Зважаючи на зростаючу потребу в надійному енергопостачанні, все більше українців шукають альтернативні джерела енергії для забезпечення енергетичної незалежності.
Адже коли в будинку відсутня електрика, кожен з нас відразу втрачає можливість комфортного життя. Відсутність змоги поставити на підзарядку телефон чи планшет, користуватися побутовою технікою та просто пересуватись по оселі з нормальним освітленням – усе це створює великі незручності в повсякденному житті. А що вже говорити про невеликий бізнес – скажімо, магазин чи перукарню, які без електропостачання просто завмирають.
Найпоширеніші варіанти для забезпечення енергетичної незалежності є три варіанти – генератори, зарядні станції та сонячні батареї. Ці рішення, як твердить експерт ГО “Екоклуб” Михайло Лук’яник, мають свої переваги та недоліки, вони можуть допомогти залишатися на зв’язку навіть під час блекаутів.
Але яке з них є більш вигідним і надійним в умовах української реальності? Тож на конкретному прикладі детально розглянемо особливості одного з варіантів – встановлення сонячних панелей.
З цікавими співрозмовниками поспілкувалися журналісти редакції.
Сонячна станція покриває понад 70 відсотків потреби
Директор ТОВ «Шпановський імпорт-експорт» Андрій ТРОХИМОВИЧ вивчає ринок сонячної генерації давно. А торік він встановив сонячні панелі на даху магазину канцтоварів «Кнопка», який знаходиться в Рівному на вулиці Княгиницька. Це був усвідомлений вибір. Бо на переконання Андрія Ігорьовича, за сонячною генерацією майбутнє.
– Андрію Ігорьовичу, що Вас спонукало встановити сонячну електростанцію?
– На сонячні панелі ми брали кредит під нульовий відсоток. Їх встановили в липні 2023 року. До цього нас спонукав високий тариф на електроенергію. Для комерційних підприємств він становить нині близько 10 гривень за кВт. Простий розрахунок показує: коли йде генерація сонця, то частину енерговитрат можна покрити за її рахунок.
Потужність нашої сонячної станції становить 30 кВт. Із середини листопада до середини лютого генерації майже немає. Вона може бути лише в тому випадку, якщо стоятимуть безхмарні дні. Більш-менш активна генерація починається вже з лютого-березня. Але найбільше її надходить з середини квітня і так триває майже до кінця жовтня. У цей період ми покрили понад 70 відсотків спожитої електроенергії. До речі, площа нашого приміщення становить 600 кв. метрів.
– Ви робили розрахунки щодо окупності сонячної електростанції?
– Так, я порахував, що вона окупиться за 3 роки. На сьогодні ціни на сонячні панелі, електрообладнання значно дешевші, ніж, скажімо, рік тому. Отож для тих, хто буде встановлювати зараз сонячну електростанцію, окупність буде набагато швидшою. Підприємці фактично на третьому році її експлуатації можуть отримувати чистий прибуток! На моє переконання, той, хто не поставить електростанцію, вчиняє нерозумно, не дивиться на перспективу. Власникам нерухомості, комерційних об’єктів треба обов’язково скористатися перспективною технологією.
Тепер про розрахунки, вони доволі прості. Хочете знати, яка потужність електростанції вам потрібна? Береться кількість днів у місяці, множиться на кількість робочих годин. Після цього середньомісячне споживання ділиться на цю кількість годин. У результаті отримуємо дані про те, яка має бути потужність електростанції.
Рахуємо далі. Середньомісячну вартість електроенергії, яку споживаємо, множимо на кількість місяців. Бачимо, яка йде сума витрат. Потім вартість електростанції, яка буде встановлюватися, розбиваємо на цю суму витрат. І тоді чітко бачимо, за скільки часу вона себе окупить.
– Встановивши сонячні панелі, Ви продовжуєте використовувати мережі?
– Відмовитися повністю від мережі не можемо, бо в похмурі дні не будемо мати багато генерації.
