Програми підтримки ОСББ у Рівному не припинили свою дію навіть в умовах воєнного часу
Збереження та раціональне використання енергії, як доводить досвід, – не лише вимога часу, це ще й вигода. І це стосується як міста в цілому, так і кожного його мешканця зокрема.
Адже впровадження енергоефективних заходів дозволяє спрямовувати фінанси не на придбання енергоресурсів, а на вирішення інших нагальних потреб і розвиток.
ДОВІДКА.
ОСББ Хивльового,6: Завдяки реалізованому торік проєкту ОСББ «М. Хвильового, 6А» скоротило споживання енергії на понад 40%.
Сонячна батарея стоматполііклініка: Встановлені на даху стоматполіклініки сонячні батареї дозволяють економити на електроенергії 200-250 тисяч гривень у рік.
ОСББ Чорновола: В ОСББ «Чорновола-40» споживання енергоносіїв скоротилося приблизно на 40%.
Рівне було й залишається в числі лідерів з реалізації енергозаощаджувальних проєктів як у комунальній, так і житловій сфері. Більше того, свого часу наше місто було першим, яке запустило власну програму «ЕнергоДім», а сьогодні – єдине в Україні, де в рамках співпраці з ЄС втілюється проєкт «Створення концепції NetZero для міста Рівне». Тобто Рівне стало одним з пілотних міст, де буде впроваджено стратегію декарбонізації та найсучасніші енергоефективні технології.
Про реалізацію в Рівному проектів з енергоефективності детально редакції газет «Сім днів» розповів директор департаменту економічного розвитку Рівненської міської ради Віталій ЛЮШИН.
Поруч з перевіреними часом з’явилися нові програми
– Незважаючи на війну, Рівне продовжує підтримувати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Які на сьогодні програми залишилися діючими, а які з певних причин довелося тимчасово згорнути чи скоротити?
– Навіть попри те, що всі ми переживаємо сьогодні нелегкі часи, місто продовжує підтримувати тих, хто хоче вдосконалювати свої будинки. Бо це позитивно позначається на стані житла, його комфортності та безпечності. Йдеться не просто про красу чи комфорт, а життєздатність багатоповерхівок.
За словами Віталія ЛЮШИНА, у Рівному діє три програми для підтримки ОСББ. Це насамперед муніципальна програма сталого розвитку, яка започаткована в нас за сприяння Програми розвитку ООН в Україні ще 2004 року.
– Це перевірена часом демократична програма, яка дуже добре себе зарекомендувала. – зазначає очільник Департаменту. – Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків із задоволенням беруть у ній участь. Той, хто дбає про свої побутово-комунальні умови, вже встиг по кілька проєктів реалізувати в рамкам міських програм. Голови правлінь ОСББ уже знають, як працювати з бухгалтерськими документами, підрядниками, як укладати з ними угоди через публічні системи закупівель. А ми, як департамент економічного розвитку, консультуємо людей, збираємо документи і подаємо на фінансування.
В Рівному не менш популярна програма «Енергодім Рівне», яка передбачає співпрацю з Фондом енергоефективності. Місто відшкодовує частину відсотків за користування кредитом і частину витрат на впровадження енергоефективних заходів.
– Треба зауважити, що в нинішньому році стали кращими умови для ОСББ для участі в програмі енергомодернізації багатоквартирних будинків, які втілює Фонд енергоефективності. – розповів Віталій Люшин. – Зараз для пакету «А», який включає так звані легкі роботи – заміну вікон, дверей, Фонд енергоефективності виділяє 60 відсотків коштів, внесок ОСББ – 20, а решту – місто. До слова, донедавна Фонд співфінансував лише 40 відсотків. Для пакету «Б», який включає складніші роботи, зокрема утеплення будинків, ще цікавіша пропозиція. Фонд зараз дає 70 відсотків коштів, ОСББ – лише 10 відсотків. І 20 відсотків відшкодовує місто.
В цьому році була розроблена ще одна програма – «ГрінДім Рівне». Вона передбачає встановлення сонячних електростанцій і теплових насосів. Щоправда у цьому році кошти на неї не були виділені. За словами пана Віталія, він сподівається, що в наступному році депутати підтримають фінансування цієї програми. На сьогодні вже є два претенденти, які написали заяви про включення їх до цієї програми.
