Згідно з останніми оцінками ВООЗ, опублікованими сьогодні в документі «Проблема самогубств в світі, 2019 г.», суїцид залишається однією з основних причин смерті в усьому світі.
Щорічно в результаті самогубств вмирає більше людей, ніж від ВІЛ, малярії або раку грудей, або в результаті військових дій і вбивств. У 2019 року в результаті самогубства пішло з життя більше 700 000 чоловік, тобто одна з кожних 100 смертей – самогубство; ця обставина спонукала ВООЗ розробити нові рекомендації для допомоги країнам в підвищенні ефективності профілактики самогубств і надання допомоги особам, які вчинили спробу самогубства.
ВООЗ публікує рекомендації, покликані сприяти скороченню числа самогубств в світі на одну третину 2030 р.
«Ми не можемо і не маємо права ігнорувати проблему самогубств, – заявив Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. – Кожне самогубство – трагедія. Приділяти увагу профілактиці самогубств особливо важливо зараз, після довгих місяців життя в умовах пандемії COVID-19, коли багато факторів ризику самогубства – втрата роботи, фінансові труднощі і соціальна ізоляція – ще відчутно присутні в житті людей. У представлених сьогодні ВООЗ нових рекомендаціях надано чіткі вказівки про способи активізації заходів щодо попередження самогубств».
Серед основних причин смерті молодих людей у віці 15-29 років самогубство займає четверту після дорожньо-транспортних пригод, туберкульозу та міжособистісного насильства.
Показники самогубств можуть бути різними в залежності від країни, регіону і статевої приналежності.
За самогубств чоловіки вдвічі випереджають жінок (12,6 на 100 000 у чоловіків і 5,4 на 100 000 у жінок). Показники самогубств серед чоловіків як правило більш високі в країнах з високим рівнем доходу (16,5 на 100 000). У жінок найвищі показники самогубств характерні для країн з рівнем доходу нижче середнього (7,1 на 100 000).
Рівень самогубств в Регіоні ВООЗ для країн Африки (11,2 на 100 000), Європейському регіоні ВООЗ (10,5 на 100 000) і Регіоні ВООЗ для країн Південно-Східної Азії (10,2 на 100 000) в 2019 р перевищували середній показник по світу (9,0 на 100 000). Найнижчий рівень самогубств відзначався в регіоні для країн Східного Середземномор’я (6,4 на 100 000).
У всьому світі рівень самогубств знижується; в регіоні країн Америки він, навпаки, зростає
За 20 років з 2000 по 2019 р рівень самогубств знизився: зниження середнього показника в світі склало 36%, в Регіоні Східного Середземномор’я – 17%, в Європейському регіоні – 47% і в Регіоні Західній частині Тихого океану – 49%.
Однак в Регіоні для країн Америки за той же період рівень самогубств зріс на 17%.
У деяких країнах попередження самогубств було оголошено одним із пріоритетних завдань, проте занадто багато країн як і раніше не приділяють цьому питанню необхідної уваги. На даний момент лише в 38 країн існує національна стратегія попередження самогубств. Для виконання завдання цур щодо зниження рівня самогубств в світі на одну третину 2030 р необхідно значним чином прискорити темпи скорочення числа самогубств.
Підхід LIVE LIFE
Для надання підтримки країнам у їх зусиллях щодо попередження самогубств, сьогодні ВООЗ публікує всеосяжні рекомендації щодо реалізації свого підходу LIVE LIFE. Даний підхід включає в себе чотири стратегії:
- обмеження доступу до знарядь вчинення самогубства, таким як високонебезпечні пестициди і вогнепальну зброю;
- роз’яснювальна робота із засобами масової інформації про необхідність відповідального підходу до висвітлення самогубств;
- сприяння розвитку соціально-емоційних навичок у підлітків;
- і раннє виявлення, оцінка, надання підтримки і подальше спостереження за всіма, хто страждає від суїцидальних думок і поведінки.
Заборона найбільш небезпечних пестицидів: вкрай ефективний захід
Беручи до уваги, що на частку отруєння пестицидами, за оцінками, припадає 20% всіх самогубств, а національні заборони на використання надзвичайно токсичних, високонебезпечних пестицидів довели свою економічну доцільність, введення таких заборон є рекомендованою ВООЗ мірою. До числа інших заходів відносяться обмеження доступу до вогнепальної зброї, зменшення кількості одиниць лікарських препаратів в упаковках і установку бар’єрів на об’єктах, розташованих на висоті.
Відповідальний підхід до висвітлення самогубств в ЗМІ
У керівництві підкреслюється роль, яку відіграють ЗМІ щодо проблеми самогубств. Публікація в ЗМІ повідомлень про самогубства може привести до зростання числа самогубств на грунті наслідування, особливо якщо мова йде про самогубство відомої людини або наводиться опис способу самогубства.
У новому керівництві рекомендується організація моніторингу за публікаціями про самогубства в ЗМІ і міститься адресована ЗМІ рекомендація протиставляти повідомленнями про самогубства історії про успішне одужання від психічних розладів або позбавлення від суїцидальних думок. Також рекомендується вести роз’яснювальну роботу з соціальними мережами для підвищення їх обізнаності та вдосконалення використовуваних ними протоколів виявлення і видалення шкідливого контенту.
Надання підтримки підліткам
Підлітковий вік (10-19 років) – критично важливий період для освоєння соціально-емоційних навичок, особливо на тлі того, що половина всіх психічних розладів починають розвиватися до 14 років. У документі LIVE LIFE настійно рекомендується проведення заходів, що включають зміцнення психічного здоров’я та програми боротьби з Буллінг (цькуванням), роботу в координації зі службами психологічної підтримки та складання чітких протоколів, що описують порядок дій для осіб, які працюють в школах і університетів, в разі виявлення ризику суїциду.
Раннє виявлення і спостереження за людьми, схильними до ризику суїциду
Щодо осіб, які страждають суїцидальними думками і поведінкою, рекомендовано вживати заходів щодо раннього виявлення, оцінки, надання підтримки і спостереження. Одним з найбільш серйозних факторів ризику самогубства є вже мала місце спроба суїциду.
Рекомендується забезпечити навчання працівників охорони здоров’я методам раннього виявлення, оцінки, надання підтримки і подальшого спостереження. Доповнити підтримку, яку вони надають медичними службами, може робота з групами людей, які пережили спробу самогубство. Також рекомендується організація служб кризової підтримки для надання невідкладної допомоги особам, які перебувають у ситуації гострого психічного стресу.
Нове керівництво містить приклади заходів з профілактики самогубств, реалізованих по всьому світу в таких країнах, як Австралія, Гана, Гайана, Індія, Ірак, Республіка Корея, Швеція і США, і може бути використано всіма особами, зацікавленими в проведенні заходів щодо профілактики самогубств як на національному, так і на місцевому рівні, як в державному, так і в неурядовому секторах.
«Не дивлячись на те, що для будь-якої країни головною кінцевою метою повинна бути розробка всеосяжної національної стратегії профілактики самогубств, – зазначає д-р Олександра Флейшманн, експерт Всесвітньої організації охорони здоров’я з питань профілактики самогубств, – початок роботи з профілактики самогубств з здійснення заходів, рекомендованих у стратегії LIVE LIFE, може врятувати життя людей і запобігти стражданням тих, хто втратив близьку людину в результаті самогубства ».