fbpx

Дитинство, якого не було

Діліться інформацією з друзями:

Цей тиждень почався з чудового свята – Дня захисту дітей. І хоч фраза «усе найкраще – дітям» уже давно стала крилатою, на жаль, не всі малюки мають навіть елементарне.

Про інший бік дитинства – без іграшок, гаджетів і елементарних побутових зручностей, але з виснажливою працею без вихідних, розповів циклом чорно-білих світлин «No title, no coment» відомий рівненський фотохудожник, журналіст Олександр Харват:

– Ці фото зроблені в Індії біля Калькутти. Після фотографічної конференції я залишився ще на певний час подивитись і пофотографувати. Люблю знімати буденне життя людей, особливо в екзотичних для нас умовах. Мої улюблені герої – діти та старші люди.

Проїжджаючи з індійським колегою біля однієї з фабрик зацікавився, що там за парканом. Побачене відразу дуже вразило.

Поспілкувавшись і знайшовши спільну мову з охоронцями та менеджерами, ми потрапили на її територію. Спочатку я дивився, не фотографував, просто не міг повірити в те, що бачу… Там діти з батьками працювали на виготовленні будівельних блоків, подібних на цеглу, але більших за розмірами та вагою. Частина дорослих видовбувала глину з гори, а інші з дітьми на тачках возили її до спеціальної ями, де за допомогою волів замішували з водою. Потім мами з дітьми виливали суміш у спеціальні дерев’яні форми, які згодом сушили на сонці. Згодом блоки ще випалювали в спеціальних підземних печах… І так цілими днями.



Вони там же й народжувалися, жили, зростали і важко трудилися з самого малечку. Здивувало, що діти та дорослі це сприймали як норму, при спілкуванні навіть жартували. Ніхто не ухилявся, не втікав від такої роботи. Навпаки, працювали натхненно, без зайвих пауз, не звертаючи уваги на іноземця. Але ті дитячі очі… то треба бачити!


Потім уже в інших містах були й інші схожі фабрики, де використовували ручну дитячу працю. Навіть у вихідний день я приїхав туди знову і деякі діти працювали. Було враження, що перевиконували якусь норму…
Саме тоді й виникла назва, «без коментарів». Бо так не може бути, так не повинно бути… Як людина, фотограф, журналіст просто не зміг пройти повз цю частину реальності, мусив показати її світові.
Наталія НИРКОВА

Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»