– Ось так, ніщо не стоїть на місці, все змінюється. Деякі програми відживають своє чи в силу різних обставин призупиняються, інші – вдосконалюються. З’являються й нові, як-от «Револьверний фонд». – зауважив Віталій Григорович. – Цю програму впроваджує Асоціація «Енергоефективні міста України». Рівне теж до неї долучилося.
Як діє Револьверний фонд?
Учасники Асоціації сплачують внески за рахунок яких представники ОСББ міст, які входять в Асоціацію можуть подати заявки і мають право взяти безвідсотковий кредит терміном на один рік у межах коштів, які виділило місто. Рівне також зробило в цьому році свій внесок у розмірі 2 млн гривень.
Порядок такий: одному учаснику, залежно від кількості квартир, дозволяється взяти кредит від 200 до 500 тисяч гривень. Наприклад, якщо чотири учасники візьмуть максимально гроші (тобто по 500 тисяч грн), то разом отримають 2 мільйони гривень. Але хтось бере кредит на рік, а хтось – на півроку. Взяв на півроку кошти – повернув. Заходить наступний претендент. І ці два мільйони крутяться. Тому програма й отримала назву «Револьверний фонд».
– Охочі брати участь у цій програмі будуть, бо бачимо, що є зацікавленість. Адже представники ОСББ можуть взяти кредити навіть на реалізацію муніципальної програми сталого розвитку чи на «ЕнергоДім». – розповів очільник Департаменту. – Якщо кількість претендентів на отримання безвідсоткового кредиту збільшуватиметься, наше місто розгляне можливість додати ще два чи п’ять мільйонів. І ці кошти також будуть «крутитися».
Всі ці програми, які я озвучив, не припинили свою дію навіть в умовах воєнного часу. Завдання влади міста, департаменту економічного розвитку – забезпечувати їх виконання.
Енергонезалежність стала топ-темою
– До слова, скільки місто виділило в цьому році коштів на розвиток рівненських ОСББ? Яким проєктам віддавали перевагу?
– У 2024 році з бюджету Рівненської міської територіальної громади було виділено: на муніципальну програму сталого розвитку на 2024-2026 роки – 10 млн гривень; на програму «ЕнергоДім Рівне» – понад 10 млн гривень.
І, як я вже говорив, Рівне внесло 2 млн грн членських внесків до «Револьверного фонду».
Звісно, перевагу віддавали проєктам з енергоефективності. Наведу успішні приклади реалізації проєктів ОСББ за програмою «ЕнергоДім Рівне» за пакетом «Б»: ОСББ «Квасилівські зорі» вартістю 3 741 тис. грн, відшкодування з місцевого бюджету – 1 045 тис. грн; ОСББ «Чорновола-40» – вартістю 18 397 тис. грн, відшкодування – 1 805 тис. грн; ОСББ «Макарова10 Рівне» – вартістю 25 653 тис. грн, відшкодування – 2 517,00 тис. грн. ОСББ «Добробуд» реалізувало проєкт за пакетом «А» вартістю 82,95 тис. грн, відшкодування становить 14,43 тис. грн.
Загалом завершили роботи за проєктами сім ОСББ, з яких три ще очікують відшкодування з Фонду, в шести – на стадії завершення. Одне ОСББ, на жаль, призупинило роботи.
Чи існують міські програми з енергоефективності для приватних домогосподарств
– Зараз ведемо мову про об’єднання співвласників, а чи існують міські програми з енергоефективності для приватних домогосподарств?
– Це питання для нас актуальне, тому ми на нього звернули пильну увагу. І не випадково, оскільки ОСББ мають програми підтримки; підприємці, які встановлюють сонячні станції, отримують компенсацію, щоб їх стимулювати. І це виправдано, бо якщо є сонячна станція, то ти можеш забезпечувати себе енергією і теплом. Тому що блекаути можуть бути, і взагалі треба всім економити електроенергію, дбати про енергонезалежність, що дуже важливо сьогодні.
А от щодо підтримки приватних домоволодінь наразі немає нічого. Але ми знайшли дуже гарний проєкт, який зараз на стадії акцепту. Маю велику надію, що виграємо міжнародний грант і реалізуємо задум. Ми передбачимо за рахунок цього гранта і співфінансування міста (бо там 50 на 50) для власників приватних домоволодінь або компенсацію відсотків за кредити, або погашення частини вартості. Це буде хороший стимул для встановлення ними сонячних станцій.
Сподіваємося, цей грант ми «дотягнемо» до кінця, бо він грантодавцям сподобався. Тому дякую за запитання, дуже доречне.
