Українська традиція та мистецтво оздоблення великодніх яєць офіційно включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Таке рішення було прийнято на 19-ій сесії Міжурядового комітету організації.
Підготовка номінації, разом з українською спільнотою в Естонії, розпочалася у 2017 році.
Її основу складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, та «Традиція гуцульської писанки». Ще один елемент — «Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць» включений до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
“Визнання української писанки, як культурного надбання людства, демонструє усьому світу, що українська культура є невід’ємною частиною світової культури, яка базується на повазі до творчого розмаїття, та повазі до культури і традицій народу” – зазначили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
Обмін і дарування писанок є дуже важливою традицією для українців незалежно від того, пов’язані вони з церквою чи ні. Особисті побажання та послання зафіксовано в різних символах на писанках. Національні візерунки українських писанок не випадкові — кожен мотив має своє значення. Це і робить кожну писанку унікальною.
У Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства — 611 елементів, що відповідають 5 регіонам і 140 державам-учасницям Конвенції. Від України до цього списку включено «Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» у 2013 році, «Традицію Косівської мальованої кераміки» у 2019 році та «Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» у 2021-му.
Читайте також: У Рівному стартувала благодійна акція “Зігріваємо любов’ю”