З 1 червня 2022 року в деяких країнах Євросоюзу набувають чинності нові правила для вимушених переселенців з України — шукачів тимчасового притулку в зв’язку з війною. Зміни стосуватимуться проїзду, порядку отримання соцвиплат та інших аспектів. Про це пише https://nv.ua
Яких країн стосуватимуться ці зміни?
Нові правила почнуть діяти в Польщі, Німеччині, Чехії, Швейцарії та Болгарії.
Чи правда, що проїзд в громадському транспорті для українців відтепер буде платним?
Так, одна з ключових змін стосується саме проїзду в громадському транспорті в зазначених країнах. До 1 червня українці могли користуватися наземним, підземним та залізничним транспортом безкоштовно. Для цього було достатньо лише показати паспорт, або оформити в залізничній касі так званий «нульовий», тобто безкоштовний квиток.
З 1 червня українці в Німеччині можуть придбати проїзний квиток за 9 євро на місяць, який можна купити ось тут. Він дійсний у міському транспорті та регіональних поїздах. Поїзди далекого сполучення будуть платними. Виняток — проїзд для тих громадян України, які тільки прибули до Німеччини та мають відповідну печатку про перетин кордону в своєму паспорті.
Платним буде також і проїзд у громадському транспорті в польській столиці — Варшаві, а також у Кракові. Актуальні розцінки на квитки та абонементи можна подивитися ось тут. Винятки — залізничні маршрути з прикордонних до України міст: Хелма, Грубешіва, Любліна, Дорогуська, Перемишля, Загужа, Ярослава, Жешува. Таким чином ті українці, хто тільки-но прибуває до Польщі, зможуть дістатися до польських міст безкоштовно.
Разом з тим, поїздки в поїздах другого класу TLK та IC по території Польщі досі залишаються безкоштовними для українців, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року і належать до наступних категорій: діти до 18 років, жінки та чоловіки, старші 60-ти років, особи з інвалідністю.
Проїзд для українців також стане платним в Болгарії та Швейцарії. В Чехії планують запровадити абонементи вартістю близько 7 євро на місяць. Платним також стане і міжміське сполучення в цій країні. Детальніше про правила проїзду по Чехії можна почитати ось тут.
А що буде з соціальними виплатами?
Вимушені українські переселенці, які перебувають в Німеччині, з 1 червня мають подавати документи до місцевих центрів зайнятості, тобто Job Centre, в своєму місті. Ця структура буде опікуватися соціальними виплатами, а також пошуком роботи. Особи, які подалися до центру зайнятості, мають відвідувати призначені співбесіди в структурах, які готові надати українцям робочі місця. Крім того, є також і можливість навчатися на так званих інтеграційних курсах, де викладатимуть німецьку мову та історію — для тих, хто планує залишатися в Німеччині в довготривалій перспективі.
Чи зміняться розміри соціальних виплат?
З 1 червня 2022 року в Німеччині збільшать розмір соціальних виплат для українців: раніше суми становили 200 євро на дитину та 340 євро на дорослого на місяць, та відтепер вони зростуть на 100 євро.
Натомість в Польщі з 1 липня планують перестати виплачувати грошову допомогу українцям взагалі. Таким чином місцевий уряд хоче стимулювати українців шукати роботу та забезпечувати себе самостійно. Винятки становитимуть особи з інвалідністю, вагітні жінки, багатодітні родини. Наразі сума виплат становить 40 злотих на людину на день.
Українці в Чехії з 21 березня 2022 року отримують 5 тис крон — за умови, якщо перетнули кордон після 24 лютого та мають відповідні позначки про це. Українські переселенці в Болгарії можуть отримати одноразові виплати в розмірі 375 левів. Детальна інформація про порядок отримання соцвиплат — на сайті Bulgaria for Ukraine.
Чи правда, що в деяких країнах нарешті можна буде обмінювати гривні на євро?
Так, з 1 червня з’явиться можливість обміняти готівкову гривню на євро в Бельгії — відповідну угоду підписали Національний банк України та Національний банк Бельгії. Обміняти гроші без комісії в еквіваленті до 10 тис грн на людину можна буде в таких банках: в касі національного банку, також Belfius, Beobank, BNP Paribas Fortis, CBC, ING, KBC, KBC Brussels.
Чи правда, що деякі країни перестануть приймати біженців з України?
Інформації про те, що якась із країн ЄС зовсім заборонила в’їзд для українських біженців на свою територію, немає. Проте деякі країни намагаються врегулювати питання розміщення українців так, аби рівномірно розподілити навантаження на свої державні структури та уникнути перенаселення. До прикладу, українські біженці в Швейцарії більше не можуть самостійно обирати, де саме оселитися в цій країні. Людей розподіляють по країні відповідно до розпоряджень уряду. Переповненими також є великі міста в Польщі та Німеччині, тож тим, хто тільки перетинає кордон та прямує до цих країн, не радять обирати для проживання такі міста, як, наприклад, Варшава або Краків у Польщі, Берлін, Кельн або Мюнхен у Німеччині.
З 31 травня 2022 року українці, які тимчасово знайшли безкоштовний прихисток в готелях на узбережжі Болгарії, будуть змушені виселитися. Тих, хто не знайшов роботу і не може оплачувати житло самостійно, розселять по муніципальних чи державних гуртожитках — українським біженцям вже готові надати 15 тис ліжкомісць.
Де шукати інформацію про подальші зміни правил?
Про всі зміни про правила перебування українців, які рятуються від війни, в країнах Євросоюзу, мають повідомляти на спеціальному сайті ось тут. Збережіть собі також сайт Міністерства закордонних справ України — через нього ви можете знайти контакти консульств та посольств України за кордоном, у потрібній вам країні. Також корисну інформацію можна знайти на сайті Міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих регіонів. Крім того, у фейсбуці та месенджері Телеграм існує велика кількість груп, спільнот та чатів для українців у тій або іншій країні. Там можна запитати поради, поділитися досвідом чи знайти допомогу в конкретному населеному пункті в одній з країн ЄС.