Випускниця Механіко-математичний факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Марина В’язовська отримала найпрестижнішу нагороду у сфері математики – медаль Філдса. Сьогодні нагороду вручили на Міжнародному математичному конгресі у Гельсінки.
Нагороду українці присвоїли за розв’язок задачі з пакування куль у восьмивимірному просторі, а також вона зробила внесок у розв’язок пов’язаних задач та задач з інтерполяції в аналізі Фур’є.
Марина стала другою представницею України після Володимира Дрінфельда та другою жінкою в історії премії після іранської математикині Мар’ям Мірзахані. Для українки медаль Філдса — це вже дев’ята міжнародна нагорода за її роботу.
Престижний науковий ресурс https://www.quantamagazine.org/ присвятив українці сьогодні ключову статтю.
У ній, зокрема, йдеться про те, що В’язовська не живе в Україні вже певний час, але там залишалися її близькі. На початку війни дві її сестри, 9-річна племінниця і 8-річний племінник, вирушили до Швейцарії, де зараз проживає В’язовська. Спочатку їм довелося чекати два дні, поки трафік стане менш інтенсивним. Провівши кілька днів у чужому домі, чекаючи своєї черги як біженці від війни, вони зрештою перетнули кордон до Словаччини, поїхали до Будапешта за допомогою Червоного Хреста, а потім сіли на літак до Женеви. 4 березня вони прибули до Лозанни, де зупинилися разом із Вязовською, її чоловіком, 13-річним сином і 2-річною донькою.У Києві залишилися батьки В‘язовської, бабуся та інші члени родини. Адже 85-річна бабуся, яка в дитинстві пережила війну та окупацію під час Другої світової, відмовилася їхати з рідного міста. Батьки залишилися з нею.
У травні В‘язовська сказала, що, незважаючи на те, що війна та математика існують у різних частинах її свідомості, останніми місяцями вона не могла проводити багато досліджень. «Я не можу працювати, коли я з кимось конфліктую або відбувається щось емоційно важке», — сказала вона.
Медаллю Філдса раз на 4 роки нагороджують молодих математиків віком до 40 років за видатні досягнення в науці. Її вручають на відкритті Міжнародного математичного конгресу, а лауреатів обирає комітет International Mathematical Union. Нагорода складає 15 тисяч канадських доларів, а медаль вважається найпрестижнішою відзнакою в математиці, яка прирівнюється до Нобелівської премії.