Низький рівень доходів та бажання швидко вирішити особисті проблеми фінансового характеру часто змушують наших мешканців звертатися за кредитними позиками.
Здавалося б, нормальна світова практика. Втім, на превеликий жаль, в Україні це не зовсім так. А все через умови кредитування, які, зокрема, пропонують кредитні спілки різного роду «онлайн грошові позики» тощо.
Що пропонують позичальникам такі структури, чого немає у банках? Чим приваблюють рівнян оголошення на стовпах? Про це розмова з юристом Громадської приймальні «Рівне Разом» Ярославом КОНОПЛЯСТИМ.
– Чим відрізняються експрес позики у фінансових структурах від банківських кредитів?
– Тим, що взяти кредит у таких позичальників значно простіше, ніж у банку. Для цього потрібний невеликий обсяг відповідної документації: паспорт та ідентифікаційний код. І, як результат, необхідні кошти ви отримаєте протягом кількох хвилин.
– Тобто вони приваблюють людей спрощеною процедурою?
– Я б сказав, що позичальника приваблює саме комфортність та доступність мікрокредиту. Його можна отримати, навіть не виходячи з дому.
– На що насамперед позичальникові необхідно звертати увагу під час оформлення мікрокредиту?
– Усе має свою ціну. На жаль, лише згодом громадяни починають розуміти всю проблематику «доступного кредиту». Треба уважно знайомитися з умовами надання фінансової позики. На відміну від банку, кредитна спілка надає позику просто під божевільні відсотки. Я бачив кредитний договір під 140 000% річних. Тобто, взявши мікрокредит у 1000 гривень, ви у разі у його несплати ризикуєте згодом заплатити у десятки, а то й сотні разів більше.
– І часто рівняни попадають у таку пастку?
– Частіше, ніж можна подумати. До нас, у Громадську приймальню «Рівне Разом», не раз зверталися боржники таких кредитних спілок. До того ж питання були різними. Трапляється, що не сама особа (боржник) бере кредит, а хтось інший, використовуючи чужі персональні дані. І такі випадки далеко не поодинокі. Також деякі відвідувачі нашої приймальні були здивовані тим, що сума їхнього боргу в рази перевищує тіло кредиту. Кожну таку ситуацію ми вивчали індивідуально та врятували таким людям не одну тисячу гривень.
– Що порадили б мешканцям Рівного, які все ж вирішили оформити експрес кредит?
– Порада в мене одна: не брати такі кредити, оскільки з часом заборгованість із несплати боргу зростає у десятки разів. А якщо ви все ж наважилися на таку позику, то уважно прочитайте договір та зважте всі ризики. Врешті-решт можна звернутися у нашу Громадську приймальню, де ми залюбки надамо вичерпну з таких питань консультацію. Адже добре поінформована людина зможе підійти до таких рішень більш зважено! Нагадаю, що Громадська приймальня «Рівне Разом» знаходиться у Рівному на вулиці Соборній, 13. Телефон для попереднього запису 068 729 5556.
Спілкувався Андрій СМУСЬ