Які грантові проєкти з енергоефективності реалізовуються у Рівному
– Якщо ми вже торкнулися теми грантових проєктів з енергоефективності, то чи можете навести приклади успішно реалізованих?
– Департамент економічного розвитку опікується 250 муніципальними приміщеннями, отож зацікавлені в тому, щоб кожне було енергонезалежне. Але неможливо охопити всі за раз. Адже, для прикладу, щоб отримати грант для встановлення сонячної станції, треба виконати важливу вимогу: дах приміщення має бути в належному, можна сказати, в ідеальному стані. Ми його ремонтуємо за рахунок бюджету міста. Так, скажімо, вже підготували основу для встановлення сонячної станції в хірургічному корпусі одного з медичних закладів.
Хочемо зробити енергонезалежним і адміністративне приміщення на вулиці Поштовій. Коли в нас блекаути, світло у приміщенні теж відключається. А працювати треба. Правда, є генератор, який споживає дизельне пальне, забруднюючи довкілля. Тому ми також беремо участь у проєкті зі встановлення сонячної станції. В результаті отримаємо три важливі складові: економію електроенергії, чисту екологію, енергонезалежність.
Додам, що зараз на першому і другому поверхах адмінприміщення завершуємо масштабний ремонт, де функціонуватиме міський комунальний коворкінг-центр. Іншими словами, це колективний офісний простір, де на пільгових умовах будуть представлені місцеві товаровиробники, розміститься частинка ЦНАПу тощо.
Тепер варто детальніше розповісти про реалізацію проєктів з енергоефективності у бюджетних установах. Енергозберігаючі технології впровадили у школах №№ 26, 27. Здійснили монтаж сонячної електростанції на даху комунального некомерційного підприємства «Міська стоматологічна поліклініка». Облаштували альтернативні джерела теплової енергії для комунального некомерційного підприємства «ПМСД «Центральний» РМР.
Нещодавно запрацювала на повну потужність сонячна станція на даху одного з великих комунальних медичних закладів.
Крім усього, нині в Рівному впроваджуємо проєкт Net Zerо.
Реалізовані проєкти окупилися сторицею
– Віталію Григоровичу, цікаво, як впровадження в Рівному енергоефективних заходів позначається на використанні енергоресурсів?
– Ну давайте на конкретних прикладах. Скажімо, комплексна термомодернізація ліцею громади дозволила досягти економії теплової енергії на 58%. За тарифом на сьогодні це становить 2,6 млн. грн за рік (порівняно з 2017 роком).
Або ж такий факт. Від встановлення сонячної електростанції потужністю 32 кВт економія електроенергії склала 250 тис. грн на рік.
Тепер що стосується об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Ото візьмімо проєкт з впровадження енергоефективних заходів, який ОСББ «Гагаріна-1» реалізувало у 2022 році. Завдяки цьому вдалося досягти економії енергоресурсів у середньому від 20 до 50 %, залежно від під’їздів. У свою чергу, ОСББ «М. Хвильового, 6а» реалізувало проєкт у 2023 році й таким чином скоротило споживання енергії на понад 40%. В ОСББ «Чорновола-40» споживання енергоносіїв скоротилося приблизно на 40%. У цьому будинку, який став теплим і красивим, створені комфортні умови проживання, у квартирах немає «недогрівів» чи «перегрівів».
– Наскільки активно ОСББ Рівного використовують можливості, які пропонує Фонд енергоефективності, «ГрінДім»? І чи є додаткова підтримка цих програм з боку міста?
– ОСББ Рівненської міської територіальної громади беруть активну участь у програмах Фонду енергоефективності. Зокрема: 23 ОСББ долучилися до програми «ЕнергоДім», із них 14 є учасниками міської програми «ЕнергоДім Рівне»; 8 ОСББ беруть участь у програмі «ГрінДім», із них 2 ОСББ зголосилися на участь у міській програмі «ГрінДім Рівне».
Звісно, якщо б не війна, це число об’єднань співвласників було б у рази більшим. Але треба віддати належне тим, хто, незважаючи ні на що, інвестує в майбутнє і свій добробут.
Василь ГЕРУС
Публікація підготовлена за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
На фото: Віталій Люшин.
Читайте також:
- Як встановлюватиметься інвалідність за новими правилами МОЗДля отримання інвалідності лягати в стаціонар не потрібно. При цьому на дообстеження людину скеровуватимуть лише один раз. Такі будуть нові правила.