У вівторок, 16 червня, у Верховній Раді підтримали за основу законопроєкт №3014 “Про електронні комунікації”
Законопроект підтримали 248 депутатів.
Згідно з пояснювальною запискою закон України “Про електронні комунікації” визначатиме правову основу діяльності у сферах електронних комунікацій і радіочастотного спектру. Він покликаний визначити повноваження держави щодо управління та регулювання діяльності у сфері електронних комунікацій, а також права, обов’язки і принципи відповідальності всіх сторін, залучених у використання електронних комунікаційних послуг.
Проектом закону пропонуються нові підходи до регулювання радіочастотного спектру, зокрема, щодо забезпечення ефективного користування радіочастотами, технологічної нейтральності, зменшення регуляторних бар’єрів.
Що нового для користувача:
- інтернет як універсальна послуга. Держава гарантує громадянину можливість доступу до мережі інтернет.
- захист від спаму. Законопроектом передбачено штраф, який складе від 1,7 до 3,5 тисяч гривень (ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за спам-повідомлення і спам-дзвінки.
- Якщо компанія або особа не надала користувачеві можливість при отриманні комерційних електронних повідомлень з метою реклами або продажу товарів або послуг відмовитися від їх розсилки або їх відправки без надання інформації про особу відправника (крім повідомлень постачальника електронних комунікаційних послуг) на його адресу електронної пошти, номер телефону або інший мережевий ідентифікатор – штраф складе від 3,4 тис. до 8,5 тис. гривень (від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
- захист прав. Оператори і провайдери можуть зазнати серйозних фінансових втрат у разі порушення прав споживачів. Для захисту прав абоненту не потрібно буде йти в суд. Позасудові суперечки вирішуватиме телеком-регулятор в обмежені терміни (2 місяці).
- без “пакетів”. Документ передбачає право абонента платити лише за необхідні послуги (наприклад, лише “за хвилини”, а не смс і Інтернетом, які не використовуються, але включені в “тарифний пакет”).
Законопроект передбачає, що в ліцензіях на користування радіочастотним ресурсом для операторів не буде зазначатися конкретна технологія – їх застосування буде визначатися лише планом використання радіочастотного ресурсу.
Найбільше суперечок було навколо створення Національного регулятора в сферах електронних комунікацій і радіочастотного спектру. У законопроекті мало сказано про цей орган і було прийнято рішення до другого читання законопроекту «Про електронні комунікації» підготувати і законопроект про регуляторі.
Ще однією складністю було узгодити українську і європейську термінології в сфері електронних комунікацій.
У законопроекті є норма, за якою держава і місцева влада будуть надавати доступ до інфраструктури для інтернет-доступу у віддалених селах і селищах.
Щоб постійно бути в курсі новин підписуйтеся на наш Telegram