У нас мережева станція. Якщо є надлишок електроенергії, її безкоштовно скидаємо в загальну мережу. Сонячну енергію не накопичую, в нас немає акумуляторів. Бо нереально поставити акумулятори для повного забезпечення генерацією на весь період. На нашій фірмі споживання електроенергії становить у середньому на годину 15-16 кВт. Для того, щоб забезпечувати фірму безперебійно енергією протягом 5-6 годин, треба мати акумулятори від 100 кВт.
Я стежу за ринком не тільки сонячних станцій, але і за ринком ресурсів. Так, за останні півтора року вартість літію як сировини для виготовлення батарей впала в 4 рази. Виходячи з цього, вартість самих літієвих акумуляторів виробники повинні знизити в 1,5-2 рази.
Сонячна станція – це окремий інвестиційний проєкт. Акумулятори – окремий, треба розраховувати, як додаткову інвестицію. Якщо їх зараз поставити, то вийти на окупність можна буде лише через 3-4 роки. Але ситуація нині помінялася, і якщо я поставлю акумулятори навесні 2025 року, то вони можуть окупитися за 2-3 роки. У наступному році ми вийдемо на окупність самої електростанції, тоді будемо займатися акумулюванням.
– Хотілося б почути Вашу думку про «зелений тариф»?
– Для комерційних підприємств мова про «зелений тариф» не йде. Щоб вийти на цей тариф, треба мати капітальні інвестиції. Якщо ти ставиш сонячні панелі потужністю більше 30 кВт, то ще треба підключати трансформаторно-розподільчі станції.
«Зелений тариф» неприйнятний для малого і середнього бізнесу. Тому що він менший, ніж комерційна вартість споживання електроенергії. Це, можливо, раніше було вигідно для приватних споживачів. Є прогнози, що з червня наступного року вартість електроенергії для приватників буде становити від 7 до 8 гривень за кВт. Думаю, їм треба ставити домашні станції від 5 до 10 кВт, обов’язково з акумуляцією електроенергії. Вона себе окупить швидко, за 4-5 років. З урахуванням того, що зараз держава дає безвідсоткові кредити.
Але проблематично розраховувати на те, що ти будеш продавати електроенергію до 30 кВт. Тут потрібні додаткові технічні умови, потужні лінії. На сьогодні наші розподільчі станції не мають таких мереж, щоб протягнути лінії до всіх охочих. Це можливо за умови проведення децентралізації; не повинно бути монопольної власності на ці розподільчі системи. Є гарний приклад Польщі, де розподільчі системи виходять на окремі житлові масиви чи навіть якесь маленьке село. Якщо, приміром, село чи декілька населених пунктів «вирубують» від електрики, то вони переключаються на станції сонячної генерації. У нас же, коли «вирубили» світло, ця станція в селі буде нікому не потрібна.
– Але можна сказати, що цей процес зрушив з місця?
– Цей процес поки що не пішов. Тільки є ідеї. Реалізації цих ідей немає ані на законодавчому, ані на виконавчому рівнях. Усе проходить через певні структури, які займаються спеціалізовано електростанціями. Вони акредитовані в цих розподільчих системах, тобто мають зв’язки. Звичайно, між ними зростає конкуренція. Але з часом, думаю, все буде добре.
Читайте також: Як стати енергонезалежними: виробництво електроенергії вдома
Як вибрати енергію: генератори, зарядні станції чи сонячні панелі?
Віялові відключення, які тривали минулої зими, змусили багатьох звернутися до генераторів і зарядних станцій як тимчасового рішення. Генератори можна було побачити не тільки в приватних будинках, але й у магазинах, офісах та інших громадських місцях, що стало необхідністю для ведення бізнесу в умовах відсутності стабільного постачання електроенергії.
Якщо українці шукають резервне джерело живлення для дому чи бізнесу, то в основному розглядають два варіанти: генератор і зарядні станції. Обидва можуть забезпечувати електроенергією, коли мережа не працює або ненадійна. Але вони мають різні особливості, переваги та недоліки. Ще одне рішення – встановлення сонячної станції, яке, зі слів експерта ГО «Екоклубу» Михайла Лук’яника, на жаль, мало хто зі споживачів розглядає.
