати позитивні. Я виробляю завдяки сонячним панелям більше електроенергії, ніж споживаю. Для прикладу, за 10 днів вересня моя домашня сонячна електростанція виробила 300 кіловат електроенергії. За цей період я спожила тільки 130 кіловат. Решту пішло в мережу держави.
Коли я брала кредит, то не було черг. Тепер черги з’явилися, бо почався ажіотаж – багато людей вирішили обзавестися сонячними станціями. Серед них чимало моїх друзів, знайомих. Бо усвідомлюють: домашня сонячна електростанція – це круто! За альтернативними джерелами – майбутнє!
Нюанси, на які варто звернути увагу
Якою спокусливою не була б ідея скористатися альтернативним джерелом енергозабезпечення, на шляху її втілення на перешкоді нерідко стають вагання. А точніше, брак інформації, яка допомогла б зважити всі «за» і «проти» й прийняти виважене рішення. На запитання, які найчастіше цікавлять людей, ми попросили відповісти керівника центру енергоефективності НУВГП, кандидата технічних наук Володимира Довбенка.
Як обирати сонячну електростанцію?
Експерт Володимир Довбенко пояснює, що існує три типи сонячних електростанцій. До першого належать мережеві (без акумуляторних батарей), це ті, які під’єднуються до мережі та забезпечують електроенергією, коли є електроенергія в мережі, проте надають можливість віддавати безкоштовно або продавати надлишкову електроенергію, не накопичуючи її. Продавати електроенергію можна за «зеленим тарифом», а також за механізмами – Net-Metering або Net-Billing (ближчим часом планується запуск таких механізмів).
До другого – ті, що працюють автономно: лише для забезпечення власних потреб і накопичення в акумуляторних батареях, щоб використовувати в той період, коли немає сонця. Надлишок електроенергії відсікається й нікуди не йде.
До третього – гібридні. Саме таку встановила родина Олени Хомич у себе в будинку. У цьому випадку основним критерієм при купівлі обладнання був кредит, який дозволяв обирати станцію максимальної потужністі 10 кВт з акумуляторами на 10 кВтˑгод.
Гібридна СЕС за сонячної погоди передає генеровану енергію на будинок, заряджає акумулятори та, якщо згенерованої енергії більше, то цей надлишок передається в загальну мережу. А коли ж, образно кажучи, сонця не вистачає (вночі або в хмарну погоду), вона бере енергію з акумуляторів. Якщо і її недостатньо, то добирає з загальної мережі обленерго.
– Встановлення сонячної електростанції має кілька важливих нюансів, – зауважує Володимир Довбенко. – Варто як мінімум проаналізувати енергоспоживання домогосподарства, розрахувати споживання резервної групи при відключенні електрики, а також запровадити низку енергоефективних заходів. Усе це дозволить заощадити на покупці обладнання, не переплачуючи за занадто потужну СЕС, якщо плануєте встановлення її лише для власного споживання.
Яка потужність станції потрібна для будинку?
Щоб розрахувати потужність сонячної електростанції для будинку, можна скористатися наступними кроками, розповів експерт:
– Визначте середнє денне споживання електроенергії. Візьміть показник кВт·год з вашої квитанції за електроенергію за рік і визначте середньомісячне споживання, яке розділіть на кількість днів у місяці. Це дасть вам середнє денне споживання електроенергії.
Давайте будемо рахувати. За рік ви спожили 7200 кВт*год, отож середньомісячне споживання становить 600 кВт*год. Ділимо на 30 днів у місяці й отримуємо орієнтовне споживання – 20 кВт*годин за добу. Відтак, щоб забезпечити ваші потреби, треба орієнтуватися на сонячну електростанцію, яка вироблятиме 20 кВт год у день.
Кількість сонячних годин змінюється за сезонами, залежить від погодних умов, тривалості дня. Середня річна кількість сонячних годин в Україні зростає з північного заходу на південний схід і південь від 1700 до 2400 год. Для нашого регіону це в середньому приблизно 5 сонячних годин на день. Тому ділимо середнє денне споживання 20 кВт*год у день на 5 і отримаємо приблизну потужність СЕС – 4 кВт*год.
Також треба врахувати пікове навантаження. Його можна визначити, увімкнувши всі електроприлади одночасно на одну годину і вимірявши споживання. Це допоможе визначити максимальну потужність, яку повинна забезпечувати станція.
Крім того, необхідно врахувати втрати енергії, які зазвичай становлять 15-20%. Додаємо цей коефіцієнт до розрахунків 4кВт * 1,2= 4,8 кВт.
Проте треба розуміти, що СЕС взимку вироблятиме менше енергії, а влітку більше. Тобто розрахована нами станція вироблятиме влітку надлишок енергії, а взимку її буде не вистачати.
Тому для автономної та гібридної станції обов’язково потрібні акумуляторні батареї. Щоб зрозуміти, скільки їх потрібно, треба визначити, скільки годин автономної роботи хочете мати. Скажімо, якщо хочете мати резерв на 24 години і середнє денне споживання за годину становить 1 кВт·год, вам потрібні акумулятори ємністю 24 кВт·год. Наприклад, якщо один акумулятор має ємність 2 кВт·год, вам потрібно 12 таких акумуляторів для забезпечення 24 кВт·год.
Як обирати місце для встановлення СЕС?
Щодо місця розташування сонячних панелей особливих вимог, як запевняє Володимир Довбенко, майже немає. Основна вимога – відсутність затінення. Для приватних домогосподарств найкраще підійде дах. Однак необхідно звертати увагу на несучу здатність даху. Дахи зі старими чи пошкодженими покрівельними матеріалами не підходять для встановлення сонячних панелей. Перед монтажем важливо перевірити стан даху, щоб уникнути додаткових витрат на ремонт у майбутньому. Крім того, не підходять дахи, розташовані під сильним затіненням (дерева, будівлі), що зменшить ефективність роботи станції.
– Сонячні панелі найбільш ефективно працюють, коли вони спрямовані на південний або південно-західний, південно-східний напрямок, але вони також можуть бути встановлені на східному або західному даху з меншою ефективністю (влітку буде менша генерація електроенергії, але матиме рівномірно розподілену генерацію протягом усього дня), – розповідає експерт.
Кут нахилу сонячних панелей також важливий. Зазвичай кут нахилу рівний широті вашого місцезнахоження, але він може відрізнятися в залежності від конкретних умов і потреб.
Яким має бути догляд за обладнанням?
Сонячні панелі та інше обладнання, зі слів Володимира Довбенка, особливого догляду не потребують для приватних домогосподарств.
Влітку дощ миє запилені панелі. Взимку – «на панелях є спеціальне покриття, яке швидко нагрівається під дією сонця. А оскільки вони стоять під нахилом, сніг на панелях не затримується довго», – пояснює експерт.
Так, сонячна електростанція, на перший погляд, – задоволення недешеве. Але сповна себе окуповує, якщо продавати надлишкову електроенергію. А головне – забезпечує власну енергонезалежність.
Підтримка держави щодо встановлення сонячної станції зменшить навантаження на сімейний бюджет родини та забезпечить енергонезалежність.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ,
Світлана ПІКУЛА
Публікація підготовлена за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: «Режим очікування» підступно краде енергію та спустошує гаманці