Батареї ледь теплі, а рахунки за них приходять космічні. Фактично з року в рік під час опалювального сезону багато хто з нас стикається з одними й тими ж проблемами. Отож актуальності не втрачає питання, яким чином можна зменшити платіжку та, при цьому, краще зігріти свою оселю.
Щоб зменшити рахунки за комунальні послуги, мешканці багатоквартирних будинків нерідко вирішують насамперед утеплити стіни фасаду. Завдяки цьому сподіваються мати тепло в оселях і зменшити рахунки за опалення, тобто споживати менше тепла. Але, як виявляється, це аж ніяк не вихід.
Перше, що радять зробити з метою економії експерти, – це встановити лічильник тепла, що дозволить зменшити цифри комунальних платежів на 20-30 відсотків. Ще до 20 відсотків заощадження забезпечить встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП). Іншими словами, це комплекс приладів, що дозволяє мешканцям будинку регулювати, скільки теплоносія в нього надходитиме.
Довідка. Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) – комплекс обладнання та автоматичних пристроїв, який приєднаний до мережі централізованого теплопостачання та об’єкта споживача. ІТП допомагає керувати системою теплоспоживання будівлі, регулюючи параметри подачі теплоносія в будинок відповідно до зміни погодних умов.
Утім, як показує досвід, цього замало, щоб досягти максимального ефекту. Отож спробуємо розібратися, як правильно вчинити, щоб у наших домівках стало жити комфортно, а платіжки – такими, щоб ними не обпектися.
Багатоповерхівку утеплили, а очікуваного зиску немає
На той час, коли мешканці будинку на вулиці Галицького, 4 створили у 2006 році ОСББ, у багатоповерхівці вже було обладнання, яке, зі слів голови правління об’єднання співвласників Галини Похильчук, чимось нагадувало індивідуальний теплопункт. Але воно не працювало.
– Отож ми вирішили запустити його під час встановлення лічильника тепла, – розповідає Галина Петрівна. – Так і зробили, поставивши на цьому крапку. А згодом, оскільки в Рівному на той час діяла програма «теплих кредитів», яка поєднувалася з муніципальною програмою сталого розвитку, співвласники багатоповерхівки на загальних зборах прийняли рішення утеплити будинок. Щоб отримати більшу суму відшкодування з місцевого бюджету, а отже, полегшити тягар банківського кредиту, заходи з термомодернізації проводили в кілька етапів. Відтак встановлювали вікна і двері в місцях загального користування, провели енергоефективне освітлення і, звичайно, утеплили будинок.
Та, як зауважує очільниця ОСББ «Галицького – 4», очікуваного ефекту не отримали попри те, що є ІТП і лічильник, але немає модульного блока з погодозалежним регулюванням системи опалення будівлі. Через те подачу тепла доводиться балансувати в ручному режимі, для чого на період опалювального сезону необхідно наймати фахово підготовленого спеціаліста.
– На сьогодні, – веде далі Галина Похильчук, – треба довести до толку ІТП – з погодозалежним регулюванням, відповідною автоматикою і встановити балансувальні клапани на всі чотири під’їзди. Балансувальні клапани, зокрема, дадуть можливість мати однакову температуру у квартирах як на дев’ятому, так і на першому поверсі. Наразі, оскільки в панельному будинку – верхня роздача тепла, дев’яті поверхи перегріваються, а перші – мерзнуть. А все тому, що нерівномірно розподіляється теплоносій. Встановлення датчика регулювання на температуру зовнішнього повітря дасть можливість автоматично регулювати подачу теплоносія: температура надворі піднялася – клапани закрилися і будинок задовольняється внутрішньою температурою теплоносія. Коли на вулиці стає холодніше – клапани автоматично відкриваються і в систему потрапляє теплоносій безпосередньо з котельні. Крім того, автоматика дозволяє відрегулювати температуру у квартирах. Тобто можна автоматично налаштувати так, що в помешканнях буде 18, 20 чи 22 градуси (залежно від вашого бажання).
Нині ОСББ «Галицького – 4» вже виготовило проєктно-кошторисну документацію, щоб обладнати ІТП усім необхідним. Тоді проведені енергоефективні заходи матимуть максимальний ефект.
Вигода очевидна
А от мешканці двопід’їздної дев’ятиповерхівки на Міцкевича, 5 встановили ІТП у жовтні 2017 року, скориставшись програмою «Теплі кредити». На реалізацію проєкту, вартість якого на той час становила 87 тис. грн, отримали компенсацію з міського бюджету в розмірі 40% від ціни обладнання – 34,8 тис. грн.
– Коли в січні 2017 року мешканці нашого будинку отримали квитанції за грудень 2016 з сумами за опалення в розмірі приблизно 46 грн за кв. м, – розповідає член правління ОСББ «Дружба Рівне» Валерій Калганов, – ми вирішили створити об’єднання співвласників і скористатися Державною програмою енергоефективності, щоб встановити індивідуальний теплопункт. Взяти «теплий кредит» у банку з державною компенсацією 40 % коштів, витрачених на обладнання та ще додатково, згідно з міською програмою, планували отримати компенсацію з міського бюджету.