– Вибір між сонячними станціями та генератором залежить від конкретних потреб та обставин, – зауважує Михайло Лук’яник. – Генератор забезпечує негайне резервне живлення та не залежить від часу доби чи погодних умов. Але це рішення можна використати в основному в приватних будинках, кав’ярнях, магазинах чи офісах, які розташовані на перших поверхах. А, наприклад, використовувати в ОСББ для освітлення двору та під’їзду багатоповерхівки, щоб не розбити вночі носа, – проблемно. Адже експлуатація генератора веде за собою до багатьох труднощів. Зберігання генератора та пального, облаштування спеціального місця для його експлуатації, запуск та інше обслуговування…
За словами Михайла Лук’яника, найбільший недолік генераторів – це екологічний вплив.
Викиди вуглекислого газу та інших шкідливих речовин від дизельних і бензинових генераторів суттєво забруднюють повітря, особливо в густонаселених містах.
– Генератори використовують викопне паливо, дизель, бензин, у рідких випадках газ, чим забруднюють атмосферу міста. Також створюють джерело постійного шуму, – наголошує експерт. – Постійні витрати на пальне роблять їх використання дорогим і не завжди ефективним у довгостроковій перспективі.
Ще одним рішенням забезпечення живлення для побутових приладів стали для українців зарядні станції. На відміну від генераторів, такі станції не потребують пального та не створюють шуму, що є великою перевагою, особливо в багатоквартирних будинках або офісах. Їх можна заряджати від мережі або автомобіля. Це робить їх придатними для повторного використання та легко інтегрує в екологічно чисті енергосистеми.
Як зазначає Михайло Лук’яник, зарядні станції мають обмежену ємність і можуть підтримувати роботу лише певних приладів або забезпечувати енергію на обмежений час. З огляду на ці фактори, зарядні станції є ефективними в умовах короткочасних відключень і для обмеженої кількості побутових приладів. Тобто для зарядки гаджетів чи підтримки роботи WiFi – це непогане рішення, а ось для роботи електроплити чи іншої енергоємної техніки їх буде недостатньо.
– Щодо сонячної електростанції, ГО “Екоклуб” допоміг реалізувати більше трьох десятків проєктів встановлення СЕС по усій Україні, – розповів експерт.
Серед основних переваг сонячних станцій над іншими рішеннями, експерт виділив:
- Швидка окупність, пов’язана з відносним зменшенням вартості обладнання та зростанням вартості електроенергії.
- Екологічність, адже технологія не передбачає викидів шкідливих речовин.
- Безшумність у порівнянні з генераторами.
- Доступність – сьогодні купити сонячну електростанції можна в кредит на 10 років без відсотків для приватного сектора і з грантом (безповоротною допомогою) 70% для ОСББ.
- Сонячна електростанція потужністю 10 кВт може легко забезпечити роботу пральної машини в світлу пору доби.
- Комплектування СЕС гібридним інвертором та акумулятором дозволяє зробити приватний будинок практично енергонезалежним. У випадку з ОСББ це забезпечення освітлення, роботу системи опалення, а в окремих випадках – функціонування ліфтів (якщо вони сучасні).
Проте, незважаючи на всі ці переваги, в банках немає черг на встановлення сонячних електростанцій. Причин цього може бути багато – це і війна та невизначеність майбутнього, це й хороша робота енергетиків, які мінімізують кількість і тривалість відключень і багато українців згодні побути кілька годин без світла, ніж купувати сонячну електростанцію. Ще одна причина – ціна електростанції, як у рази дорожча за генератор. Проте в розрахунку на термін експлуатації, а це 20-25 років, вартість виробництва 1 кВт електроенергії СЕС складатиме орієнтовно 1-1,5 грн., а ось генератором щонайменше 15 грн. То які ще аргументи потрібні?
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ,
Світлана ПІКУЛА
- Громада з Рівненщини зібрала Різдвяні посилки для захисників (ФОТО)Напередодні Різдва Христового Бугринська громада об’єднала зусилля, щоб підтримати наших захисників, які щоденно стоять на варті спокою країни. Завдяки спільним старанням було зібрано 85 різдвяних посилок, наповнених любов’ю, турботою та щирими побажаннями.