Спершу планували встановити індивідуальний тепловий пункт і замінити в місцях загального користування вікна та двері. Проте коли нам повідомили, що в Державному фонді закінчилися кошти, і можна отримати лише 40% відшкодування від міста, то вирішили заміну вікон відкласти на наступний рік, коли зможемо отримати додаткове відшкодування від держави. Так воно і сталося. А кредит на ІТП, за словами Валерія Калганова, ОСББ погасило протягом двох місяців. А вже навесні 2018 року порівняли суми за опалення. Як виявилося, завдяки встановленню індивідуального теплопункту спожили на 110 Гкал менше, ніж під час попереднього опалювального сезону. Загалом по будинку на теплі мешканці багатоповерхівки зекономили майже 190 тис грн.
– Тобто наш ІТП заощадив майже 30% наших коштів, – підсумував співрозмовник. – І вже у 2018 році ми пішли на утеплення. А платіжки за тепло тепер не кусаються.
Без ІТП – і ні туди, і ні сюди
Енергоефективні заходи, аби вони були найбільш ефективними, на переконання керівника центру енергоефективності НУВГП, кандидата технічних наук Володимира Довбенка, потрібно починати зі встановлення ІТП і лічильників:
– У будь-якому випадку, як би ми не хотіли, – це обов’язкові умови. Індивідуальний теплопункт – основа для досягнення економії. Якщо не встановлено ІТП, інші заходи з енергоефективності сприятимуть підвищенню температури в приміщенні, але не зменшать рахунки власників будинків за тепло.
Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП), зі слів експерта, сприяє тому, що будинок бере від котельні стільки тепла, скільки потрібно за наявних погодних умов і розташування будинку. А утеплення будинку (стін, вікон енергозберігаючих, даху, дверей) потрібно для того, щоб утримувати тепло, яке відібрав будинок, і як можна найдовше. У результаті досягається значна економія всіх послуг.
– У більшості випадків, – продовжує Володимир Довбенко, – в нас є перегріті й недогріті будинки та квартири. Наприклад, нижні поверхи мерзнуть, у них завжди – 16-18, а на верхніх – 25 градусів. Коли ви утепляєтесь без системи регулювання, ті верхні поверхи задихаються – там 30 градусів, тому відкривають усе, що можна. А ось нижнім стає комфортно – 20-22 градуси. От і виникає невдоволення, починаються сварки. Та й витрати на опалення можуть бути більшими, бо ви не можете якісно регулювати подачу теплоносія. Не можна утепляти будинок без регулювання.
– На наступному етапі, – веде далі Володимир Довбенко, – потрібно встановити балансувальні клапани, щоб збалансувати подачу тепла по кожному стояку.
– Як це, – цікавлюся в експерта, – практично зробити на сьогодні?
– Є Фонд енергоефективності, де вам скажуть: якщо хочете провести будь-які заходи, але немає ІТП, то спершу ставите ІТП. Якщо вже є ІТП, ідіть на утеплення. І умови, які сьогодні пропонує фонд, мабуть, кращі, ніж «теплий кредит». Бо «теплий кредит» передбачав співфінансування 70 на 30. А в Рівному, крім Фонду енергоефективності, який дає 70% вартості проєкту, ще й місто компенсує 20%, відтак отримаєте 90% відшкодування. Таких умов навіть за «теплих кредитів» у нас не було.
Щоб одним не мерзнути, а іншим не задихатися
Чому, беручись за енергоефективні заходи, треба спочатку встановити ІТП? З цим запитанням редакція звернулася до експерта ГО «Екоклуб» Михайла Лук’яника.
– Після встановлення лічильника тепла ІТП є наступним кроком до проведення енергомодернізації будинку, оскільки дозволяє убезпечити будівлю від надмірного споживання тепла. До однієї й тієї ж магістральної труби може бути підключені різні будинки: одні – утеплені, інші – ні, одні – з силікатної цегли, а інші – з керамічної, чи панельні. Усі ці будівлі потребують різної кількості тепла на одну й ту ж одиницю площі. ІТП дозволяє врегулювати індивідуальне споживання будинку і залежно від особливостей конструкції і вимог споживачів. Наприклад, споживання громадських будівель, шкіл чи державних установ значно відрізняються від житлових будинків. Скажімо, в школі не потрібні плюс 20 градусів у вихідні дні чи вночі. Адже там нікого немає. ІТП дозволяє подавати тепло за потреби споживачів.
– Чому без ІТП не варто починати утеплювати будинок?
– Звісно, якщо будинок холодний або котельня подає менше тепла, ніж потрібно, ІТП його не обігріє. А ось утеплення будинку дозволяє зменшити тепловтрати. Проте без ІТП у квартирах і приміщеннях стане гаряче і споживачам доведеться відкривати вікна. Тобто реальної економії не буде. Такі приклади є. Разом з тим, первинне встановлення ІТП дозволяє відразу врегулювати споживання тепла до оптимального і після утеплення стін чи заміни вікон відразу зменшити його споживання.
Світлана ПІКУЛА
Публікація підготовлена за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: Конфоркою оселю не нагрієш – марнотратно і небезпечно
- Вперше за кілька років «Старий Луцьк» здолав БК «Рівне»БК «Рівне-ОШВСМ» на власному майданчику поступився команді «Старий Луцьк-Університет» – 62:74 – в матчі регулярного чемпіонату Суперліги. Лише в перші хвилини на майданчику точилася рівна боротьба. Однак в середині першої чверті волиняни здійснили ривок і виграли десятихвилинку – 24:14. Ця…